Zima to ciężki czas nie tylko dla naszych ogrodów, roślin czy zwierząt, ale też może dać we znaki naszym tarasom i balkonom. Dlatego opisujemy najlepsze sposoby zabezpieczania ich na zimę – zarówno tarasów drewnianych, jak i tych z płytek ceramicznych i betonu.
Drewniane tarasy zimą
Drewno jest wyjątkowo wrażliwe na zmienne warunki pogodowe zimą – wilgoć, mróz czy mocny wiatr, więc dla jego pięknego wyglądu niezbędna jest właściwa pielęgnacja i ochrona. Oczywiście egzotyczne drewno jest trwalsze i bardziej odporne na wahania temperatury, nie mniej jednak i ono potrzebuje naszego wsparcia.
Do zimowej renowacji tarasu należy wybrać słoneczny, mało wilgotny dzień, kiedy temperatura nie spada poniżej 10 st.C. Najpierw należy oczyścić drewno z powierzchownych zabrudzeń, czyli z kurzu, piasku, liści, a także usunąć wszelkie meble ogrodowe czy donice z kwiatami. Następnie warto delikatnie przeszlifować powierzchnię drewna, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia oraz środki ochronne pozostałe po poprzednich sezonach. Na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy olej do drewna, a gdy ten całkowicie wsiąknie – preparat gruntujący, który zabezpieczy je przed pleśnią, grzybami i owadami żerującymi w drewnie.
Tarasy z płytek ceramicznych
Znaczna część tarasów i balkonów wykończona jest płytkami ceramicznymi ze względu na ich uniwersalność, łatwość w pielęgnacji oraz niską cenę. Również zimą nie musimy obawiać się o ich los – oczywiście, o ile wybraliśmy płytki z dobrych materiałów i mrozoodporne. Jedyną ważną czynnością jest impregnacja szczelin, zabezpieczająca płytki przed dostawaniem się pod ich powierzchnię wody, a w konsekwencji – rozsadzaniem, gdy woda zamarznie. Polecamy preparaty silikonowe wysokiej jakości.
Zabezpieczanie tarasu z betonu i kostki brukowej
Wydaje się, że beton jest odporny na mróz, ale nic bardziej mylnego – przed ciężką zimą należy koniecznie uzupełnić wszelkie pęknięcia, by zamarzająca woda nie czyniła znacznych szkód w nawierzchni. Dobrze jest także zaimpregnować go żywicami przeznaczonymi do betonu, chroniącymi przed wilgocią i grzybami.
Natomiast kostki brukowej nie trzeba koniecznie impregnować, ale przede wszystkim być ostrożnym przy odśnieżaniu: pozbywać się śniegu na bieżąco, w miarę możliwości unikać soli oraz chemicznych środków rozpuszczających lód.
O zabezpieczanie na zimę nie muszą się martwić osoby, których tarasy i balkony wykonane są z kompozytu. To materiał bardzo wytrzymały, któremu niestraszne są opady śniegu czy roztopy.