I wanna, i prysznic mają wiele zalet, a potrzebne są w każdym domu. Ich rozmieszczenie w dużej łazience nie stanowi problemu, jednak na małej powierzchni trzeba nieco pokombinować. Dla chcącego nic trudnego! Podpowiadamy, jak zaplanować w łazience wannę i prysznic.
Zalety wanny i prysznica
Pewnie zastanawiasz się, po co Ci w mieszkaniu oba te rozwiązania jednocześnie – wanna i prysznic. Co prawda, prysznic jest bardziej uniwersalnym rozwiązaniem, jednak i wanna może być przydana. Szczególnie gdy w domu są małe dzieci. Łatwiej je wykąpać w wannie, one też chętniej się pluskają w wodzie. Wanna pozwala także na relaks podczas kąpieli i urządzenie we własnej łazience małego spa. Gdy bierzemy szybki prysznic, trudno o chwilę wytchnienia.
Jest to zarazem duża zaleta prysznica – można umyć się szybko, nie marnując dużej ilości wody, jak to dzieje się w przypadku kąpieli w wannie. Prysznic nie zajmuje też dużo miejsca, a osoby starsze i niepełnosprawne mają do niego łatwiejszy dostęp.
Jak zmieścić wannę i prysznic na jednej powierzchni?
W przypadku kwadratowej łazienki możemy prysznic i wannę ustawić na przeciwległych ścianach bądź w przeciwległych kątach. Sprawdzi się w tym przypadku wanna lub prysznic narożny (nigdy i jedno, i drugie w opcji narożnej, bo wygląda to po prostu śmiesznie i nieelegancko). Dobrym pomysłem jest także prysznic z brodzikiem asymetrycznym.
Z kolei łazienka ułożona w prostokąt wymaga zaplanowania wanny i prysznica na jednej ścianie, by wnętrze było harmonijne i wyraźnie podzielone na strefy. W dużych łazienkach mogą one zostać oddzielone ścianką, natomiast małe łazienki polubią szklane rozwiązania, optycznie zwiększające ich metraż.
By nie wprowadzać w łazience niepotrzebnych podziałów czy podestów, warto zrezygnować z brodzika przy prysznicu. Dzięki temu powierzchnia łazienki zyska wizualnie – będzie wydawała się przestronniejsza i bardziej uporządkowana.
A może rozwiązanie 2w1? Czyli wanna z prysznicem
Wanna z prysznicem to rozwiązanie dla właścicieli bardzo małych łazienek, którzy nie chcą rezygnować z wanny, a jednocześnie potrzebują prysznica. Wystarczy zainwestować w wannę, która ma możliwość zamontowania na niej panelu lub parawanu imitującego ściankę prysznica. Ścianka ta powinna być wykonana ze składanego w harmonijkę szkła, by nie pomniejszała wnętrza.
Najprostszym pomysłem jest wykorzystanie tradycyjnej zasłonki z nieprzemakającej ceraty. My jednak szczerze je odradzamy, mimo dostępnych w sklepach naprawdę ładnych wzorów zasłonek. Nie wyglądają one dobrze, a do tego są bardzo niepraktyczne.