Ekologia to pozytywna moda, która ma wpływ na wiele aspektów życia. Dotyczy między innymi jedzenia, mieszkania, oszczędzania energii oraz przetwarzania i segregowania odpadów. Fani ekologicznych rozwiązań wpadli na nowy pomysł: upcycling, czyli drugie życie z pozoru niepotrzebnych rzeczy.
Co to jest upcycling?
Definicję recyklingu znają wszyscy. Ale z czym kojarzy się wam upcycling? To termin określający powtórne przetwarzanie odpadów, ale z położeniem akcentu na to, aby rzeczy powstałe z resztek zyskały na wartości w porównaniu z materiałami, z których zostały wykonane. Takie coś z niczego. Upcycling określa tworzenie nowych, wartościowych rzeczy z nic nie znaczących resztek tkanin, desek, plastikowych elementów, potłuczonej porcelany… generalnie są to przedmioty, które każdy z nas określa jako śmieci.
Przetwarzanie odpadków w coś nowego, wyjątkowego i oryginalnego dotyczy wielu sfer życia. Może być to odzież, zabawki, dekoracje i ozdoby świąteczne czy nawet sztuka. Okazuje się, że upcyclingowi poddają się również meble, przedmioty gospodarstwa domowego oraz akcesoria dekoracyjne wnętrz.
Przerabianie resztek na nowe, piękne przedmioty świetnie wpisuje się we współczesny trend związany z odnawianiem starych mebli, wyszukiwania perełek na targach staroci i tworzenia dekoracji z duszą. Współczesny design opiera się na upcyklingu!
Meble z upcyclingu
Tanim kosztem i w zgodzie z naturą można sprawić sobie nowe-stare meble. Niemal symbolem upcyclingu jest taboret, krzesełko czy pufa wykonane ze starych gazet. Jak to zrobić? Zbierz dużą ilość magazynów w podobnym formacie, zwiąż je wstążką, taśmą, starym paskiem czy klamrami i siedzisko gotowe! Dla podkręcenia gazetowej pufy możesz się pobawić kolorami i pomalować ją barwami pasującymi do twojego wnętrza. Modne są również taborety wykonane ze starych szpuli na kable.
Masz w domu stare walizki? Czemu nie zrobić z nich ozdobnych, stylowych i nostalgicznych stolików? Wystarczy walizkę odświeżyć, a w miejsce wieka położyć szklany lub drewniany blat.
Hitem wśród maniaków tworzenia pięknych mebli z niczego są palety EURO. Wykorzystuje się je do robienia mebli ogrodowych, łóżek z palet, wieszaków, paletowych stolików i ław. Do tworzenia mebli z palet naprawdę wiele nie potrzeba – wystarczy kilka desek, farba, kółka meblowe, akcesoria tapicerskie i trochę pracy. A meble wykonane z palet to częsty widok nie tylko w mieszkaniach designerów, ale i w modnych restauracjach.
Upcycling i dodatki
Pomysłów na dodatki jest jeszcze więcej niż patentów na meble z odzysku. Praktycznie każdą rzecz można uchronić przed wysypiskiem śmieci lub przetworzeniem w recyklingu: w stare, ale ładne kalosze posadzić kwiaty, z resztek tkanin zrobić patchworkowy dywanik, przeczytane gazety zamienić w makulaturowe podkładki śniadaniowe, a resztki świeczek zlać do garnka i zrobić jedną, wielka kolorową świeczkę. Puszki po mleku dla dziecka możecie zamienić w eleganckie pojemniki przy pomocy folii tablicowej i taśmy washi.
Koncepcji upcyclingowych jest naprawdę wiele, a ogranicza nas własna wyobraźnia i… pojemność naszych mieszkań. Upcycling przedłuża trwanie przedmiotów lub daje im po prostu kolejne życie.