Strefa umywalkowa, czyli umywalka oraz jej bezpośrednie otoczenie to część łazienki, w której statystycznie spędzasz najwięcej czasu. To właśnie tutaj codziennie myjesz ręce i twarz, układasz włosy, golisz się czy nakładasz makijaż. Niezależnie od tego, jaki styl wnętrza preferujesz, każda strefa umywalkowa składa się z kilku niezbędnych elementów. Samej umywalki, baterii, odpowiedniego oświetlenia, lustra oraz szafki pod umywalkę. I to właśnie na tym ostatnim elemencie skupimy się w dzisiejszym poradniku. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, kiedy lepsza jest szafka podumywalkowa wisząca, a kiedy stojąca, a także jakie funkcje pełni na co dzień ten element wyposażenia łazienki.
Szafka pod umywalkę – podstawowe funkcje?
Zacznijmy od tego, jakie funkcje pełni w łazience szafka pod umywalkę. Wbrew pozorom nie jest to tylko i wyłącznie element dekoracyjny.
- Szafka pod umywalkę to przede wszystkim podpora i oprawa dla samej umywalki. Pamiętaj więc o dopasowaniu zarówno wymiarów, jak i stylu szafki do wybranej umywalki. Zestaw szafki z umywalką - https://komfort.pl/k/meble-lazienkowe?typ_produktu_meble_laz=szafki-z-umywalka powinien stanowić spójną i harmonijną całość. W przypadku ciężkich umywalek z mineralnych konglomeratów upewnij się też, że szafka ma odpowiednią nośność i zapewni stabilność całej konstrukcji.
- Szafka podumywalkowa to bardzo często także miejsce do przechowywania najpotrzebniejszych w łazience drobiazgów. Podumywalkowa szafka z szufladami zapewni Ci wygodny dostęp do kosmetyków, środków pielęgnacyjnych czy używanych na co dzień przyborów toaletowych. Z kolei w szafce pod umywalkę z otwieranymi drzwiczkami schowasz zapasowe ręczniki czy środki do mycia łazienki. Dopasuj więc układ szafki do swoich potrzeb.
- Wspomnieliśmy już wcześniej, że szafka łazienkowa pełni też funkcję dekoracyjną. Jest to o tyle ważne, że w wielu łazienkach strefa umywalkowa zlokalizowana jest blisko drzwi wejściowych i jest jednym z pierwszych elementów, które Ty lub Twoi goście widzicie po wejściu do pomieszczenia. Nie bez znaczenia są więc materiały, z jakich wykonana jest szafka – ich jakość, trwałość i odporność na wilgoć. Liczy się też wygląd i kolorystyka. Odpowiednio dobrana szafka podumywalkowa stanie się centralnym punktem tej przestrzeni i nada jej określony styl.
Szafka podumywalkowa wisząca – zalety i wady
Szafki podumywalkowe wiszące doskonale wpisują w tak popularne ostatnio nowoczesne i minimalistyczne łazienki. Ich wizualnie lekka konstrukcja optycznie powiększa łazienkę i nadaje całej aranżacji lekkiego charakteru. Na tym nie kończą się jednak zalety tego typu szafek łazienkowych. Jak wygląda lista ich atutów?
- Szafka podumywalkowa wisząca wizualnie powiększa podłogę w łazience i co za tym idzie całe pomieszczenie.
- Konstrukcja szafki ułatwia także dostęp do przestrzeni pod meblem w trakcie odkurzania czy mycia podłogi.
- W wielu przypadkach podwieszana szafka podumywalkowa pozwala też zaoszczędzić miejsce. Z tego względu jest to rozwiązanie wybierane często do małych łazienek.
- Takie meble doskonale wpisują się w wiele nowoczesnych aranżacji łazienek. Pasują między innymi do stylu industrialnego, skandynawskiego czy loftowego.
Szafki podumywalkowe wiszące nie są całkowicie pozbawione wad. Największa z nich to nieco bardziej skomplikowany montaż i związane z nim kwestie techniczne. Szafki podwieszane zamontujesz tylko na ścianie o odpowiedniej nośności. Sam montaż wymaga też odpowiedniej precyzji. Drugim mankamentem jest mniejsza ilość miejsca do przechowywania wewnątrz szafki.
Szafka podumywalkowa stojąca – zalety i wady
Stojące szafki podumywalkowe to klasyczne rozwiązanie, stosowane od lat. Ich atutem jest przede wszystkim solidność i stabilność konstrukcji. Mają też większą pojemność niż wiszące – zmieści się w nich więcej półek i szafek. Ich zaletą jest także łatwy montaż – nie wymagają mocowania do ściany. Szafkę wystarczy złożyć i ustawić w wybranym miejscu.
Wadą jest to, że zajmują zwykle więcej miejsca, w tym przestrzeń na podłodze. Utrudnione jest także sprzątanie pod taką szafką.
W jakich aranżacjach łazienki sprawdzi się szafka podumywalkowa stojąca? W nowych kolekcjach producentów mebli łazienkowych znajdziesz modele pasujące do niemal każdej łazienki. Szafki stojące kojarzą się raczej z tradycyjnymi aranżacjami: łazienkami klasycznymi, rustykalnymi czy wnętrzami w stylu angielskim. Oprócz modeli o nieco masywniejszej budowie bez problemu znajdziesz jednak także stojące szafki pod umywalkę pasujące do nowoczesnych aranżacji łazienki.
Aranżacja strefy umywalkowej – o czym jeszcze pamiętać?
Aby strefa umywalkowa była funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu, pamiętaj także o kilku innych kwestiach.
- Dobierz wysokość szafki i umywalki do wzrostu użytkowników. Standardowa wysokość to 80-90 cm, ale można ją dostosować do indywidualnych potrzeb.
- Niezbędny element każdej strefy umywalkowej to także lustro. Sprawdzone rozwiązanie to tego typu: https://komfort.pl/k/meble-lazienkowe?mat_lustra_laz_meble_laz=tak szafki z lustrem, dzięki którym zyskasz dodatkowy schowek.
- Zadbaj o dobre oświetlenie tej przestrzeni. Standardowe rozwiązanie to dodatkowe źródło światła nad lustrem lub dwie lampy ścienne po jego bokach.
- Wygospodaruj miejsce na przybory toaletowe, kosmetyki, ręczniki – praktyczne koszyki, półki, organizery do wnętrza szafek i szuflad ułatwią utrzymanie porządku.
- Wybierz meble i dodatki w jednym stylu – szafka, umywalka, armatura, lustro i oświetlenie powinny tworzyć spójną całość.
- Zadbać o wytrzymałe, łatwe w czyszczeniu materiały – ceramika, konglomeraty, laminaty czy powierzchnie umywalki i blatu odporne na zarysowania.
- Pamiętaj także o kwestiach ekologicznych. Wybierz baterię z perlatorem lub innymi rozwiązaniami ograniczającymi zużycie wody.