Smog, spaliny, ale i para i dym pochodzący z gotowania zanieczyszczają powietrze w naszych domach. Warto zadbać o to, by powietrze w domu było czyste i zdrowe – w końcu to w domach i mieszkaniach spędzamy większą część naszego życia. Odkryj sprawdzone sposoby na wolne od zanieczyszczeń powietrze w domu – od profesjonalnych oczyszczaczy powietrza po domowe sposoby na świeżość.
Oczyszczacze powietrza w walce o zdrowy klimat w domu
Po trudnej zimie, podczas której wiele miast w Polsce pokryło się mgłą ze smogu, wiele gospodarstw domowych postanowiło zakupić do swoich domów oczyszczacze powietrza. To urządzenia, wyposażone w specjalne filtry, które wyłapują z powietrza niebezpieczne związki i ewentualne toksyny. Przed zakupem zwróć uwagę na poziom filtracji powietrza, rodzaj filtra (polecamy filtry HEPA – szczególnie alergikom) oraz jego żywotność. Duże znaczenie ma także możliwość wybrania kilku trybów pracy (dzienny, nocny) oraz niski poziom hałasu podczas działania urządzenia.
Oczyszczacze powietrza poza filtrowaniem spełniają również inne, bardzo ważne i przydatne funkcje. Mogą bowiem działać jak nawilżacze powietrza oraz dodatkowo je jonizować.
Rośliny oczyszczające powietrze
Dobrą jakość powietrza zapewniają również rośliny doniczkowe, których działanie to filtrowanie tlenu z toksycznych substancji. Okazuje się, że niektóre rośliny doniczkowe znacznie lepiej radzą sobie z tym zadaniem, niż inne.
W sypialni postawicie na elegancki i piękny skrzydłokwiat, który pozbędzie się trującego formaldehydu i benzenu. Zwyczajny bluszcz pomoże unieszkodliwić zanieczyszczenia z pochodnych etylenu i ksylenu. Jakość powietrza poprawi też popularny figowiec – poza formaldehydem i benzenem, rozprawi się z amoniakiem (składnikiem farb do włosów, lakierów i zmywaczy). Toksyny z mieszkania usunie także bardzo modna roślina doniczkowa, jaką jest sansewiera (wężownica). Dodatkowo wytwarza bardzo duże ilości tlenu, co wpływa na lepsze samopoczucie domowników. Natomiast jako naturalny nawilżacz powietrza możesz wykorzystać wracające do łask designerów paprotki.
Domowe sposoby na czyste powietrze
Czy poza oczyszczaczami powietrza i roślinami zielonymi mamy jakiś wpływ na jakość powietrza w domu? Jasne! Przede wszystkim przyjrzyj się domowemu systemowi wentylacyjnemu – czy działa dobrze, czy kratki wentylacyjne nie są zanieczyszczone i czy cyrkulacja powietrza jest prawidłowa. Do systemu wentylacji zaliczamy też okap kuchenny. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu filtrów.
Niebagatelne znaczenie ma także częste wietrzenie mieszkania (najlepiej działają przeciągi), nawilżanie powietrza oraz częste odkurzanie i sprzątanie kurzu z mebli. Niższa temperatura w mieszkaniu spowalnia lub nawet całkowicie hamuje rozwój bakterii i roztoczy (optymalna temperatura w mieszkaniu to 18-21 st.C). Stosuj też naturalne olejki zapachowe zawarte w świeczkach czy kominkach zapachowych.