Odpadów z porządków w ogródku nie musisz wyrzucać do kosza ani co gorsza spalać. Wszelkie odpady roślinne, również te z naszej kuchni, możemy przetworzyć na kompost, czyli naturalny nawóz. Nawóz ten, 100-procentowo naturalny i organiczny, świetnie sprawdzi się jako dodatkowa odżywka dla naszych kwiatów, warzyw, a także trawnika.
Wszystko, o przygotowaniu kompostu
Kompost powstaje w wyniku rozkładania reszek organicznych przez mikroorganizmy w warunkach tlenowych. Do kompostowania nadają się resztki roślin, chwasty z pielenia (bez nasion), pędy bylin i roślin jednorocznych, ścięta podczas koszenia trawa, a nawet muł z oczka wodnego czy stara ziemia wysypana z doniczek domowych. Do powtórnego wykorzystania możemy też używać wszelkich obierków, pozostałości z obiadu oraz niezużytych resztek warzyw i owoców. Resztki te składuje się w kompostownikach lub tak zwanych pryzmach kompostowych. Zawsze warto dodać także nieco kompostu z poprzedniego roku, który świetnie spełni rolę aktywatora.
Kompost uważany jest za naturalniejszą odżywkę dla gleby i roślin, które nie tylko jest organiczna, zdrowa, ale i najtańsza. Ponadto jest to metoda najtańsza. Użyźnia on znacząco glebę, a dzięki warstwie próchniczej, wzbogaca ją w minerały, jednocześnie nie grożąc przenawożeniem. Same zalety!
Kompostowanie na pryzmie
Kompostowanie na pryzmie jest tanim rozwiązaniem, polecanym szczególnie w dużych ogrodach, w których odpadki powstają niemalże codziennie, w dużych ilościach. Kompostowanie odbywa się praktycznie przez cały rok (za wyjątkiem dni z temperaturą ujemną), a czas oczekiwania na pierwsze efekty i gotowy do wykorzystania nawóz to około 1-1,5 roku.
Miejsce na pryzmę powinno być zaciszne oraz zacienione (np. w rogu ogrodu). Miejsce to należy ogrodzić – mogą być to wbite w ziemię pale, płotek z desek czy fragment ogrodu wyznaczony krzewami. Na dno pryzmy układamy gałęzie, które mają być jej podstawą i drenażem (około 20cm). Następnie wykładamy słomę, torf lub ziemię ogrodową. Na tak przygotowane podłoże kładziemy warstwy materiału, które z wierzchu możemy posypać kolejną warstwą torfu. Całość pryzmy nie powinna być wyższa niż 1,5m.
Kompostownik w małym ogrodzie
Z kolei w małym ogrodzie najlepiej sprawdzi się kompostownik. Możesz kupić gotowy w sklepie ogrodniczym bądź samemu zbudować go z drewna. Świetnie sprawdzają się kompostowniki wykonane z tworzyw sztucznych. Najważniejsze, by miały otwory dopuszczające do wewnątrz powietrze oraz niewielkie ilości opadu.
Idealnym miejscem na kompostownik jest zacieniona część działki, chroniona przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i wiatru. W dobrych warunkach kompost dojrzewa już po 9-10 miesiącach, ale czasem ten czas może nieznacznie się zmieniać (dojrzały kompost jest koloru bardzo ciemnego brązu, wyraźnie pachnie świeżą ziemią oraz ma jednolitą strukturę).
Można znacząco przyspieszyć czas tworzenia się kompostu, dzięki specjalistycznym preparatom dostępnym w sklepach ogrodniczych. Jednak trzeba pamiętać, że ich użycie skutkuje utratą naturalności naszego nawozu.