Doskonałym sposobem na zasłonięcie ogrodu przed wzrokiem ciekawskich przechodniów jest naturalny żywopłot. Wymaga niewiele pielęgnacji, a po kilku latach może stać się prawdziwą ozdobą ogrodu.
Funkcje żywopłotów
Żywopłot to przede wszystkim naturalna i zielona osłona przed sąsiadami, ulicznym zgiełkiem czy chociażby kurzem i pyłem dochodzącym od ulicy. Żywopłot daje poczucie intymności oraz przytulności w ogrodzie.
Naturalny płot może też funkcjonować jako swoiste ogrodzenie wewnątrz ogrodu, dzieląc go na urocze zakątki i zakamarki. Pozawala na formowanie naturalnych ścieżek w ogrodzie, wyznaczając najciekawsze miejsca i oddzielając od siebie różne funkcje działki (np. część grillową, ogródek warzywny, sad).
Zakładanie żywopłotu
Jeśli chcemy założyć żywopłot, w pierwszej kolejności należy przygotować glebę do posadzenia drzewek. Przekopujemy ziemię na szerokości około 50cm, natomiast długość zależy od tego, jakiej długości zaplanowaliśmy żywopłot. Ziemię ponadto oczyszczamy z wszelkich chwastów, kamieni i zanieczyszczeń oraz użyźniamy, dodając kompost, torf czy nawóz.
Na tak przygotowaną glebę możemy posadzić drzewa. Ułatwi nam to prosta linia wyznaczona za pomocą sznurka. Odstęp miedzy sadzonkami powinien wynosić 30–40cm.
Termin sadzenia zależy od tego, jakie rośliny wybraliśmy na nasz żywopłot. A wybór sadzonek mamy całkiem szeroki. Wśród drzew liściastych świetnie nadających się na żywopłoty wymienia się m.in. grab pospolity (wyjątkowo gęsty, nawet gdy zrzuci liście na zimę), buk pospolity, ognik szkarłatny, berberys, ligustr, pigwowiec. Do wyboru macie także rośliny wiecznie zielone, czyli bukszpan, bluszcz pospolity czy ostrokrzew Meservy. Natomiast na iglasty żywopłot poleca się przede wszystkim cis, żywotnik zachodni, choinkę kanadyjską, tuję, jałowiec czy niektóre gatunki świerków. Ogólna zasada mówi, że drzewa liściaste należy posadzić jesienią, zanim jeszcze zrzucą liście na zimę, natomiast iglaste można wsadzać wiosną.
Pielęgnacja żywopłotu
Żywopłot jednak sam z siebie nie jest piękny – trzeba o niego właściwie dbać. Gęstość zapewnia mu właściwe przycinanie. Żywopłoty z roślin liściastych należy przycinać regularnie raz w roku przez wiele lat, aby zyskały odpowiedni kształt oraz mięsistość. Najlepszą porą na przycinanie jest przedwiośnie. Jeśli jednak nasz żywopłot zyska odpowiednią wysokość, możemy przycinać go również latem.
Natomiast w przypadku żywopłotów z drzew iglastych, cięcie rozpoczynamy dopiero po wyrośnięciu drzew do pożądanej wysokości. Najlepszą porą na skracanie żywopłotu iglastego jest początek bądź koniec lata.
Pielęgnacja żywopłotu to nie tylko regularne przycinanie. Przez to, że rośliny te rosną w ogromnym zagęszczeniu, konkurują miedzy sobą o zasoby – wodę oraz składniki odżywcze z gleby, która bardzo szybko się wyjaławia. Wobec tego ważne jest podlewanie żywopłotu oraz podsypywania nawozem (może być to nawet ścięta trawa).
Żywopłot to zabawa dla cierpliwych, ponieważ aby osiągnął pożądaną wysokość, czyli 1,5 do 2m potrzeba nawet 10 lat. Niestety, tak długo rosną drzewa liściaste. Jeśli jednak postawicie na iglaki, możecie cieszyć się naturalnym grodzeniem już w ciągu kilku lat.