Rośliny doniczkowe wracają do łask. Coraz więcej osób docenia ich dekoracyjny charakter, ale i oczyszczające właściwości, pozwalające filtrować powietrze. Co ciekawe, również w temacie zielonych kwiatów na parapetach można mówić o modzie. Przedstawiamy listę najpopularniejszych i najmodniejszych kwiatów doniczkowych, które zrobią wrażenie na tobie i twoich gościach.
Monstera
Monstera to kwiat doniczkowy, którego charakterystyczne liście znaleźć można już niemal wszędzie: na ubraniach, torbach, tkaninach, dekoracjach do domu i na samych doniczkach. Nic dziwnego. Liście monstery są zjawiskowe, a ich zielony kolor pasuje do wielu innych barw, wpisując się zarówno w nowoczesne, jak i klasyczne wystroje domów.
Na szczęście pielęgnacja monstery nie wymaga dużo zachodu, a proste zabiegi zapewnią świetny wygląd rośliny przez cały czas. Monstera nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia i mocnych promieni słonecznych, dlatego na jej ulubione miejsce sprawdzi się wschodni parapet lub oddalenie od okna na odległość kilku metrów. Jeśli roślina będzie miała żółte plamy, oznacza to, że jest za blisko słońca i należy przestawić ją w ciemniejsze miejsce. Monstery lubią także temperaturę pokojową, a ciężko znoszą przeciągi – liście mogą stać się bardzo ciemne i łamliwe, jeśli narazimy je na wiatr i zbyt niskie temperatury. Trzeba też pamiętać o regularnym podlewaniu monster, które nie lubią być przelewane, ale jednocześnie najlepiej rosną w warunkach wilgotnych. Dlatego najlepszym pomysłem jest podlewanie monster raz w tygodniu i uzupełnianie tego zraszaniem liści, powtarzanym co kilka dni. Nie ma też wielu wymagań dotyczących podłoża – wystarczająca jest zwykła ziemia do roślin doniczkowych. Jedyne, na co warto zwrócić uwagę to to, aby było podłoże przepuszczalne.
Pieniążek (inaczej Pilea)
Pieniążek to zjawiskowa roślina, której liście przypominają monety i stąd wzięła się jej popularna nazwa. Liście są niemal okrągłe, umieszczone na podłużnych i cienkich listkach, bardzo wiotkich. Dlatego też pieniążek wygląda dobrze tylko wtedy, gdy jest zadbany, a listków i łodyżek jest wiele – w przeciwnym wypadku jest po prostu zbyt rachityczny. Trzeba poświęcić mu nieco uwagi, by wyrósł na prawdziwą roślinę ozdobną w naszych mieszkaniach.
Pieniążki lubią jasne, widne pomieszczenia, jednak bezpośrednie południowe i zachodnie słońce może być dla nich zbyt intensywne. Liście będą rosły bardzo małe i mogą mieć w takim wypadku żółte i brązowe, mało estetyczne plamy. Pieniążkom należy zapewnić przepuszczalne podłoże, dobrą ziemię do kwiatów o kwaśnym odczynie. Dodatkowo nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu, przynajmniej raz w tygodniu, ponieważ pieniążki lubią wilgoć – nie tylko w podłożu, ale i w powietrzu. W zbyt suchych pomieszczeniach mogą nie rosnąć zbyt okazale. Ostatnie, na co trzeba zwrócić uwagę, to temperatura. Powinna oscylować wokół 20 stopni Celsjusza. Niższa może okazać się zabójcza dla tej rośliny doniczkowej.
Wężownica (inaczej Sansewieria)
Inna nazwa wężownicy to języki teściowej ze względu na bardzo charakterystyczny wygląd, przypominający długie, pionowe jęzory w ciemnym kolorze zieleni. Wężownica wygląda zjawiskowo właśnie ze względu na kształt liści, jak i ich kolor – ciemny, szmaragdowy wewnątrz i jaśniejszy na zewnątrz, wręcz żółty.
Mimo że jest to roślina pochodząca z krajów tropikalnych Afryki i Azji, dobrze czuje się w polskich domach i nie jest bardzo wymagająca. Korzenie wężownicy lubią wilgoć, jednak nie mogą stać w wodzie (nieco mniej wody możemy podawać roślinie jedynie zimą). Powietrze natomiast może być suche – wężownica zatrzymuje wilgoć w swoich liściach, dlatego dobrze czuje się w takich warunkach. Należy jej zapewnić dużą dawkę słońca i promieni słonecznych – może stać nawet w pełnym, południowym słońcu. To tyle! Wężownica jest naprawdę bardzo łatwa w domowej uprawie, a od czasu do czasu należy jedynie sprawdzić, czy dobrze trzyma się w donicy. Jeśli będziemy podlewać ją za często, korzenie mogą gnić i powodować słaby wzrost wężownicy.
Szczawik trójkątny
Szczawik trójkątny to parapetowa gwiazda ostatnich tygodni i miesięcy. Wygląda bardzo zjawiskowo ze względu na małe, trójkątne listki, które są fioletowe bądź nawet różowe. Dorasta do wysokości około 20 centymetrów, ale rozrasta się w poziomie, tworząc zjawiskowe pnącza. Co więcej, szczawik zmienia się w ciągu doby – przed zmierzchem liście zwijają się, aby nad ranem znów pokazać swoje piękno w całej okazałości.
Na szczęście szczawiki trójkątne nie nastręczają wielu trudności w uprawie. Przede wszystkim należy zapewnić mu dobrze nasłonecznione i ciepłe stanowisko. Mimo że jest sukulentem, nie znosi dobrze bezpośredniego nasłonecznienia, dlatego wymarzone miejsce dla szczawika to wschodni parapet lub południowa ekspozycja, odsunięta nieco od samego źródła światła. Szczawik lubi wilgoć, dlatego w okresie wzmożonego wzrostu (wiosna, lato) należy zapewnić mu ciągle wilgotną, ale nieprzelaną glebę. Nie trzeba też inwestować w specjalne podłoże dla szczawika – świetnie sprawdzi się klasyczna ziemia do kwiatów doniczkowych. Ważne, by była przepuszczalna.
Starzec Rowleya
Starzec to kolejna popularna roślina doniczkowa na naszej liście kwiatów na parapet. Jest to sukulent, zwisający małymi, jaskrawo-zielonymi kuleczkami na długich zielonych pnączach. Najlepiej zapewnić mu wiszące doniczki w skupisku innych zielonych roślin lub miejsce na regale, z którego będzie mógł swobodnie zwisać. Dużą zaletę tej rośliny jest długowieczność – dobrze pielęgnowany starzec Rowleya będzie rósł w naszym domu przez wiele, wiele lat.
Starzec to sukulent, dlatego doskonale odnajdzie się w miejscu dobrze nasłonecznionym, jednak bezpośrednie wystawienie do na promienie słoneczne może spowodować poparzenie zielonych sznurów z pereł starca. Starcowi należy zapewnić też ciepłą, temperaturę pokojową i możliwie najmniej przeciągów. Dodatkowo ważna jest zasobna, bogata i przepuszczalna gleba do kwiatów, by starzec szybko z małej sadzonki stał się okazałą, zjawiskową rośliną. Można zwykłą ziemię do roślin doniczkowych uzupełnić ziemią do kaktusów, a na dno doniczki wysypać specjalnym żwirkiem. Starca podlewamy oszczędnie, ponieważ właśnie w liściach w kształcie kuleczek roślina ta magazynuje zapasy. Wystarczy podlewanie podłoża raz na dwa tygodnie, ale warto uzupełnić je o zraszanie rośliny wodą ze spryskiwacza.
Figowiec lirolistny
Figowce od dawna znane są w naszych domach. Jest ich wiele różnych rodzajów i gatunków, jednak w ostatnich tygodniach to figowiec lirolistny zdobywa serca roślinomaniaków i instagramowe lajki. Figowiec lirolistny charakteryzuje się dużymi, ciemnozielonymi liśćmi, przypominającymi liście dębu. Może wyrosnąć nawet do trzech metrów wysokości, dlatego wymaga dość dużo miejsca do uprawy.
Figowce lirolistne najlepiej rosną w jasnych pomieszczeniach, ale o rozproszonym świetle. Nie może stać w przeciągu ani w chłodnym miejscu. Gleba w doniczce figowca powinna być przepuszczalna, z podłożem z perlitu i kory. Nie należy bardzo często podlewać figowców, ponieważ przelanie to najczęstszy powód choroby, a nawet śmierci rośliny. Dlatego doniczkę nawadniamy jedynie raz w tygodniu, a nawet rzadziej – przed podlaniem trzeba upewnić się, że gleba w doniczce jest całkowicie sucha. Dobrym zabiegiem pielęgnacyjnym figowców jest też przycinanie najbardziej zagęszczonych liści. Możemy jednak robić to tylko wiosną!
Bananowiec
Bananowce to wielkie rośliny, które na dobre wprowadziły się do naszych domów. Są to bardzo wdzięczne rośliny z charakterystycznymi, wielkimi liśćmi w kolorze soczystej zieleni, które umieszczone są na grubym pniu. W warunkach domowych bananowce dorastają do trzech metrów, podczas gdy w lasach tropikalnych standardowo mają nawet 15 metrów wysokości. Co ważne, uprawa doniczkowa bananowców jest niezwykle prosta.
Bananowce lubią dużo słońca, nawet tego, które bezpośrednio doświetla ich liście. W Polskich warunkach zimą mogą wymagać dodatkowego oświetlenia ze specjalnych żarówek. Ponadto najlepiej czują się w wyższych temperaturach pokojowych, czyli tych oscylujących wokół 20-22 stopni Celsjusza. Trzeba też pilnować regularnego podlewania – ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, ale korzenie nie mogą stać w wodzie, dlatego trzeba wodę z podstawki wylewać na bieżąco. Bananowce nie mają za to dużych wymagań co do gleby. Może być to zwykła ziemia do kwiatów doniczkowych o neutralnym pH, przy czym warto zadbać o jej przepuszczalność.
Aloes
Aloes to jedna z najbardziej popularnych roślin doniczkowych w polskich domach. Nie tylko w ostatnich tygodniach, ale od wielu, wielu lat. Dobrze wygląda w każdym wnętrzu, ma charakterystyczny kształt i zielononiebieski kolor, a do tego wykazuje właściwości prozdrowotne. Chodzi o miąższ z liści, które można odrywać i wyciskać na rany, oparzenia czy różne zmiany skórne. Zielone rozety aloesu z ząbkowanymi liśćmi pięknie prezentują się szczególnie w zestawieniach z innymi sukulentami. Dużą zaletą tej rośliny jest też bardzo łatwa pielęgnacja i duże możliwości adaptacji do zmieniających się warunków. To wręcz wymarzona roślina doniczkowa dla zapominalskich, do biur, mieszkań studenckich i wszystkich tych, którzy lubią ciekawy kształt kwiatów. Aloes idealnie eksponuje także kształt niestandardowych donic – ich fakturę, kolor czy geometryczną formę. Szczególnie polecamy gliniane doniczki, osłonki w kształcie głowy lub wykonane z drewna.
Jak zatem pielęgnować aloes? Przede wszystkim trzeba znaleźć mu słoneczne miejsce, ze stałym dostępem do światła. W przeciwnym wypadku roślina będzie wydłużać liście nienaturalnie, a ich kolor będzie bardzo blady. Nie ma za to dużych wymagań jeśli chodzi o podlewanie, ponieważ w swoich grubych, mięsistych liściach magazynuje duże ilości wody na trudniejsze czasy. Aloesu nie wolno przelewać, a nawet warto od czasu do czasu przesuszyć glebę w doniczce. Jeśli ziemia będzie zbyt mokra przez długi czas, możemy spodziewać się gnicia korzeni i obumierania rośliny w szybkim czasie. Nie są także konieczne żadne zabiegi pielęgnacyjne czy regularne nawożenie. Zupełnie wystarczające są odzywki do sukulentów używane raz w miesiącu.