Pranie w pralkach jest wygodne i wbrew pozorom bardzo oszczędne. Nowoczesne pralki klasy A to jednak nie wszystko, co pozwoli Wam oszczędzić na praniu. Mamy kilka pomysłów i sprytnych tricków pozwalających prać tanio i ekologicznie zarazem.
Obniżanie kosztów prania
Bez pralek energooszczędnych nie możemy mówić o tanim praniu. Należy wybierać przynajmniej klasę A, A+ lub nawet A+++. Pralki te oszczędzają i prąd, i wodę. Dobrze jest też dobrać odpowiedniej wielkości bęben do prania – zgodny z Waszymi potrzebami (dla dużej rodziny duży – 9kg, dla jednej osoby w zupełności wystarczy 6kg). Wybierajcie programy eko, które dopasowują ilość wody i długość prania do wagi ubrań, co zapobiega nadmiernemu poborowi również energii elektrycznej. Do prania wykorzystujcie tańszą taryfę prądu – nocą i w weekendy jest zazwyczaj taniej, warto z tego skorzystać i płacić mniej.
Oszczędzicie na praniu również wtedy, gdy obniżycie temperaturę prania o 20 st.C. Jeśli jednak boicie się, że pralka może nie doprać bardzo brudnych ubrań, namoczcie je przed praniem bądź pierzcie z wykorzystaniem wybielacza, oczywiście nie podnosząc temperatury prania. Nie warto też decydować się na pranie wstępne, które pobiera znaczną ilość prądu i wody.
Tricki na tanie pranie
Aby pranie było naprawdę tanie, powinno być dobrze zaplanowane. Przede wszystkim posortujcie rzeczy jasne i ciemne, zwracając uwagę na zalecenia producenta odzieży odnośnie sposobu prania.
Pralka powinna być załadowana do pełna, a gdy nie ma takiej możliwości, wybierzecie program połowy wsadu. Nie warto przesadzać z ilością proszku do prania, ponieważ nowoczesne detergenty radzą sobie niemal z każdą plamą, nawet w niskich temperaturach. Jednak przy wyborze proszku czy płynu prania postawcie na koncentraty i dobrej jakości środki piorące, których niezawodności możecie być pewni.
Jak wyczyścić pralkę?
Regularne czyszczenie pralki znakomicie wpływa na jej ekonomiczność i prawidłowe spełnianie jej zadań. Pralkę należy wyczyścić z pozostałości po proszku i płynów, które mogą się na niej osadzać, co zapobiegnie nadmiernemu poborowi wody oraz zminimalizuje ryzyko powstawania pleśni i grzybów. Nie jest to trudne zadanie, jednak należy pamiętać, aby zająć się czyszczeniem pralki raz na kwartał bądź nawet częściej (w przypadku dużej, często piorącej rodziny).
Pralkę należy ustawić na pranie w pełnym cyklu z wysoką temperaturą, a w miejsce przeznaczone na proszek do prania należy wlać 2 szklanki octu, który spowoduje usunięcie przykrego zapachu. Po zakończonym praniu wstawcie je jeszcze raz – tym razem z użyciem 2 szklanek wybielacza. Po skończonym pełnym cyklu ustawcie pralkę na płukanie, aby pozbyć się resztek octu i wybielacza. Następnie wyjmijcie zbiorniczek na proszek do prania i płyn do płukania i dokładnie go umyjcie. Koniec prac to wyczyszczenie gumy przy pomocy wilgotnej ściereczki. I pralka jak nowa!