Kuchnia to miejsce, w którym szczególnie liczy się funkcjonalność i dogranie wszystkich sprzętów tak, aby praca była jak najbardziej efektywna i ergonomiczna. Projektanci wnętrz wymyśli do tego celu tzw. trójkąt roboczy.
Czym jest trójkąt roboczy?
Układem wzorowym dla najważniejszych kuchennych sprzętów jest trójkąt, którego wierzchołek stanowi zlew, a dwa ramiona to lodówka i kuchenka. Wszystkie to urządzenia należy oddzielić blatem roboczym, przy czym blat między lodówką a zlewem może być nieco mniejszy niż blat pomiędzy zlewem a kuchenką. Dlaczego tak? Na pierwszym blacie wykładamy produkty wyjęte z lodówki (lub po powrocie ze sklepu tam je układamy), natomiast drugi blat to miejsce, w którym przygotowujemy posiłki, więc musi być jeszcze większy – aby pomieścił i składniki, i inne urządzenia oraz naczynia.
Najlepsze wymiary blatu i sprzętów w kuchni
Zdaję sobie sprawę, że nie zawsze mamy wpływ na to, jakie wymiary ma nasza kuchnia, a deweloperzy raczej nie liczą się z naszą wygodą i starają się w jak najmniejszej przestrzeni umieścić możliwie najwięcej pomieszczeń. Jednak warto poznać podstawowe wymiary, jakie ma idealny trójkąt roboczy w kuchni – może nas zainspirować i pozwolić stworzyć idealną kuchnię w pomniejszeniu (np. obliczoną proporcjonalnie do podanych wymiarów).
Do rzeczy: między lodówką a zmywakiem należy zagospodarować przynajmniej 1,2m (idealnie było około 2m), pomiędzy zlewem a kuchenką również 1,2m (w małych kuchniach możemy zmniejszyć blat do 0,9m), natomiast trzecia długość, po ukosie między kuchenką a lodówką, to około 1,5m lub więcej (w dużej mierze ta odległość zależy od pozostałych wymiarów).
Ergonomia pracy w kuchni – co poza trójkątem roboczym?
Myślicie, że ustawicie sprzęty w trójkąt roboczy i to wszystko? Nic bardziej mylnego. Jest jeszcze kilka dobrych trików, które pozwolą zaoszczędzić wasz czas, pieniądze i sprawią, że kuchnia będzie bardziej funkcjonalna.
Przede wszystkim zwróćcie uwagę na to, gdzie ustawić zmywarkę. Najlepsze miejsce jest tuż przy zlewie – ułatwi to podłączenie zmywarki (bliskość sieci kanalizacyjnej) oraz samo użytkowanie (często przed włożeniem do zmywarki trzeba naczynia opłukać, wyrzucić resztki do kosza, który znajduje się pod zlewem itp.).
Planujecie mieć kuchenkę mikrofalową w zabudowie? To urządzenie sprawdzi się w przestrzeni między lodówką a zlewozmywakiem. Przygotowanie jedzenia w mikrofalówki to w zasadzie tylko wyjęcie go z lodówki i włożenie do kuchenki, więc najlepiej będzie, jeśli znajdzie się ona w pobliżu lodówki.
Również wysokość blatów ma znaczenie. Kiedyś normą było 85cm, natomiast teraz wybiera się raczej blaty wyższe – 90cm. Najlepiej będzie, jeśli wysokość blatów w kuchni dobierzecie do wzrostu użytkowników: dla osób wyższych poleca się nawet 95-centmetrowe blaty.
W małych kuchniach możemy zastosować sprytny zabieg – część szafek pogłębić i sprawić, aby nieco wystawały poza linię całej kuchni, np. w środkowej części kuchni pod zlewem. Dzięki temu uzyskamy więcej miejsca do przechowywania, a taki „wystający” element może wyglądać całkiem elegancko i ciekawie.
Ustawienie sprzętów kuchennych jest niezwykle łatwe w kuchniach, które zabudowane są w kształcie litery L lub tych z wyspą. Dla kuchni w jednej linii polecamy zastosowanie pięciu stref kuchennych.