To nieuniknione – jesień jest już za progiem, a wraz z nią chłodne noce i poranki, a także zmienna pogoda. Wrzesień to czas wzmożonej pracy w ogrodzie, bowiem musimy przygotować nasze rośliny na nadchodzące chłody i czas zimowej wegetacji. Sprawdźcie, jakie prace najlepiej jest wykonać we wrześniu, aby na wiosnę znów cieszyć się pięknym i zadbanym ogrodem.
Prace w ogrodzie
We wrześniu w ogrodzie ozdobnym należy zabrać się za sadzenie kwiatów i roślin wieloletnich. Najpierw sprawdźmy, które z kwiatów już przekwitły, a następnie podzielny je i rozsadźmy na nowo. Wśród tych kwiatów będą z pewnością peonie czy irysy. Natomiast bardziej wrażliwe na mrozy kwiaty cebulowe należy wykopać i zimą przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Są to między innymi dalie, mieczyki, kanny oraz bardzo popularne begonie.
Ponadto wsadźmy kwiaty cebulowe kwitnące wczesną wiosną, czyli w szczególności tulipany, krokusy, narcyzy oraz hiacynty. Jednak aby cebule te nie zostały zaatakowane przez grzyby i pleśń, warto zamoczyć je wstępnie w środku grzybobójczym.
W tym czasie świetnie jest także zająć się iglakami – przesadzanie wskazane jest najpóźniej do połowy miesiąca, jednak operacja ta może okazać się bardzo ryzykowna w przypadku starszych roślin. Największą szansę na przyjęcie się mają drzewa i krzewy maksymalnie 5-letnie.
Prace w sadzie
Warto w tym miesiącu przyjrzeć się naszemu sadowi – pozbierajmy wszelkie pozostałe owoce na drzewach, chyba że nie nadeszła jeszcze ich pora (np. jak w przypadku późnych malin czy jabłek). Po oczyszczeniu drzew z przejrzałych owoców, najlepiej jest przyciąć zbędne gałęzie. Przycinamy wszystkie krzyżujące się oraz te, które są chore. Natomiast pędy jeżyny, agrestu, malin oraz borówki można przycinać przy samej ziemi (pędy najstarsze i te, które zamiast rosnąć pionowo, płożą się po glebie).
Z kolei jeśli chodzi o trawnik, należy wstrzymać się jego nawożeniem, skupić się na regularnym koszeniu, a także ewentualnym podlewaniu w przypadku suchej jesieni.
Jesień na balkonie i tarasie
Niektóre z roślin i kwiatów balkonowych świetnie sprawdzą się również zimą – pod warunkiem, że zapewnimy i odpowiedni klimat. Surfinie, fuksje oraz pelargonie przestajemy nawozić, a przed nadejściem pierwszych przymrozków należy przenieść je do chłodnego pomieszczenia (od 10 do 15 st.C) z dostępem do światła. Pędy kwiatów należy skrócić o maksymalnie 2/3 ich długości.
Wrzesień to czas wygaszania aktywności roślin i przyspieszania ich drewnienia na zimę, dzięki czemu łatwiej będzie im przetrwać mrozy i chłodne wiatry. Dlatego też nie nawozimy ich już w żaden sposób, a jedynie podlewany, jeśli miesiąc ten jest wyjątkowo bezdeszczowy.