Zlewozmywak to zaraz po kuchence i lodówce najważniejszy element wyposażenia kuchni. Do wyboru mamy zlewozmywaki ze stali szlachetnej, emaliowane, kompozytowe oraz z granitu. Sprawdźcie różnice między nimi i wybierzcie coś odpowiedniego dla siebie.
Zlewozmywak ze stali
Zlewozmywaki ze stali są wyjątkowo trwałe – niestrasznie im uszkodzenia mechaniczne, odbarwienia czy skrajne temperatury (niskie i wysokie). Ich zaletą jest także łatwość utrzymania w czystości, ponieważ można myć je praktycznie każdym rodzajem detergentów – mleczkami, płynami, pastami do czyszczenia. A nade wszystko – są wyjątkowo tanie, co z pewnością decyduje o ich popularności.
Czy zlewozmywaki ze stali mają jakieś wady? Dla niektórych mogą wydawać się mało estetyczne i nie pasują do każdej kuchni (odradzamy w kuchni prowansalskiej czy stylu angielskim). Bardzo łatwo też je zadrapać i porysować, co znacznie obniża ich jakość.
Zlewy emaliowane
Zlewy emaliowane jeszcze kilka lat temu były reliktem przeszłości, ale na fali zachwytu nad skandynawskim designem wracają do łask. Zazwyczaj są białe, łatwe do utrzymania w czystości i nie ulegają korozji. Cechuje je także niska cena. Jednak bardzo łatwo je uszkodzić – zarysować, spowodować odpryśnięcie emalii, a co z tym się wiąże, również niszczenie zlewu.
Zlewozmywaki kompozytowe
Zlewozmywaki kompozytowe są tańszą wersją eleganckich zlewów wykonanych z granitu czy kamienia. Składają się z małej ilości piasku uzyskanego z materiału naturalnego i większej części kompozytu (lepiszcza). Taki dodatek sztucznego materiału powoduje, że zlew jest odporny na zadrapania i inne uszkodzenia mechaniczne, wysokie i niskie temperatury oraz zabrudzenia.
Należy być ostrożnym przy czyszczeniu powierzchni zlewu wykonanego z kompozytu, ponieważ można pogorszyć jego jakość i go zmatowić, jeśli używamy nieodpowiedniego środka do czyszczenia (np. z zawartością drobinek ścierających).
Zlewozmywak wykonany z granitu
Zlewozmywaki granitowe to bardzo trwałe i wyjątkowo eleganckie zlewy, pasujące jednocześnie do każdej kuchni – od nowoczesnej, minimalistycznej po tę urządzoną na wzór wiejski, z przepychem. Granit jest odporny na zarysowania, bardzo wysokie temperatury (nawet do 280 st.C), a także łatwe w czyszczeniu, ponieważ nie przywiera do nich brud, tłuszcz czy inne zanieczyszczenia kuchenne. Jedyną wadą wydaje się wysoka cena w porównaniu do zlewozmywaków wykonanych z innych materiałów.
Oprócz materiału na zlewozmywak, warto zastanowić się nad jego wielkością. Jeśli macie w domu zmywarkę lub jesteście małą rodziną, spokojnie możecie postawić na zlewozmywak 1-komorowy. Natomiast w przeciwnym wypadku sprawdzi się zlew 2-komorowy bądź 1-komorowy z komorą pomocniczą.