Trendy wnętrzarskie 2018. Co będzie modne w tym roku?
Każdy kolejny rok przynosi nowe trendy i pomysły na to, jak urządzać wnętrza. Zebraliśmy najciekawsze trendy wnętrzarskie na rok 2018, dzięki czemu uda się Wam urządzić swoje domy modnie i na czasie. Wiele z nich to powtarzające się motywy, ale są też ciekawe nowinki, które pewnie przetrwają dłużej niż jeden sezon.
Metamorfoza we wnętrzu jest wyjątkowo prosta. Przede wszystkim na początku ustalcie, jakie zmiany Was interesują. Następnie dobrze jest pozbyć się wszelkich niepotrzebnych przedmiotów z mieszkania i tego, co uważacie za niemodne i niepasujące do Waszego nowego wnętrza. Nie musicie ich wyrzucać, bo może jeszcze kiedyś Wam się przydać – jak z pewnością zauważycie po lekturze naszego przewodnika po stylach w 2018 roku – wnętrzarskie trendy lubią się powtarzać. Na pierwszy ogień powinny pójść ewentualne zmiany w kolorze ścian, ponieważ te prace generują najwięcej bałaganu. W drugiej kolejności wymieniamy meble (ale pamiętajcie o tym, że w większości salonów, meble trzeba najpierw zamówić – z około czterotygodniowym wyprzedzeniem. Warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu remontu). Następne są już tylko ostatnie szlify, czyli wybieranie odpowiednich dodatków, szukanie intersujących wzorów, tkanin, lamp czy wszelkiej maści drobiazgów, których zadaniem jest podkreślenie stylu wnętrza. Taka kolejność działań pozwoli Wam spokojnie i bez stresu przejść przez cały proces metamorfozy wnętrza. A jeżeli nie chcecie decydować się na aż tak daleko idące zmiany, warto przemyśleć wyłącznie wymianę dodatków i kilku małych drobiazgów (na przykład nowej lampy, uchwytów i gałek do mebli, modnych zasłon, poduszek czy pledów). To proste i bardzo przyjemne!
Kolory roku 2018
Ciekawostką nowego roku jest to, że pastele powoli mogą odejść do lamusa. Nowe trendy wnętrzarskie w znaczącej części będą bowiem bazować na kolorach wyrazistych, łatwo kontrastujących się i ostrych. Dzięki nim wnętrza nabierają dynamizmu, są ciekawsze i bardziej stylowe niż wyłącznie białe czy szare stylizacje. W roku 2018 przerzucamy się na czerwienie i fiolety, która łączyć można z bielą, ale nie czystą, a delikatnie złamaną – ecru lub kremem. Dobrze widziane będą także inne nasycone barwy, takie jak pomarańcz, niebieski, szmaragdowa zieleń oraz bordo.
Niezawodny Instytut Pantone ogłosił też już swój kolor roku. W 2018 roku będzie to Ultra Violet, który ma kojarzyć się z kosmosem oraz nocnym niebem. To bardzo intensywny odcień fioletu, pasujący do intrygujących i bardzo eleganckich wnętrz. Fiolet kojarzy się z tajemnicą, mistycyzmem, duchowością oraz nieograniczonymi możliwościami. Jest to też kolor dość trudny w łączeniu, który niewłaściwie użyty może spowodować, że wnętrze będzie ciemne i przygnębiające. Dlatego używajmy go z rozwagą, raczej w dodatkach, dekoracjach oraz na wybranych fragmentach ścian czy mebli. Pantone, poza fioletem, rekomenduje na rok 2018 inne kolory: pomidorowa czerwień, brudny róż, zimny odcień niebieskiego, jasną zieleń oraz intensywną limonkę. Dobrym wyborem na 2018 rok jest też kolor musztardowy, który doskonale sprawdzi się w połączniu z najmodniejszym tego roku fioletem.
Intensywne kolory pasują do zdecydowanych wnętrz, w których mamy dużo światła. W zbyt małych pomieszczeniach, źle doświetlonych, kolory te mogą przytłaczać i jeszcze bardziej je pomniejszać. Dlatego jeśli nie możemy pochwalić się zbyt dużym i przestronnym wnętrzem, lepiej jest modne kolory 2018 roku przemycać na dodatkach, wszelkiego rodzaju tekstyliach, zasłonach, poduszkach, narzutach, figurkach i innego typu przedmiotach, które wzbogacają nasz dom i czynią go bardziej gustownym. Intensywne kolory sprawdzą się też jako obicie fotela lub klimatycznej sofy.
Żelazna zasada wykańczania wnętrz mówi o tym, że sufity malujemy na biało, by powiększyć optycznie wnętrze. W tym roku możemy zerwać z tą zasadą, bo akcent skierowany na sufit będzie teraz bardzo modny. Można sufit malować na fioletowo, czerwono lub żółto lub wyłożyć go ciekawą tapetą bądź kasetonem. Jeśli brak nam odwagi na tak wyróżniającą się dekorację, odsłońmy eleganckie belki nośne. Idealnie, by wykonane były z drewna.
Nowe, stare wzory
Pewnie kojarzycie z poprzedniego roku wszędobylskie liście monstery? Nadal są bardzo modne! Tak, jak wszelkie motywy roślinne, które pojawiają się na tekstyliach, tapetach, meblach i na obrazach oraz plakatach. Mogą być to wspominane już liście monstery, ale też dobrze wyglądają liście palmowe oraz wszelkie egzotyczne rośliny. Nie powinny być zbyt kolorowe, zrezygnujmy z tych, na których widać też różowe kwiaty czy barwne ptaki. Najlepszym w tym przypadku połączeniem jest naturalna biel i zieleń. Zielone rośliny doniczkowe powinny zdobić nasze wnętrza również w postaci żywych roślin. Wybierajmy te, które mają mięsiste, intensywnie zielone kwiaty. Idealnie będą pasowały, jeżeli wstawimy je do betonowych doniczek, które możemy wykonać samodzielnie. W takich doniczkach doskonale wyglądają też sukulenty. Ich dodatkowym atutem jest także to, że są wyjątkowo łatwe w uprawie i nie trzeba w żaden szczególny sposób dbać o nie. Są idealnymi roślinami doniczkowymi dla zapominalskich – wystarczy podlewać je raz na kilka miesięcy.
Dobrze jest też wrócić do geometrycznych wzorów, które szczyt popularności świeciły dobrych kilka lat temu. Jednak nie może być to element dominujący we wnętrzach. Geometra wygląda świetnie na podłodze, na przykład w postaci marokańskich czy hiszpańskich kafli, a innym, równie dobrym pomysłem, jest układanie drewnianego parkietu w jodełkę.
Jeśli nie liście ani wzory geometryczne, postawmy na duże wzory kwiatowe. Pojawiają się one obecnie na ubraniach, ale też doskonale wyglądają we wnętrzach. Mogą być to zarówno na poduszkach, narzutach, ale też dobrej jakości dywanach oraz na tapetach.
Back to nature
Rok 2018 został wśród designerów ogłoszony wielkim powrotem do natury. To między innymi dlatego tak silnie przetrwał wyżej opisany trend związany z motywami roślinnymi. Od teraz technologie i sztuczne nowinki są tylko małym dodatkiem, a my mamy zacząć cieszyć się sobą oraz naturą. Wszelkie telefony, komputery, ładowarki, a nawet telefony powinny zniknąć z miejsca, gdzie rodzina relaksuje się i spędza ze sobą czas. We wnętrzach ma zacząć królować eleganckie i praktyczne drewno, które możemy uzupełnić dodatkiem z kamienia bądź szkła. Dobrze prezentują się w takich aranżacjach również elementy wykonane z mosiądzu, miedzi lub złocone. Te błyszczące metale są nadal bardzo modne i znajdziemy je we wszystkich designerskich stylizacjach wnętrz w najbardziej popularnych katalogach. Modny w tym roku jest także beton, szczególnie jako element wykończenia ścian oraz na doniczki.
Odłączenie nas od technologii, spowoduje też, że nasze wnętrza staną się bardziej przytulne. Wykorzystujmy do tego naturalne materiały, które dodadzą ciepła w naszych domach, salonach i sypialniach. Mogą być to mięciutkie skórki i futra, ale także lniane i bawełniane pledy w ciepłych barwach.
Zrób to sam!
Kolejnym wnętrzarskim trendem, który znany jest już od wielu sezonów, ale nadal trzyma się bardzo mocno, są własnoręcznie wykonane meble. W Internecie możemy znaleźć całe morze inspiracji. Samodzielnie robione meble i dodatki do domu są bardzo wyjątkowe, unikalne i nadają wnętrzom miłej atmosfery. Możemy robić stoliki na palet, obijać na nowo fotele czy krzesła oraz zrobić własny zagłówek do łóżka.
W domu możemy też wykonać samodzielnie bardzo fajne i klimatyczne świeczniki. Przydadzą się do tego stare słoiki, szklanki, kolorowe wstążki, sznurki oraz naturalne dodatki (na przykład szyszki, kamienie, piasek i muszelki zebrane latem na plaży). Warto też nauczyć się szyć na maszynie. To bardzo proste i jednocześnie wyjątkowo praktyczne zajęcie. Dzięki temu będziemy mogli szyć unikatowe, dobrane do naszego wnętrza i charakteru wyjątkowe poduszki, obrusy, zasłonki oraz unikatowe pościele. Samodzielnie też wykonamy doniczki z betonu. Wystarczy zaprawa betonowa, którą kupimy w każdym sklepie z materiałami budowalnymi. Zalewamy nią naczynie w wybranym kształcie, a następnie wkładamy kolejne, by nadać naszej nowej donicy odpowiedni kształt.
Dodatki roku 2018
Najprostszym sposobem na odmianę wnętrza jest wymiana dodatków i dekoracji. Jest to zmiana stosunkowo niedroga, niewymagająca ani dużych nakładów finansowych, ani zbyt dużo pracy. A dzięki temu, że wymienimy w mieszkaniu kilka przedmiotów, uda się nam zmienić styl mieszkania na bardziej modny i nowoczesny.
Stylowym dodatkiem do mieszkania w 2018 roku może być na przykład lampa vintage. Dobrze wyglądają te metalowe, z czarnym abażurem, który jest w środku pomalowany złotą lub miedzianą farbą. Lampa taka idealnie pasuje do wspominanego wcześniej fioletu lub głębokiego odcienia błękitu. Jeśli chcemy wymienić lampy, możemy też postawić na te, które imitują lampy fabryczne bądź są wykonane ze starych rur. Lampy takie można kupić w designerskich sklepach wnętrzarskich, oświetleniowych lub szukać perełek na aukcjach internetowych lub sezonowych targach staroci organizowanych w różnych większych miastach. Dobre oświetlenie we wnętrzu ma jeszcze jedną, ważną zaletę. Dzięki temu, że doświetlą wnętrze, pozwolą nam na wykorzystanie w pełni ciemnych kolorów roku 2018.
Idealnym dodatkiem w nowym roku są też nowe materiały i tkaniny, szczególnie te, które na wiele lat wyparliśmy ze swojej świadomości i ze swojego życia. Na bardzo długi czas zapomnieliśmy o welurze, który był bardzo popularny w latach 80-tych. Teraz wraca na salony, a kanapy, obicia foteli, narzuty czy poduszki wykonane z tego materiału są znów wyjątkowo modne. Poza welurem warto też postawić na naturalną wełnę, która sprawdzi się doskonale jako materiał na plecione pledy i warkoczowe dywany.
Ważnym trendem nowego roku jest powolne zrywanie z dotychczasowym minimalizmem, który był tak mocno eksponowany przez ostatnie lata. Do naszych wnętrz wkrada się więcej przepychu, nie musimy trzymać się ascetycznego wystroju salonu oraz sypialni, ale możemy dać się ponieść emocjom i fantazji. Od teraz możemy łączyć różne kolory, bawić się dodatkami i różnymi stylami. Nasze mieszkania mogą stać się bardziej kolorowe i wyraziste, a styl skandynawski w końcu nie jest jedynym, który uważa się za modny.