Nieważne, czy sprzedajesz mieszkanie, czy chcesz je wynająć, czy po prostu pochwalić się nim na blogu w Internecie – zrób swojemu wnętrzu świetnie zdjęcia. Cała tajemnica tkwi w sprytnych trickach, dobrej znajomości swojego sprzętu oraz wystylizowaniu wnętrza. Podpowiadamy, jak zrobić zdjęcia wnętrza z pomysłem!
Liczy się przestrzeń!
Wnętrza, które chcemy pokazać, powinny być fotografowane w możliwie szerokiej perspektywie. Dzięki temu wydają się większe, przestronniejsze, a co z tym się wiąże – również jaśniejsze. Nie warto zdjęć robić z góry, gdyż widać na nich zbyt dużo podłogi, a ona powinna być wyłącznie tłem. Specjaliści polecają robienie zdjęć wnętrz na wysokości wzorku osoby siedzącej. Fotografie nie mogą zakłócać poziomów i pionów, dlatego ważne jest właściwe ustawienie aparatu, by nie sugerować krzywizn we wnętrzu (wygląda ono wtedy bardzo chaotycznie). Ściany muszą być proste!
Nie zapominaj o sfotografowaniu tego, co jest za oknem. Dla kupującego to bardzo ważna informacja, jaki będzie miał widok z sypialni. Jeśli jednak widok nie jest wart pokazania, w żadnym wypadku nie zasłaniaj go, ale potraktuj jako tło fotografii. Zasłony i rolety powinny być odsłonięte, a jedyna dopuszczalna dekoracja okna to delikatne firanki.
Światło we wnętrzach
Fotografowane wnętrza muszę być rozświetlone światłem, by oglądającemu nie wydawały się ponurą norą. We wnętrzach świetnie wygląda światło poranka, a w pomieszczeniach wyeksponowanych na południowo-zachodnią stronę świata – światło popołudniowe. Poza naturalnie operującymi promieniami słonecznymi, warto dodać nieco światła dodatkowym oświetlaniem. Mogą być to ozdobne lampki, lampy stołowe czy włączone listwy świetlne.
Zakazana jest lampa błyskowa, która uwydatnia wszelkie mankamenty, ewentualne zabrudzenia i kurz. Zdjęć nie należy również robić wieczorem lub w nocy, gdy nie mamy szans na światło naturalne. Pokoje oświetlone wyłącznie lampami górnymi czy nawet najpiękniejszymi lampkami będą wyglądały zdecydowanie gorzej niż te, w których główne skrzypce odgrywają naturalne promienie.
Przyjacielem Twoich wnętrz jest także ich cyfrowa obróbka. Efekt końcowy można jeszcze bardziej rozjaśnić (w granicach rozsądku), a potrzebną wyrazistość uzyskać modyfikując kontrasty i balans bieli. Dobrze jest za pomocą programów do obróbki zdjęć nadać wnętrzom nieco ciepła – światło ciepłe jest bowiem bardziej przyjazne dla oka niż światło chłodne.
Focus na detal
Zdjęcia wnętrz mogą też skupić się na szczegółach, które przywołają pozytywne skojarzenia. Detale te powinny być jednak zaplanowane, a artystyczny bałagan, porozrzucane zabawki, ubrania i bibeloty nie przejdą. Warto skupić się na ciekawych elementach mieszkania, które mamy zamiar pozostawić ewentualnemu nabywcy. Może być to ładne lustro w przedpokoju, designerski wieszak na ubrania czy praktyczny stół w kuchni.
W dobrym odbiorze wnętrz pomoże kadrowanie, dzięki któremu można usunąć niepotrzebne tło (włączony telewizor, kable, brudne ściany).
Niektórzy decydują się na wynajęcia fotografa nieruchomości, jednak ceny takich usług nie są tanie. To przynajmniej 200-300 zł, a w przypadku większych miast nawet 1000 zł.