Dla tych, którzy „wszystko zawsze sami” – nowoczesne szklarnie. Podpowiadamy, jak zacząć przygodę z samodzielną uprawą roślin w szklarni.
Tradycyjna szklarnia
Jak działa tradycyjna szklarnia? Szkło, z którego zazwyczaj jest zbudowana, izoluje wnętrze, dzięki czemu w środku szklarni powstaje mikroklimat sprzyjający roślinom: jest wilgotno, ciepło, a promienie słoneczne skupiają się i przyspieszają proces fotosyntezy. Sadzonki są również chronione przed niskimi temperaturami, zimnym wiatrem oraz niesprzyjającymi opadami gradu czy zbyt intensywnego deszczu. Uprawa warzyw w szklarni powoduje, że zbiory osiągniemy nawet 6 tygodni wcześniej niż zbiory z gruntu.
Jak zbudować szklarnię - podstawy
Szklarnia ogrodowa powinna być zbudowana na stosunkowo płaskim terenie, z dala od wysokich drzew i budynków, które mógłby zasłaniać niezbędne roślinom światło. Dobrze zaplanowana szklarnia ma przyjemniej 15m2 powierzchni, a jej dłuższy bok jest maksymalnie wyeksponowany na słońce (kierunek wschód-zachód).
Standardowe, małe szklarnie nie wymagają pozwolenia na budowę, natomiast jeśli planujemy postawienie ogromnych szklarni ogrodniczych, musimy uruchomić standardową procedurą budowlaną. Budowę szklarni ogrodowej możemy zlecić profesjonalnej firmie, ale tez spróbować postawić ją samemu.
Szklarnia ogrzewana
Szklarnia ogrzewana nie różni się znacząco od tej tradycyjnej. Oczywiście poza najważniejszym aspektem – dogrzewaniem wnętrza. Takie rozwiązanie pozwala na uprawę roślin niemal przez cały rok, również tych egzotycznych. Jednak szklarnie ogrzewane polecane są przede wszystkim doświadczonym ogrodnikom, dużym gospodarstwom i osobom dysponującym sporą działką. Odstraszająca może być zarówno cena założenia szklarni ogrzewane, jak i koszt utrzymania. Taka szklarnia ogrodowa to inwestycja dla wytrwałych, o zasobnych portfelach.
A może tunel foliowy zamiast szklarni?
Na tunele foliowe decydują się osoby, które cenią sobie łatwość montażu i nieskomplikowany system obsługi (poza uciążliwym pieleniem pod niskim tunelem). Przewagą jest też ich niska cena. Wystarczy dobra folia, a nawet tylko agrowłóknina i prosty stelaż.
Co prawda tunele foliowe są mniej wymagające, ale też nie spełniają wszystkich standardów szklarni. Warzywa rosną w nich szybciej, są chronione przed wiatrem czy obfitym deszczem, ale niskie temperatury mogą być wyjątkowo szkodliwe. Tunele foliowe ponadto nie wyglądają zbyt estetycznie w ogrodzie i szybko się niszczą.
Przydomowa szklarnia to najlepszy sposób na osiągnięcie lepszych plonów: szybszych, większych i tym samym wydajniejszych.