Co kraj, to obyczaj, ale i design właściwy dla strony świata, charakteru danego miejsca czy sposobu życia mieszkańców. Przedstawiamy najciekawsze stolice światowych trendów wnętrzarskich – od Nowego Jorku po Tokio! Nie zabraknie również polskiego akcentu. To gdzie się dziś wybierzesz?
Mieszkanie w stylu nowojorskim
Nowojorski design czerpie niemalże z każdej kultury i często jest jedną wielką światową mieszanką, jednak nadrzędnym stylem jest zawsze glamour. Bez znaczenia, czy jest to modny loft urządzony w jednej ze starych fabryk, czy kawalerka w najdroższej dzielnicy, czyli Manhattanie. Jeśli szukasz korzeni elegancji i szyku glamour to świetnie trafiłeś!
No co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na wysokiej jakości materiały, z jakich wykonane są meble, podłoga, okna czy parapety. Nie znajdziesz tu przepychu, ale wszystko urządzone jest w dobrym guście i najczęściej wykorzystuje się sprzęt wiodących producentów. Dominują meble na wysoki połysk, z eleganckimi uchwytami, a na pierwsze miejsce wysuwają się silne kontrasty – na przykład zestawienia bieli z czernią (białe meble i czarne uchwyty, jasne wnętrza i czarny dywan, białe ściany i czarne ramki do zdjęć). Postaw na witrynkę, w której zaprezentujesz swoją biblioteczkę, oraz niezwykle modną wśród nowojorskiej socjety konsolę. Postaw na niej ozdobny, złocony świecznik lub powieś nad nią efektowne lustro.
Fot. Depositphotos.com
Meble wypoczynkowe w stylu nowojorskim mają skłaniać do odpoczynku i wytchnienia, dlatego sofy mają opływowe kształty, miękkie i wysokie oparcia, a przede wszystkim – pikowania, nadające im elegancki i przytulny wygląd zarazem. Na kanapach nie może zabraknąć poduszek w dobranym kolorze czy miękkich pledów z najmodniejszych tkanin. Chwilom relaksu sprzyjają stoliki kawowe – koniecznie wykonane ze szkła i metalu (pozłacanego lub srebrzonego).
Niezwykle duże znaczenie w nowojorskich apartamentach ma gra światła, dlatego też wybierane są wcześniej wspominane meble z wysokim połyskiem oraz duże lustra na ścianach bądź stojące w ramie, oparte o ścianę. Lampki, lampy, lampeczki, kinkiety i świeczniki można odnaleźć praktycznie w każdym kącie. Nie zapominaj o nich! Przyda się lampa stojąca przy kanapie, małe lampki na stolikach, kinkiety nad obrazami na ścianach oraz duży żyrandol w centralnym miejscu wnętrza. Żyrandol ma przywodzić na myśl styl glamour, więc polecamy wszelkie kryształki, zdobienia i eleganckie okucia.
Co z dodatkami? Mimo swojej elegancji, nowojorski szyk nie lubi przepychu w jarmarcznym znaczeniu tego słowa. Ozdobą mogą być zatem pojedyncze zdjęcia powieszone na ścianie w dużych ramkach, ekspozycja kilku pamiątek rodzinnych w witrynie czy lśniące świeczniki. Dobrze współgrają z wnętrzem również niklowane zegary ścienne czy wizerunki miasta na dużych plakatach.
Styl nowojorski to nie tylko salon! Świetnie sprawdzi się także w aranżacji sypialni, kuchni, a nawet łazienki. Wystarczy pamiętać do odpowiednim doborze kolorów, dodatków i materiałów, z jakich wykonane będą meble oraz podłoga czy ściany.
Barcelona jako stolica designu
Przenosimy się do Europy! Swoją podróż po kontynentalnych wnętrzach zaczniemy od hiszpańskich mieszkań, które lubią przepych, bogate wzornictwo oraz uniwersalność wnętrz. Południowy charakter Barcelony widać w wyjątkowo strojnej ornamentyce, którą znaleźć można wszędzie – na dodatkach, meblach, materiałach wykończeniowych podłóg i ścian. Orient w hiszpańskim designie to połączenie rodzinnej kultury, motywów roślinnych, zwierzęcych, wzorów geometrycznych oraz elementów kultury arabskiej (arabeski i kaligrafia).
Te ozdobne wnętrza lubią dość neutralne tło, w jednym kolorze, choć zdecydowanym – bieli, żółci, błękitu (Hiszpanie szczególnie umiłowali sobie turkus) czy zieleni. Gorąca Hiszpania wybiera jednak chłodne odcienie tych kolorów, by nieco studzić wiecznie upalną pogodę. Poza ścianami ważną rolę ogrywa podłoga drewniana lub wyłożoną hiszpańską terakotą, z ozdobnymi szkliwieniami (gdy u nas triumfy świętują matowe kafelki, Hiszpanie wybierają wyłącznie szkliwioną na wysoki połysk glazurę). Na suficie możemy odnaleźć sztukaterię bądź nieco mniej ozdobny element – widoczne belki sufitowe (w kolorze surowego drewna, ciemnego hebanu lub przemalowane na biało).
W całym tym przepychu dobrze odnajdują się proste w formie meble, które wyróżnia jakiś pojedynczy element – mogą być to okucia, niestandardowe uchwyty, ciekawie wykonane nóżki do mebli lub po prostu niezwykły ich kolor. Hiszpańskie wnętrza lubią meble z naturalnego, ciemnego drewna, kamienia, nieco rzadziej wybierają szkło.
Mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego nie oszczędzają na dodatkach. Ich wnętrza pełne są plecionych kolorowo pledów, haftowanych poduszek czy mozaikowych dywanów. Ponadto odnajdziesz w nich wiele rodzinnych pamiątek, zdjęć, świeczników, świeczek czy glinianych naczyń i doniczek na owoce i kwiaty. Świeże kwiaty to bardzo częsty akcent w hiszpańskich domach! Poza tym całość wnętrza dopełnią kultowe plakaty w bardzo dużych rozmiarach (np. z hiszpańskich filmów czy musicali).
Mediolan to nie tylko stolica mody!
Mediolan setki lat temu zasłynął jako światowa stolica mody, w której wyznaczane są trendy na nadchodzące sezony. Jednak to miasto to nie tylko wzór do naśladowania w kwestii ubioru – wielu designerów szuka w nim inspiracji do realizacji wystroju wnętrz. Dlaczego? Styl włoski nie ma sobie równych i jest unikatowy!
Włoskie wnętrza w Mediolanie określa się jako nowoczesną elegancję, czyli połączenie ponadczasowego szyku z nowinkami w świecie wnętrzarskich trendów. Włosi, w przeciwieństwie do swoich południowych sąsiadów z Hiszpanii, nie lubią przepychu i nadmiaru kolorów czy faktur. Dlatego wybierają raczej stonowane barwy w neutralnych, ale ciepłych odcieniach – biele, kolor ecru, beże czy brązy. W niewielkich dawkach możemy zastosować też czerń czy nieco mniej wyróżniającą się szarość. Całość uzupełniają szlachetnością metali, w tym również złota.
W mediolańskim salonie odnajdziemy za to najlepszej jakości materiały i meble. Meble tapicerowane, czyli miękkie sofy i fotele, wykonane są ze szlachetnej skóry bądź bawełny o wysokich walorach zarówno wizualnych, jak i użytkowych. Z kolei na podłodze czy ścianach znajdziecie naturalne drewno, kamień oraz modną cegłę.
Jakie dodatki? Duże zancznie dla stylu włoskich wnętrz ma oświetlenie. To przysłowiowa wisienka na torcie, gdyż mieszkańcy Mediolanu uwielbiają niestandardowe lampy o bardzo zróżnicowanych i niecodziennych kształtach. Im więcej, tym lepiej! Postaw na niebanalne oświetlenie górne, ale nie zapominaj też o ciekawych lampach podłogowych czy stolikowych. W tym temacie nie warto być oszczędnym i lepiej wydać więcej na lampy z najlepszych designerskich sklepów. Modni Włosi przepadają też za obrazami, szczególnie tymi abstrakcyjnymi, więc warto właśnie nimi udekorować ściany. Do tego białe lub beżowe bawełniane, grube zasłony i mediolański salon gotowy!
Paryski szyk we wnętrzach
Przenosimy się na północ, by przyjrzeć się temu, jak mieszkają modni Francuzi. Styl paryski nie ma wiele wspólnego z lubianym w naszym kraju prowansalskim trendem w urządzaniu wnętrz, a nawet w pewnych kwestiach może być uznany za jego przeciwieństwo. Jest to bowiem bardzo elegancki i wysmakowany sposób na zaplanowanie i dekorację mieszkania. Francuzi stawiają na jasne barwy – biel oraz rozbielone szarości, beże czy róże w chłodnych odcieniach. Kolory te definiują nie tylko wybierane przez Paryżan farby do ścian, tapety czy boazerie, ale i meble, tekstylia i dodatki. Całość spinają elementy eleganckiego złota, rzadziej srebra oraz ozdobna sztukateria na suficie (w jednolitym kolorze, najlepiej bieli).
Wśród mebli tapicerowanych trzeba rozejrzeć się za tymi stylizowanymi na ludwikowskie, czyli empirycznymi szezlongami, epileptycznymi sofami i fotelami z zaokrąglonymi nóżkami i oparciami. Pikowanie jest jak najbardziej pożądane! Z kolei meble użytkowe pokryte są najczęściej ozdobnym fornirem, charakteryzują się ciekawymi okuciami oraz eleganckimi uchwytami.
Warto zwrócić uwagę na dodatki, które tworzą paryski szyk we wnętrzach. Pierwsze skrzypce zdecydowanie odgrywają kryształy, szkło i ozdobne żyrandole. W sklepach z dodatkami warto rozejrzeć się za ciekawymi detalami, jak popiersia, modele stylowych samochodów, lichtarze, świeczniki, statuetki czy mocno stylizowane wazony (np. ze złotymi rantami). Jeśli natomiast zastanawiamy się na wyborem idealnych tekstyliów do francuskiego salonu, postawmy na pledy i poduszki wykonane z materiałów wyłącznie najwyższej jakości, jednobarwnych bądź wykorzystujących klasyczne wzory (pasy, kratka, delikatny groszek).
Mieszkanie po warszawsku
Również Warszawa wykształciła pewien szczególny styl urządzania mieszkań, który jest swoistą mieszanką skandynawskiej prostoty, nostalgii za czasami PRL oraz lokalnego patriotyzmu. Co to oznacza? W naszej stolicy przeważają wnętrza bezpieczne, czyli takie, które utrzymane są w szarościach, bieli, ewentualnie beżach, a jedyną ekstrawagancją na ścianie okazuje się ozdobna tapeta bądź ściana wyłożoną białą lub czerwoną cegłą. Na podłogach królują panele, imitujące drewno, lub drewniane podłogi, niewymagające dużo pracy (np. deska trójwarstwowa).
Za to więcej szaleństwa można zauważyć w meblach, gdyż w warszawskich salonach rządzi nie tylko sofa z Ikei czy meblowa seria Hemnes, ale również wyszperane w antykwariatach meblowych, na śmietnikach i w domach babci meble rodem z PRL. Często odnowione w niezwykle ciekawy sposób, a więc z użyciem najnowszych trendów (np. nowoczesnych obić w tropikalne wzory czy w bardzo wyraziste odcienie żółtego, turkusu i zieleni). Część mebli pozostaje z oryginalnym wzorem, jedynie delikatnie odświeżonym. Taka mieszanka nowoczesności z meblami sprzed kilkudziesięciu lat wygląda niezwykle stylowo i elegancko.
Wśród warszawskich dodatków nadal królują rodzinne pamiątki i bibeloty z podróży. Coraz częściej można też odnaleźć plakaty z modnej serii Polska, reprodukcje najsłynniejszych plakatów europejskich oraz mnóstwo haseł motywacyjnych, na które jest teraz ogromny popyt w naszym kraju. Ponadto Warszawiacy, zakochani w swoim mieście, uwielbiają gadżety nawiązujące do architektury tego miejsca – wybierają stylowe wieszaki na ubrania w kształcie Pałacu Kultury i Nauki, kubki i obrazki z wizerunkiem warszawskiej syrenki czy zegary z motywem Stadionu Narodowego.
Jak mieszkają Japończycy?
A może marzysz o zamieszkaniu w Japonii? Styl wnętrz w Tokio to w wielkim skrócie harmonijna prostota, a więc odzwierciedlenie japońskiej kultury i stylu życia. Japończycy przede wszystkim zachowują umiar i w ilości mebli, i doborze dodatków. Natomiast naczelną zasadą jest funkcjonalność – małe mieszkania w Tokio wymagają wiele sprytu w urządzaniu.
Meble w tokijskim mieszkaniu wykonane są z naturalnego drewna, a ich rozmiary zwyczajowo niewielkie i niskie. To kwestia zachowania umiaru i małej ilości miejsca, jaką dysponują mieszkańcy stolicy Japonii. Ponadto całe umeblowanie utrzymane jest w jednym stylu, koniecznie w prostych i harmonijnych kształtach. Za pewną, dopuszczalną oczywiście, ekstrawagancję uznaje się niesymetryczny układ półek otwartych bądź zamontowanie ich pod różnymi kątami. Takie „szaleństwo” uznawane jest za wyjątkową ozdobę i powinno stanowić element centralny wnętrza.
Jakie kolory lubią mieszkańcy Tokio? To kolory ziemi, naturalne i ciepłe, ale także intensywna czerwień, najlepiej zestawiona z czernią. Czasem stawiają też na ciemny róż, fiolet bądź niepokojącą purpurę.
Do dekoracji wnętrz Japończycy wybierają kwiaty doniczkowe, których uwielbiają niebagatelne ilości. Polecamy szczególnie bonsai, przywołujące wschodni klimat, wszelkie pnące się kłącza i kwitnące okresowo rośliny. Świetnie w japońskim wnętrzu odnajdzie się parawan wykonany z papieru ryżowego bądź rolety z tego samego tworzywa. Ściany można ozdobić bardzo skromnymi obrazkami, ale ich ilość nie powinna przekraczać pięciu i koniecznie występować w liczbie nieparzystej (japońskie przesądy!).