Kluczem do sukcesu o poranku jest dobrze zorganizowana i zaprojektowana szafa. Pozwala rano zaoszczędzić czas i nerwy, bo dzięki temu, że wszystkie ubrania i dodatki mają swoje miejsce, nie tracimy cennych minut na poszukiwanie odpowiedniej kreacji. Jak osiągnąć taki wymarzony stan?
Od czego zacząć porządki w szafie?
Od porządków wśród swoich ubrań! Najpierw przejrzyj całą garderobę i sprawdź, co nadaje się do wyrzucenia, oddania komuś czy ewentualnej przeróbki u krawcowej. Pozbycie się kilku zbędnych rzeczy niezwykle ułatwi projektowanie przyszłej szafy.
Następnie podziel swoje ubrania na letnie, zimowe i całoroczne. I zależnie od pory roku, schowaj te letnie/zimowe do pudeł pod łóżkiem, w pawlaczu czy w jakimikolwiek innym, ustronnym miejscu.
Projektowanie wnętrza szafy
Na wyciągnięcie ręki powinieneś ułożyć ubrania, które nosisz najczęściej i które są uniwersalne dla ciebie. Nie układaj ich kolorami, a rodzajami: spodnie do spodni, bluzki do bluzek itp. Niższe półki przeznacz na ubrania, które nosisz od wielkiego dzwonu, ewentualnie buty czy dodatki (torebki).
Część szafy, w której znajdują się ubrania wiszące, wykorzystaj do maksimum. Pamiętaj, że na długości metra powinno zmieścić się od 10 do 15 ubrań. Nie więcej! Jeśli będziesz pod marynarkami chował spodnie, spódnice czy koszule, nigdy ich nie znajdziesz w porannej bieganinie. W tej części garderoby dobrze na dnie poukładać pudełka z butami, ale nie rób tego bezmyślnie – na samej górze postaw te buty, po które sięgasz regularnie. Koniecznie opisz pudła (lub naklej zdjęcia z ich zawartością).
Z czego lepiej zrezygnować organizując nową szafę?
Marzysz o designerskiej szafie z otwartymi półkami? Tak, wygląda naprawdę pięknie… na zdjęciach w katalogu. Jeśli czytasz ten artykuł, z całą pewnością masz problem z utrzymaniem porządku, a otwarta szafa wymaga minimalizmu – mało ubrań, dużo sprzątania. Jeśli jednak nadal uparcie twierdzisz, że dasz radę co drugi dzień układać ubrania w kosteczkę i wycierać kurz, przemyśl zasłony do szafy. Gdyby podwinęła ci się noga, zawsze można zasłonić bałagan i naprawić błędy następnego dnia.
Nie warto również zbierać tanich i jednorazowych wieszaków na ubrania – cienkich metalowych czy plastikowych. Te pierwsze szybko tracą kształt, a ubrania często się z nich zsuwają. Plastik ma tendencję do łamania i nie utrzyma ciężkich, zimowych kurtek.
Nasze praktyczne rady dla bałaganiarzy mogę przydać się każdemu zagubionemu w wyścigu z czasem o świcie. Dobrze zaprojektowana garderoba to również sama przyjemność w układaniu nowych czy świeżo wypranych rzeczy. Skończą się dylematy typu: ‘gdzie to upchnąć?’, ‘ta bluzka jest naprawdę moja?’ czy ‘jak zamknąć te drzwi?’.