Piękny i wypielęgnowany ogród zachwyca oko właścicieli i przyciąga zazdrosne spojrzenia sąsiadów. Jednak aby skutecznie i bezpiecznie o niego zadbać, potrzebne są odpowiednie narzędzia, tym bardziej, gdy w ogrodzie rośnie coś więcej niż trawa. Kosiarka to konieczność, jednak aby dokładnie przystrzyc trawę w trudno dostępnych miejscach, na przykład dookoła pachnącego krzewu róży lub obok romantycznej fontanny, inny sprzęt lepiej zda egzamin – podkaszarki i wykaszarki pozwolą na jeszcze staranniejszą pielęgnację zieleni wokół domu.
Podkaszarki, mimo podobnej budowy, mogą mieć różną konstrukcję. Jednak podstawowym elementem, odpowiadającym za ścinanie jest głowica, w której umieszczona jest żyłka do cięcia trawy. W najtańszych modelach podkaszarek głowica wymaga ręcznego wysuwania żyłki. Jest to rozwiązanie mało wygodne, dlatego znacznie lepiej zainwestować w podkaszarkę zaopatrzoną w głowicę półautomatyczną, w której żyłkę wysuwa się po lekkim dociśnięciu głowicy do ziemi, lub w głowicę automatyczną, gdzie żyłka jest samoczynnie wysuwana na właściwą długość.
Podkaszarki różnią się też zasilaniem. Lekkie i poręczne modele zasilane akumulatorowo lub bezpośrednio z gniazdka sprawdzą się w mniejszych ogrodach, jednak wszędzie tam, gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest utrudniony, znacznie lepszym rozwiązaniem jest podkaszarka z silnikiem spalinowym.
Praktyczne dodatki
Niektóre modele podkaszarek można zaopatrzyć w głowicę z metalowymi nożami, przydatną zwłaszcza do koszenia twardych, zdrewniałych pędów chwastów lub niewielkich krzewów. Natomiast do wygodnego i precyzyjnego operowania podkaszarką znakomicie sprawdzi się regulowany uchwyt lub zakrzywiony wał. Ale tutaj należy pamiętać, że jeśli sprzęt będzie często przewożony lub w składziku brakuje miejsca do jego przechowywania, to warto zwrócić uwagę, by wał był dzielony. Po rozłożeniu sprzęt stanie się dzięki temu bardziej poręczny i łatwiej go będzie przechowywać lub transportować.
Do czego stosować wykaszarkę?
Mocniejsze od podkaszarek wykaszarki, zwane też kosami spalinowymi, przydadzą się nie tylko do wykoszenia wysokiej, często zachwaszczonej trawy, ale również do uregulowania niewielkich zarośli, małych krzewów lub nadmiernie wybujałych chwastów. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu osprzętowi i akcesoriom rozszerzającym możliwości wykaszarki. Za ich pomocą można się także pozbyć rosnącej w miejscach trudnych do wykoszenia za pomocą kosiarki trawy.
Dzięki wykaszarkom, praca w ogrodzie lub w innym miejscu jest wydajna i odbywać się może bez zbędnych przestojów.
Na co należy zwrócić uwagę, wybierając wykaszarkę?
Na pojemność zbiornika paliwa, gdyż jego wielkość decyduje o długości czasu pracy na jednym tankowaniu, wiadomo więc, że im większy zbiornik, tym więcej trawy można skosić na raz. Ponadto na wbudowany system ułatwiający rozruch, dzięki czemu do uruchomienia maszyny potrzebna znacznie mniejsza siła. Warto też wybrać model, w którym po wyłączeniu maszyny wyłącznik automatycznie powraca do pozycji wyjściowej, dając możliwość bezproblemowego ponownego rozruchu. Wykaszarka wyposażona w długi, najlepiej dwuczęściowy wał, posiada większy zasięg koszenia, a przy tym jest wygodniejsza w transporcie i przechowywaniu, zaś uchwyt z pełną regulacją pozwala na dostosowanie sprzętu do wzrostu użytkownika. Uniesiony uchwyt i wysoka podpórka zaś zwiększają swobodę ruchów podczas pracy na terenie pochyłym.
Wielkości i moc powinny być dostosowane do pracy, jaką wykaszarka ma wykonywać, warto także zwrócić większą uwagę, aby maszyna miała wysoki moment obrotowy i szybko wchodziła na wysokie obroty. Wykaszarki, podobnie jak podkaszarki mogą mieć różne źródła zasilania, jednak najczęściej spotyka się modele spalinowe, wyposażone w silniki zarówno czterosuwowe, jak i dwusuwowe. Silnik czterosuwowy potrzebuje czystej benzyny i w związku z tym wydziela mniej spalin. Jednak może pracować tylko w pozycji pionowej z niewielkimi odchyleniami i zwykle ma mniejszą moc. Silniki dwusuwowe natomiast wymagają stosowania mieszanki benzyny z olejem, ale dzięki temu mogą pracować w dowolnej pozycji, co pozwala na użytkowanie wykaszarki w trudnym terenie. Ponadto są one lżejsze, mocniejsze, lecz zarazem głośniejsze i emitują więcej spalin od silników czterosuwowych.
Przy zakupie wykaszarki warto też zwrócić uwagę na to, czy producent oferuje dopasowane do modelu akcesoria dodatkowe, w tym ergonomiczne szelki, które odpowiednio rozłożą ciężar wykaszarki na ramiona i plecy, dzięki czemu zwiększą komfort i wydajność pracy.
Odpowiednia pielęgnacja przydomowego ogródka to ogromna przyjemność i powód do dumy, ale jednocześnie to ciężki wysiłek fizyczny. Aby jednak efekt starań był satysfakcjonujący, a praca przy tym nie pochłaniała wszystkich sił, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, który będzie znacznym ułatwieniem ogrodowych obowiązków. Urządzenia, dzięki którym nawet zaniedbany ogródek odzyska blask i styl, oferuje renomowany producent maszyn, narzędzi i akcesoriów do pielęgnacji ogrodu – firma MCCulloch. Na stronie www.mcculloch.com/pl/products/trimmers-brushcutters/ zaprezentowane są modele, które nie tylko idealnie sprawdzą się w każdym ogrodzie, ale przy tym pięknie się prezentują – nowoczesny, niebanalny design i przykuwająca wzrok, zdecydowana kolorystyka to ich znak rozpoznawczy. Warto dodać także, że wszystkie produkty firmy MCCulloch są wykonane z dbałością o środowisko naturalne, gdyż dzięki zastosowanej technologii OxyPower, zużywają mniej paliwa i emitują mniej spalin w porównaniu do produktów konkurencji, nie tracąc przy tym osiągów. Piękny ogród to nagroda, na jaką warto pracować, tym bardziej z tak dobrym pomocnikiem.