Sprzątanie po remoncie to prawdziwy koszmar, który potrafi nawet odstraszyć od przeprowadzania remontu w domu. Jednak nie zawsze remont musi oznaczać domową anarchię, a wcześniejsze porządne zabezpieczanie mieszkania przed remontem może zmniejszyć ilość kurzu, bałaganu, a tym samym i naszej pracy. Sprawdź, jak zabrać się za sprzątanie po remoncie.
Zaczynamy sprzątanie po remoncie!
Najpierw zadbaj o właściwy sprzęt. Potrzebne Ci będą nie tylko ścierki i ręczniki papierowe, ale też porządny mop (mop płaski jest najlepszym pomysłem, gdyż wyczyścisz nim podłogi, ściany, a nawet sufit; zaopatrz się ponadto w zapasową końcówkę do mopa), duże wiadro, płyn do mycia szyb, antystatyczny spray do kurzu oraz zwykłą szczotkę do zamiatania i małą szczoteczkę z szufelką. Z pewnością przyda się dobry odkurzacz, odporny na pył i drobny kurz. Zrezygnuj z modnych nawilżanych ściereczek, gdyż te będą szybko się brudzić i okażą się zupełnie niewydajne.
Główna zasada sprzątania po remoncie mówi, że sprzątamy od góry do dołu. Dlaczego? To bardzo logiczne! Sprzątając wysokie meble, sufity, lampy, ściany czy okna, kurz będzie sypał się na podłogę, które dlatego warto sprzątać ją w drugiej kolejności.
W pierwszej kolejności pozbywamy się kurzu i pyłu na sucho, gdyż jeśli zbyt szybko zaczniemy sprzątanie przy pomocy wody i płynów, z kurzu powstanie błoto, które pod wpływem wody zaczniemy po prostu rozmazywać…a wtedy? Życzymy powodzenia w walce z takim brudem. Przyda się!
Jak sprzątać po remoncie?
Pyłu i gruzu pozbędziesz się przy pomocy odkurzacza – najlepszy jest przemysłowy (te domowe bardzo łatwo uszkodzić, chyba że mają bardzo dużą moc i wodne filtry). Do trudno dostępnych miejsc używamy specjalnych, wąskich końcówek (tzw. końcówki szczelinowe). Drewniane powierzchnie zamiatamy miękką szczotką, która nie porysuje delikatnej powierzchni. Przy usuwaniu kurzu bardzo ważne są otwarte okna, prze które dodatkowo może wydostawać się kurz i pył.
Zwróć uwagę na wszelkie framugi, ramy oraz listwy przypodłogowe. Umykają one często naszej uwadze, a na nich znaleźć możemy plamy z farby. Pozostałości po farbach wodnych usuniesz bardzo łatwo zwilżoną wodą, miękką ściereczką (polecamy mikrofibrę). Natomiast farby olejne wymagają użycia rozpuszczalników.
Ostatnie szlify podczas prac poremontowych
Gdy pozbyliśmy się kurzu ze ścian, żyrandoli, mebli i podłogi, czas na ostatnie prace poremontowe. Należy do nich ścieranie wszystkich powierzchni na mokro z wykorzystaniem specjalistycznych środków (płynów antystatycznych, spray’ów nabłyszczających czy polerujących) oraz pastowanie podłóg.
Niestety, gdy remont był bardzo zaawansowany i towarzyszyło mu cięcie płytek ceramicznych czy paneli podłogowych, kurz może osadzać się jeszcze przez kilka tygodni. Dlatego bardzo ważne jest wietrzenie pomieszczeń, które nieco ten proces „łagodzi”. Niewykluczone, że po 2-3 tygodniach będziesz musiał znów zabrać się za poremontowe sprzątanie.
Nie zniechęcaj się poremontowymi porządkami! W końcu, gdy skończysz, będziesz mógł osiąść na laurach i podziwiać odnowione wnętrza. A kolejny remont dopiero za ładnych parę lat!