Od jakiegoś czasu w Polsce działa system sortowania śmieci na suche i mokre. Wiemy, że plastiki, papier i szkło należy wyrzucać do przeznaczonych na te śmieci, specjalnie oznaczonych pojemników. W gospodarstwie domowym zdarzają się także tzw. odpady trudne: baterie, sprzęt AGD, leki itp. Co z nimi zrobić? Mamy kilka podpowiedzi.
Trudne tworzywa sztuczne
Nie każdy wie, do jakiego pojemnika na śmieci powinien trafić karton po mleku, sokach czy napojach. Czy to plastik? Czy jednak karton, a więc papier? Kartony po płynach wyrzucajcie do żółtych pojemników przeznaczonych na metale i tworzywa sztuczne. Podobnie ma się sprawa foliowanych opakowań po kawie, herbacie, chipsach, jogurtach oraz wszelkiej maści folie aluminiowe – śmieci te lądują w żółtych workach na śmieci.
Nie każdy wie, z czego wykonane są gąbki do naczyń, gąbczaste ściereczki czy myjki kąpielowe. To nic innego, jak tworzywo sztuczne, które po zużyciu trafia do żółtych pojemników. Oczywiście, razem z gąbkami, do tych pojemników wyrzucajcie plastikowe butelki. Należy je odkręcić i zgnieść. Nie trzeba odrywać etykiety (nawet jeśli jest z papieru).
Odpady zmieszane
Odpady zmieszane to dość enigmatyczna nazwa na śmieci, których nie da się już w żaden sposób przetworzyć. Do worka ze zamieszanymi odpadami trafiają wszelkie śmieci higieniczne: chusteczki, ręczniki papierowe, zatłuszczony papier, odpady kuchenne, niedopałki papierosów, podpaski i pieluchy.
To także świetne miejsce na popiół pozostały po paleniu w piecu.
Śmieci, które należy oddać we właściwie ręce
Nie wszystkie śmieci podlegają segregacji w przydomowych śmietnikach. Są przedmioty, które należy oddać do specjalnych punktów. Tak się dzieje w przypadku starego sprzętu RTV i AGD, żarówek i jarzeniówek – możemy oddać je do punktu odbioru lub pozostawić w sklepie podczas zakupu nowego. Tak samo postąpimy z zużytymi oponami i akumulatorem, olejem samochodowym i płynami chłodniczymi do aut – podczas wymiany opon oraz płynów na nowe, stare możemy zostawić u mechanika lub w serwisie ogumienia.
Baterie są wyjątkowo groźne dla środowiska naturalnego. W związku z tym kategorycznie nie wolno wyrzucać ich ze zwykłymi śmieciami. Najłatwiej zostawić je w specjalnych koszach w sklepach RTV/AGD lub do pudeł w supermarketach.
Natomiast gdy macie w planach remont, należy zamówić w miejscowym zakładzie gospodarki odpadami indywidualny worek na śmieci budowlane – gruz, cegłę, dachówkę, płytki, płyty kartonowo-gipsowe czy chemię budowlaną. Pod żadnym pozorem nie wyrzucajcie ich razem z opadami komunalnymi.
Co zrobić z przeterminowanymi lekami lub medykamentami, których nie macie zamiaru więcej wykorzystać? Nie wyrzucajcie ich do śmieci! Mogą trafić w niepowołane ręce i być naprawdę szkodliwe, więc powinniście zanieść je do apteki – oddać farmaceucie do utylizacji lub wrzucić do specjalnego pojemnika znajdującego się w aptece.
Każda gmina ma obowiązek organizowania miejsc odbioru odpadków trudnych, więc w razie wątpliwości najlepiej jest skontaktować się z taką jednostką.