Oświetlenie LED dominuje w marketach budowanych i sklepach specjalizujących się w oświetleniu wnętrz. Żarówki LED wykorzystuje się także w telewizorach, laptopach i wszelkich małych i dużych sprzętach AGD. Stają się coraz bardziej modne – szczególnie za sprawą energooszczędności. Czy to jednak prawda? Czy warto inwestować w drogie żarówki LED?
Czym są żarówki i oświetlenie LED?
Żarówki LED to umieszczone w oprawie diody elektroluminescencyjne. Nowoczesne rozwiązanie pozwalające na bezpośrednie przetwarzanie energii elektrycznej na światło, wpływa na niesamowitą długowieczność tych żarówek – mogą świecić nawet do 100 tys. godzin. Ilość diod i zawartych w nich lumenów wskazuje na moc światła, a także może decydować o odcieniu emitowanego światła (ciepłe, zimne).
Mogą być wykorzystywane zarówno do oświetlenia górnego, głównego w mieszkaniu, jak i jako światło pomocnicze, boczne (lampy stojące, oświetlenie blatu w kuchni) oraz oświetlenie dekoracyjne (do obrazów, węże LED-owe do sufitów podwieszanych itp.).
LED a oszczędność
To prawda, że żarówki LED pobierają znacznie mniej prądu niż tradycyjne żarówki wolframowe, dzięki czemu zyskały one miano elektrooszczędnych. W Internecie można znaleźć wiele analiz i wyliczeń sugerujących, że w skali roku oszczędność jest naprawdę duża. Na jednym z blogów autor przelicza zużycie prądu przy 8 żarówkach w domu i okazuje się, że różnica w opłatach za prąd wynosi 322 zł (Tak! Tyle oszczędności już w pierwszym roku oszczędzania). W związku z tym jednorazowy koszt zakupu żarówek LED (droższych kilkanaście razy od zwykłych żarówek czy halogenów) zwróci się w ciągu kilku miesięcy.
Przy zakupie musicie jednak być pewni, że kupujecie dobrej jakości żarówki. Wybierając najtańsze, z supermarketu, tak naprawdę nie macie pewności, co wkręcacie w swoje lampy. Tanie, złej jakości produkty chińskie często LED-ami się tylko z nazwy.
Jak wybrać żarówki LED?
Znaczenie ma ilość lumenów w żarówce, która jest odpowiednikiem mocy tradycyjnej żarówki. To na tej podstawie powinnyśmy wybierać żarówki, biorąc pod uwagę ich odpowiednik w zwykłym oświetleniu:
- odpowiednik żarówki 100W ma 1300-1530 lumenów,
- odpowiednik żarówki 75W ma 920-1060 lumenów,
- odpowiednik żarówki 60W ma 700-810 lumenów,
- odpowiednik żarówki 40W ma 410-470 lumenów,
- odpowiednik żarówki 25W ma 220-250 lumenów.
Poza mocą mamy do wyboru żarówki LED o barwie ciepłej i zimnej, a decyzja zależy od naszych preferencji, chociaż możemy mieć pewność, że żarówki zimne będą świeciły znacznie jaśniej. Ponadto warto zwrócić uwagę na kąt świecenia żarówek LED – najszerszy jest w żarówkach typu SMD.
Przed zakupem żarówek warto też podpytać znajomych o opinie lub poszperać w Internecie w poszukiwaniu forów dotyczących tego rodzaju oświetlenia. Wskazówką mogą być także wszelkie rankingi żarówek LED, które wskażą nam, które z nich świecą najbardziej przyjaznym światłem, nie ulegają awariom oraz mają stosunkowo niskie ceny.