Dopiero co stopniały śniegi, a ogrodnicy muszą zacząć myśleć o tym, jakie prace wiosenne czekają na nich w ogrodzie. Marzec na działce jest bowiem czasem intensywnej pracy, przygotowującej rośliny i glebę do nachodzącej wiosny. Wśród tych ogrodniczych zadań nie może zabraknąć przycinania drzew, drzewek oraz krzewów. Podpowiadamy, jak się zabrać do wiosennego cięcia.
Prześwietlanie krzewów i drzewek owocujących
Prześwietlanie krzewów i drzewek owocujących to pierwszy punkt w kalendarzu ogrodniczym na marzec. Zadanie to ma umożliwić lepsze dosłonecznienie wnętrza korony, gwarantujące zdrowy i znaczny przyrost na wiosnę. W tym celu przycinamy wszelkie nachodzące na siebie i krzyżujące się pędy, a także zbyt gęste skupiska gałęzi. Prześwietlanie to także świetna okazja do pozbycia się zarażonych grzybicą lub pleśnią gałęzi oraz wszelkich uszkodzonych czy przemarzniętych pędów. Należy także usunąć gałęzie zwane wilkami (to te rosnące pionowo) – powodują one dziczenie rośliny i nie wydają owoców.
Do wiosennego przycinania kwalifikują się przede wszystkim najsilniejsze w sadzie drzewka owocowe: jabłonie, śliwy oraz grusze. Gdy temperatura powietrza nieco się podniesie, można także prześwietlać brzoskwinie i nektaryny. Z kolei wśród owocujących krzewów przycięcia w marcu wymagają porzeczki czerwone i czarne, maliny i jeżyny (jeśli nie zrobiliśmy tego późną jesienią), agrest oraz aronia. Pod żadnym pozorem nie wolno podczas zimnych jeszcze dni przycinać wiśni, moreli i czereśni, gdyż łatwo jest narazić je na choroby wywoływane przez pleśnie i bakterie.
Formowanie krzewów kwitnących wiosną
Ważne zadanie stoi przed właścicielami ogrodów z krzewami kwitnącymi, które wymagają cięcia formującego na wiosnę. To od niego zależy bowiem, jak będą się prezentowały w czasie pełnego rozkwitu wiosną oraz latem. Ogólna zasada przycinania krzewów kwitnących mówi, że można przycinać te krzewy, które zakwitną na pędach tegorocznych. Powoduje to, że możemy obcinać je tuż nad ziemią.
Jakie krzewy ozdobne przycinamy w marcu? To przede wszystkim hortensja bukietowa (nie ogrodowa!), lawenda, wrzosy, róże rabatowe i wielokwiatowe, powojnik, pięciornik krzewiasty, tawuła japońska oraz budleja. Natomiast cięcie na późniejszą porę należy odłożyć w przypadku forsycji, kaliny, jaśminowca, migdałka, lilaka i żarnowca. Jeśli zbyt szybko je przytniemy, w znaczącym stopniu ograniczymy kwitnienie tych roślin.
Narzędzia niezbędne podczas przycinania drzew i krzewów
Profesjonalny ogrodnik musi być wyposażony we właściwe i dobrej jakości narzędzia, które mają ułatwiać, a nie utrudniać jego pracę. Oczywiście podstawą jest dobry sekator, a nawet dwa – jeden mniejszy, drugi znacznie większy (długa rękojeść oraz ostrze). Można też postawić na sekator teleskopowy. Przy starszych ogrodach sam sekator może okazać się niewystarczający, dlatego warto uzbroić się w różnych rozmiarów piłki oraz noże ogrodnicze. I najważniejsze: narzędzia do cięcia powinny być bardzo ostre.
Rany na drzewach i krzewach powstałe po przycinaniu najlepiej zasmarowywać specjalną pastą (do kupienia w sklepach ogrodniczych), które działa bakterio- i grzybobójczo.