Wiosna to czas zmian na lepsze! Warto też nieco odświeżyć własne mieszkanie, a bardzo prostym i niedrogim sposobem na metamorfozę wnętrza jest malowanie ścian. Najczęściej wybieramy kolory jasne, przytulne i uniwersalne, ale warto też zaszaleć z modną w tym roku zielenią, niebieskim indygo czy turkusem. Jednak zanim wybierzemy najładniejszy kolor, trzeba odpowiednio przygotować ścianę do malowania oraz zgromadzić sprzęt.
Przygotuj niezbędne narzędzia i akcesoria do malowania!
Zakup farby w odpowiednim kolorze to prawdziwa przyjemność, którą trzeba niestety poprzedzić mniej sympatycznymi zakupami wszelkich narzędzi i sprzętów niezbędnych w procesie malowania. Mamy na myśli przede wszystkim dobrą malarską folię ochronną (powinna być dość gruba, by jak najmniej się elektryzowała i nie unosiła pod wpływem ruchu powietrza), taśmę malarską dobrej jakości (musi być mocna, ale jednocześnie nie zrywać farby i tynku podczas odklejania), wałki (duży oraz mały), kuwetę dobraną rozmiarem do największego wałka oraz kilka rozmiarów pędzli.
Gdy malujemy ściany „po przejściach” przyda się także szpachelka, masa szpachlowa, podstawowe narzędzia (śrubokręty w kilku rozmiarach, obcęgi, kombinerki itp.), papier ścierny o drobnej ziarnistości. Dobrze także zainwestować w podkład gruntujący jako bazę pod nowy kolor.
Do prac malarskich niezbędna okazuje się także drabina, strój roboczy (wystarczą stare dresy) oraz dobre, mocne światło, które ułatwi precyzyjne malowanie ścian.
Jak przygotować ściany do malowania?
Malowanie ścian zaczynamy od… zrobienia porządku! Tak, wiemy, może wydawać się to syzyfową pracą – w końcu malowanie to dopiero bałagan! Jednak bez porządku, czyli odstawienia mebli, przemycia ścian oraz listew przypodłogowych, ani rusz. Kilka dni przed malowaniem pomieszczenie należy również wietrzyć, aby przemyte ściany zdążyły wyschnąć.
Niektóre ściany wymagają gruntowania. Jak to sprawdzić? Przesuń otwartą dłonią po ścianie – jeśli zostanie na niej pył, ścianę trzeba koniecznie zagruntować, bo kolor może przebijać. Ponadto ważne jest wykręcenie wszystkich gwoździ, wkrętów oraz zagipsowanie śladów po nich. Również fragmenty łuszczącej się farby, odpadającego tynku należy usunąć (zależnie od wielkości ubytków pomoże albo szpachelka, albo drobny papier ścierny).
Kolejnym krokiem w przygotowaniu ściany do malowania jest zabezpieczenie okien, listew przypodłogowych, podłóg oraz gniazdek. Do tego zadania przyda się taśma malarska oraz folia ochronna.
Malowanie na tapecie
Trudniejsze zadanie mają osoby, które chcą zrezygnować z tapety na rzecz pomalowania ściany farbą. Prawdziwym wyzwaniem może okazać się konieczność zrywania tapety, która sama w sobie jest trudna do wykonania, a po oderwanej tapecie zostaje klej oraz małe fragmenty papieru, bezwzględnie wymagające usunięcia. Ścianę należy szlifować, a pod farbę położyć preparat gruntujący.
Na szczęście niektóre tapety mogą być malowane farbami (muszą jednak być zachowane w dobrym stanie). To przede wszystkim dobrej jakości farby winylowe, z włókna szklanego i raufazy. Przed malowaniem należy koniecznie je wyczyścić, odtłuścić i osuszyć.