Wielu młodych ludzi stawia na loftowy, industrialny wystrój wnętrza, który kusi prostotą i ascetyzmem w aranżacji. Zapoznajcie się z najważniejszymi wyznacznikami tego nowoczesnego designu.
Mieszkanie w stylu loft – materiały i kolory
Obowiązkowymi materiałami wykończeniowymi, ale też tymi, z których powinny być wykonane meble, są beton i metal kojarzące się z fabryką czy warsztatem rzemieślniczym. Dopełnieniem współczesnego loftu powinno być klasyczne, dębowe drewno oraz gres w kolorze białym, które przełamią nieco surowy charakter wnętrza.
Obowiązujące kolory? Szary, szary i jeszcze raz szary. Dodajcie trochę czerni, bieli i jeden wybrany barwny kolor (najlepiej wyjątkowo intensywny – turkus, fuksję lub limonkę). Na ścianach mile widziana szarość w odcieniu gołębim, którą najlepiej nakładać metodą przecierek. Dzięki temu stworzymy imitację ściany z surowego betonu.
Jeśli jednak inwestujecie w szare dodatki, spróbujcie dla kontrastu ścianę obłożyć kinkietem ceglanym w kolorze bieli. Idealną sytuację mają wszyscy ci, którzy urządzają swój mini-loft w starej kamienicy: wystarczy skuć tynk, odsłonić cegłę i gotowe. Piękny, czerwony, ceglany mur wykończony. Darujcie sobie już malowanie na biało – stara cegła ma więcej uroku.
A co na podłogę? Najlepiej wygląda gres o strukturze i kolorze betonu. Nie każdemu i nie do każdego wnętrza pasują płytki ceramiczne. Wtedy można pokusić się o drewniane panele imitujące szare drewno, albo postawić na klasykę – długie dębowe deski lub tradycyjny parkiet w jodełkę. Pamiętajcie, że drewno na podłodze to zawsze dobry wybór – uniwersalny i ponadczasowy. A gdy już wam się znudzi wasz loft, nadal będzie pasował do pomieszczenia, niezależnie od jego nowego charakteru.
Meble w klimacie loft
Meble nie powinny dominować nad pomieszczeniem, a być z boku. Chyba że są to designerskie meble, których zadaniem jest „zrobienie” całego wnętrza. Najlepiej prezentują się te białe i szare, raczej bez połysku.
Świetnym pomysłem jest wykorzystanie starych, metalowych pracowniczych szafek (szukajcie ich na targach staroci lub w okolicznym złomie). Dobrze wyglądają również półki zrobione z drabiny – koniecznie czarne (nie musicie rozkręcać swojej drabiny, do kupienia, np. w Ikei, są już gotowe „drabinowe” półki). A w charakterze stołu użyjcie solidnego, drewnianego blatu i dwóch kozłów. Proste i efektowne!
Loft – najlepsze dodatki
Wnętrze loftwe to przede wszystkim ogromna przestrzeń, niezagracona zbędnymi meblami czy dodatkami. Najlepszym uzupełnieniem loftowej stylizacji będą duże plakaty na ścianach lub pojedyncze zielone kwiaty, które nieco uczłowieczą industrialny charakter wnętrza.
Rozważcie też kupno dużej fototapety podkreślającej wasz loftowy design - fototapeta z wizerunkiem Nowego Jorku wydaje się najbardziej odpowiednia, choć już nieco oklepana. Poszukajcie też lamp lub dużych skrzyń przywodzących na myśl warsztaty samochodowe, duże fabryki.
I pamiętajcie, że wszelkie dodatki powinny być przede wszystkim oszczędne w formie.