Zakładanie trawnika wymaga wiele pracy i przemyślanych decyzji, które jednak odpłacą się nam z nawiązką w przyszłości. Dobre podstawy pozwolą cieszyć się pięknym ogrodem, a także małymi nakładami pracy nad jego pielęgnacją.
Etap pierwszy zakładania trawnika
Zakładanie trawnika zaczyna się zazwyczaj po zakończonej budowie domu, dlatego na samym początku należy dokładnie oczyścić teren z ewentualnych pozostałości budowlanych – cementu, wapna, zaprawy murarskiej, cegieł, desek czy gwoździ. Następnie oczyszczamy glebę z ewentualnych kamieni lub fragmentów dużych korzeni drzew, krzewów czy chwastów.
Kolejnym etapem jest wyrównanie terenu. Może okazać się, że dowiezienie ziemi, nawet kilku przyczepek, będzie niezbędne, aby wyrównać działkę i otrzymać w przyszłości wymarzony efekt „pasa startowego” na własnej działce. Warunkiem dobrego wzrostu trawy jest także przekopanie trawnika przy pomocy szpadla lub glebogryzarki, jeśli powierzchnia planowanego ogrodu jest pokaźnych rozmiarów. Powinniśmy również przystosować glebę do warunków odpowiednich dla traw, a więc w przypadku ziemi gliniastej dodajemy do niej nieco pisaku oraz żwiru, natomiast ziemię piaszczystą wzbogacimy poprzez dodanie gliny czy torfu.
Na tym etapie należy także nawieźć ziemię składnikami odżywczymi dla roślin: kompostu, obornika lub torfu ogrodniczego, a potem… czekać! Najlepszy efekt osiągniemy, jeśli damy ziemi osiąść i przegryźć się z nawozem (potrzeba około 1–2 tygodni).
Wysianie oraz podlewanie trawnika
Gdy ziemia osiądzie, możemy przejść do mniej wymagającej pracy – zasiania trawy. Przyjmuje się, że na 10m2 potrzeba około 30 dkg nasion, aby trawa była gęsta i jednorodna. Przed zakupem przyjrzyjcie się mieszankom traw. Nie wybierajcie tych jednolitych, ponieważ nie będą wyglądały dobrze. Producenci często na opakowaniach wskazują przeznaczenie danej mieszanki (ozdobna, użytkowa, sportowa), co może być dla Was wskazówką i ułatwieniem w wyborze odpowiedniej trawy.
W zależności od wielkości trawnika trawę można wysiać ręcznie lub przy pomocy siewnika. Zasianą trawę trzeba przykryć cienką warstwą ziemi lub ugnieść przy pomocy specjalnego wała.
Podlewanie najlepiej przeprowadzać rozproszonym strumieniem wody. Dobrze sprawdzi się zraszacz drobnokropelkowy, który nie wypłucze nasion, a jedynie będzie je zwilżał. Bardzo ważne jest, aby gleba pod wysianą trawę była stale wilgotna.
Kiedy pierwsze koszenie?
Tylko chwasty rosną szybko, więc nie warto spieszyć się z pierwszym koszeniem trawy. Kosiarki mogą bowiem zniszczyć trawnik nożami oraz kołami wbijającymi się w miękką jeszcze przecież glebę. Dlatego warto poczekać do momentu, aż trawa osiągnie wysokość około 10cm. Zwróćcie uwagę, aby ostrza kosiarki były możliwie ostre, by nie szarpały trawy i nie wyrządziły więcej szkód niż pożytku.
Co dalej? Nic, tylko się cieszyć piękną trawą oraz ogrodem. Trawę należy regularnie przycinać, w razie upałów podlewać oraz od czasu do czasu odchwaszczać.