Żaluzje mają ogromną zaletę – wystarczy odpowiednio ustawić kąt nachylenia listewek, by wpuścić do pomieszczenia tyle światła, ile właśnie trzeba. Dzięki oknom przesłoniętym żaluzjami można w swobodny sposób korzystać z komputera czy oglądać telewizję nawet w bardzo nasłonecznionym pomieszczeniu. Podpowiadamy, jakie żaluzje wybrać.
Aluminiowe żaluzje
Na myśl o żaluzjach chyba każdemu z nas przychodzą do głowy właśnie aluminiowe żelazuje, które królowały w polskich mieszkaniach w latach 90-tych. Jeszcze parę lat temu staraliśmy się je wymienić na bardziej nowoczesne rolety, ale dzisiaj wracają do łask designerów. Aluminiowe żaluzje mają symbolizować nowoczesność, dynamizm oraz industrializm, i do wnętrz utrzymanych w takim klimacie są polecane.
Żaluzje aluminiowe są najtańszą opcją spośród dostępnych na rynku przesłon na okna, a ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Dodatkową zaletą jest ich wyjątkowa trwałość oraz obijanie światła słonecznego od błyszczącej powierzchni żaluzji, dzięki czemu łatwiej utrzymać w pokoju niższą temperaturę nawet w czasie największych upałów.
Żaluzje z drewna i żaluzje bambusowe
Cały czas popularne są także żaluzje wykonane z drewna, które ze względu na naturalny materiał poleca się szczególnie do wnętrz klasycznych, rustykalnych oraz retro. Drewno na oknie może wyglądać dość ciężko, więc najlepiej sprawdzi się na stosunkowo niedużych oknach lub w pokojach o większej powierzchni, których nie przytłoczy.
Świetnym pomysłem jest dopasowanie koloru żaluzji do pozostałych elementów wystroju okna czy pomieszczenia, koloru podłogi i mebli. Takie zestawienie stworzy spójną całość, a my będziemy mieli pewność, że drewniane rolety będą wyglądały elegancko.
Poza tradycyjnymi drewnianymi żaluzjami mamy do wyboru żaluzje bambusowe, które oprócz pozytywnych cech drewna, są wyjątkowo odporne na wilgoć (doskonale sprawdzają się w kuchni czy łazience).
Żaluzje z tworzywa sztucznego
Żaluzje wykonane z PCV nie są zbyt popularne, mimo bardzo niskiej ceny. Stosując żaluzje z tworzywa sztucznego możemy spodziewać się raczej delikatnego rozproszenia światła, niż całkowitego zaciemnienia (jak w przypadku rolet drewnianych czy aluminiowych). Ponadto słabej jakości rolety mogą odkształcać się pod wpływem ciepła skumulowanego w oknie. Jednak niewątpliwą zaletą jest łatwość czyszczenia żaluzji z PCV.
Większość rodzajów żaluzji wykonuje się w wersji pionowej oraz poziomej, a na rynku dostępne są wersje standardowe do okien typowych czy żaluzje robione na wymiar (znacznie droższe). Jeśli szukamy czegoś naprawdę wyjątkowego możemy poszukać producentów, którzy oferują żaluzje wykonane z niecodziennych materiałów, np. ze skóry.