Szafa we wnęce nie daje dużego pola do popisu, dlatego trzeba ją dobrze zaprojektować i rozplanować, by była jak najbardziej funkcjonalna i elegancka jednocześnie. Na rynku meblarskim istnieje wiele firm produkujących szafy wnękowe na wymiar – my podpowiadamy, czym się kierować przed ich zakupem.
Wady i zalety szafy wnękowej
Szafa wnękowa jest przede wszystkim wyjątkowo pojemna, a dzięki temu, że jest robiona zazwyczaj na wymiar – jej wnętrze można dopasować do potrzeb każdego. Ponadto szafa taka świetnie zagospodaruje przestrzeń, nie dopuszczając do jej marnowania – w końcu można zabudować ścianę pod sam sufit i wykorzystać każdy centymetr wnętrza.
Znaczącą wadą szafy wnękowej jest brak możliwości jej przestawienia i zmiany aranżacji wnętrza w ten sposób. Jeśli nam się znudzi, potrzebny jest kapitalny remont lub, dla kosmetycznych zmian, wymiana frontów szafy. Jest też nieco droższa niż zwykła, wolnostojąca szafa – jej ceny wahają się od 1,5 tys. zł do nawet kilku tysięcy (koszt uzależniony jest między innymi od wielkości i materiałów).
Parametry szafy wnękowej
Funkcjonalna szafa wnękowa powinna mieć głębokość przynajmniej 65cm, aby wnętrze miało około 60 cm głębokości. Takie wymiary są potrzebne, aby swobodnie wieszać ubrania na wieszakach – od lekkich koszul po zimowe, grube płaszcze.
Natomiast zależnie od tego, czy wybraliśmy drzwi przesuwane, składane, czy tradycyjnie otwierane, powinniśmy przed szafą wygospodarować minimum 70cm, by mieć do szafy swobodny dostęp. W przypadku drzwi otwieranych tradycyjnie, wymiar ten należy uzależnić od rozpiętości skrzydeł drzwiowych.
Projektowanie szafy wnękowej
Dobra szafa wnękowa to taka, która odpowiada naszym potrzebom. Przed jej projektowaniem zastanówcie się, ile potrzebujecie miejsca na wieszane ubrania, ile na składane, czy będziecie przechowywać w tej szafie buty i zimową garderobę. Jeśli nie przewidzieliście komody na bieliznę i drobiazgi, zaplanujcie w szafie koniecznie wysuwane kosze. Natomiast jeżeli poza ubraniami chcecie w niej przechowywać również deskę do prasowania i żelazko, wygospodarujcie specjalne miejsce, aby zmieścić te sprzęty swobodnie.
Każdej szafie wnękowej dobrze zrobi też lustro, które pozwoli nam przejrzeć się w trakcie komponowania stroju. Lustro zamiast drzwi doskonale powiększa optycznie każde wnętrze.
Co ciekawe, nie zawsze musicie polegać na gotowych rozwiązaniach czy firmie zewnętrznej. Przy odrobinie sprytu, umiejętności oraz dobrym pomysłom uda się Wam szafę wnękową zbudować samodzielnie.