Do Świąt Bożego Narodzenia pozostało dosłownie kilka dni! W szale kupowania świątecznych prezentów warto też pamiętać o odpowiedniej dekoracji domu na ten wyjątkowy czas. Świetnie dobrane dodatki wprowadzą prawdziwie świąteczną atmosferę i będą cieszyć oko podczas rodzinnych wieczorów. Wiele dekoracji możemy zrobić samodzielnie. Odkryj jak!
Rękodzieło i własnoręcznie robione przedmioty, zwłaszcza wszelkie bibeloty i dekoracje, znów stały się modne. Coraz więcej osób zaczyna samodzielnie robić różnego rodzaju ozdoby dla domu oraz dodatki, które wprowadzą świąteczną atmosferę we wnętrzach. Wiele inspiracji DIY (czyli Do It Yourself) można znaleźć w Internecie, a my postanowiliśmy zebrać dla Was najciekawsze pomysły i powiedzieć w skrócie, jak szybko i prosto przygotować je w domowym zaciszu. Wystarczy kilka gadżetów, które z pewnością znajdziecie we własnym domu lub w sklepach plastycznych i ogrodniczych, a także wolny wieczór i głowa pełna pomysłów. Do dzieła!
Romantyczne gałęzie
Do wykonania tej prostej dekoracji potrzebujecie tylko kilka ozdobnych gałęzi, najlepiej z drewna, z którego bez problemu schodzi kora. Bowiem „gołe” gałęzie wyglądają bardzo dobrze, szczególnie ozdobione w pastelowe i złote dodatki. Gałęzie zawieszamy przy pomocy żyłek do sufitu lub karnisza w oknie lub za pomocą wkrętów do ściany. Jeśli nie mamy takich możliwości, gałęzie można wystawić do eleganckiej donicy lub wazonu – wtedy wybierzmy kilka gałęzi okazałych rozmiarów, by stworzyły wrażenie małego drzewka. Świetnie wyglądają, jeśli uda się nam pomalować je częściowo złotą lub miedzianą farbą. Inny sposób na ich ozdobienie to wykorzystanie sztucznego śniegu i delikatne ich oprószenie. Na gałęzie zawieszamy wszystko to, co kojarzy się jednoznacznie ze świętami Bożego Narodzenia – kolorowe bombki, łańcuszki, szyszki i lampki ledowe (są dostępne już krótkie łańcuchy, które nie potrzebują prądu, a działają wyłącznie na baterie).
Ręcznie robione girlandy
Girlandy to niemal symbol bożonarodzeniowych ozdób. Świetnie prezentują się na oknach, meblach, drzwiach, ale też ułożone na stołach i komodach. Jeśli macie w domu kominek, nie możecie go nie ozdobić girlandą! Jednak w tym roku nie stawiajcie na girlandy ze sklepów, a wykonajcie je samodzielnie z świątecznych bibelotów – bombek, szyszek, gałązek świerkowych, łańcuszków oraz oczywiście klimatycznych lampek. Gałązki świerkowe (bez znaczenia sztuczne czy prawdziwe) łączymy przy pomocy drucików i małych klipsów, które kupicie w kwiaciarniach lub sklepach plastycznych. Zawieszamy na nich świąteczne ozdoby, bawiąc się różnymi stylami. Jeśli zależy nam na oszczędnym stylu skandynawskim, wybierzecie białe i srebrne bombki, lampki ledowe oraz szyszki pomalowane na biało – będą perfekcyjnie prezentować się na zielonym, pachnącym świerku. Natomiast gdy wolicie bardziej przaśny, tradycyjny klimat, wybierzcie czerwone i złote bombki, kokardy w czerwono-zielono-złotą kratę, a także romantyczne żółte światło lampek.
Od kilku sezonów hitem wszelkich dekoracji są girlandy cotton balls. Można kupić je w sklepach, jednak ich wykonanie jest bajecznie proste. Warto się zabrać za przygotowanie girland świetlnych z lampek ledowych i sznurka. Na małe, nadmuchane baloniki nawijamy kolorowe sznurki w barwach, które lubimy lub pasują nam do świątecznych dekoracji (czerwony, zielony, złoty, srebrny, biały). Maczamy jej w kleju (polecamy wikol) i zostawiamy do wyschnięcia na przynajmniej 24 godziny. Następnie należy przekłuć balonik i wyjąć jego pozostałości z powstałej sznurkowej kulki. Kolejny krok to włożenie w kuleczki sznura lampek ledowych i girlanda świetlna gotowa. Nadaje się do zawieszenia nad łóżkiem, w oknie, a nawet na choince.
Źródło zdjęcia; Depositphotos.com
Świecznik w szkle
Świeczniki to nie tylko gotowe podstawki na świece, ale też pomysłowe wykorzystanie domowych gadżetów i szklanych pojemników, które idealnie wpasują się w świąteczny klimat. W dużym słoiku możemy ułożyć gałązki bożonarodzeniowego świerku, małe, złote gwiazdki oraz drobne bombki, które posypiemy błyskającym wieloma światełkami brokatem lub sztucznym śniegiem. W środek postawmy dużą świecę, dzięki której nasza dekoracja zyska przysłowiową kropkę nad i. Jeszcze innym ciekawym pomysłem na świecznik w szkle jest ułożenie w nim mchu, który stanie się doskonałym tłem dla białej lub czerwonej świeczki. By nadać tej dekoracji jeszcze bardziej świąteczny klimat, rozrzućmy niby od niechcenia kilka złotych lub srebrnych gwiazdek (koniecznie niewielkich rozmiarów, by były jedynie dodatkiem i nie przytłaczały mchu).
Jeśli mamy do dyspozycji wyłącznie małe słoiki, nic straconego. I one mogą zyskać odświętny, niecodzienny wygląd. Potrzebować będziemy świeczek, których średnica pozwoli ukryć je wewnątrz słoika, sznurka jutowego lub tasiemki w świąteczny wzór oraz małej gałązki i dużych kawałków kory brzozy. Korą obkładamy słoiczki niczym naturalnym sweterkiem i przewiązujemy je tasiemką lub sznurkiem. Miedzy korę a tasiemkę możemy włożyć malutka gałązkę, najlepiej przemalowaną na biało lub na kolor miedziany. W środek wkładamy świeczkę i cieszymy się bożonarodzeniowymi światełkami oraz przytulną atmosferą. Zamiast kory brzozy, wykorzystajmy farbę tablicową, którą pomalujemy słoiki na świeczki. Dzięki temu, że można po niej dowolnie malować i zmywać obrazki, z pewnością posłuży nam znacznie dłużej – na kolejne święta, urodzinowe okazje, czy po prostu do ozdabiania naszych wnętrz przez cały rok.
Jeszcze prostszy pomysł na świecznik ze słoika to napełnienie go solą (najlepiej gruboziarnistą) i wstawienie do niego białej lub czerwonej świeci. Sam słoik możemy ozdobić świetną do projektów DIY taśmą washi tape, której niezliczonej wzory znajdziemy w każdym sklepie papierniczym lub plastycznym. Jeśli mamy do dyspozycji małe szyszki (np. modrzewiowe), możemy przykleić je do słoika za pomocą ciepłego kleju z pistoletu.
Do wykonania ciekawych świeczników możemy też wykorzystać małe doniczki lub nieużywane przez nas kubki. Wypełniamy je ziemią i mchem, gałązkami świerku lub brokatem i wtykamy w nie długie, tradycyjne świece. Możemy je dodatkowo przewiązać ozdobną tasiemką oraz dokleić do nich niewielkie, świąteczne gwiazdki.
Ozdoby choinkowe DIY
W tym roku na Waszej choince nie będą błyszczeć wyłącznie sklepowe bombki i lampki. Mamy kilka pomysłów na ozdoby choinkowe, które wykonać można samodzielnie w domu. Wystarczy garść drobiazgów z lasu, kuchni i kwiaciarni.
Na sztywny drucik możemy nawlekać suszoną żurawinę lub orzechy włoskie. Drucik ten możemy kształtować w dowolny sposób – układając z niego serca, gwiazdki, kółka i figury geometryczne. Piękne drewniane śnieżynki wykonamy z patyczków, które, skrzyżowane, łączymy na środku klejem na gorąco. By nie było widać łączenia, miejsce to zakrywamy ozdobną tasiemką zaplątaną w kokardę, dużym guzikiem w świąteczny wzór lub płaską gwiazdką. Możemy też wykorzystać suszone owoce, a do tego celu najlepiej nadają się pomarańcze, z których tworzymy naturalne witraże. Kroimy je w plastry i suszymy na grzejniku dwa dni lub około godziny w piekarniku. Możemy nabijać je goździkami i anyżowymi gwiazdkami – nie tylko będą pięknie wyglądały, ale też niesamowicie pachniały. Inny pomysł na ozdoby choinkowe DIY to plastry drewna, które przygotuje dla nas zaprzyjaźniony stolarz lub mąż, wyposażony w piłę. Plastry te muszą mieć dziurkę, przez którą przełożymy zawieszkę. Plastry malujemy farbą tablicową, farbami olejnymi lub pozostawiamy nietknięte, by zachowały naturalny wygląd. Pięknie i wyjątkowo wyglądają też choinkowe gwiazdki, wykonane z patyczków do szaszłyków i kolorowych sznurków. Będziemy potrzebować kleju na gorąco, by łączyć ze sobą patyczki na rogach gwiazdy. Następnie oplatamy je sznurkiem lub kolorową taśmą i niespotykana ozdobna na choinkę gotowa. Oczywiście do wszystkich tych ozdób choinkowych DIY należy doczepić sznurek, na którym całość będzie się utrzymywać. Świetnie sprawdzi się sznurek jutowy, który dobrze komponuje się z tak naturalnymi zawieszkami na choince.
Jest też sposób na to, by zmienić bombki, które po wielu latach się nam już znudziły. Możemy obkleić je taśmą w świąteczny wzór, pasami worka jutowego lub bawełnianej tkaniny z motywami nawiązującymi do bożonarodzeniowego klimatu. Do klejenia wykorzystajmy klej wikol – jest mocny, łatwy w użyciu i nie brudzi ani nie przebarwia materiałów. Wikol przyda się nam również wtedy, gdy postanowimy bombki okleić filcowymi kółkami. Z materiału filcowego wycinamy kółka o tej samej średnicy i naklejamy je na stare bombki. Mogą na siebie nachodzić, dzięki czemu uzyskamy modny wygląd trójwymiarowej bombki, przypominającej szyszkę.
Warto też zużyć niewykorzystane papilotki do pieczenia muffinek. Co roku po świętach zostaje dużo małych papilotek, które muszą czekać na kolejne Boże Narodzenie, by mogły być użyte do przygotowania słodkich babeczek. W tym roku nic nie odkładaj, a z resztek zrób ozdoby na choinkę. Papilotki w zimowe i świąteczne wzory składamy w różnych rozmiarów trójkąty, a następnie przy pomocy kleju układamy je w kolorowe choineczki z papieru. Doklejamy zawieszkę, by łatwiej było nam powiesić je na choince.
Źródło zdjęcia; Depositphotos.com
Do zdobienia choinki na Boże Narodzenie przydają się także szyszki znalezione podczas jesiennych spacerów w lesie. Należy je wcześniej wysuszyć, by ładnie się otworzyły. Jednym ze sposobów na szyszki jest nawiercenie na jej końcu (szerszym) dziurki i zaczepienie tam kolorowej wstążki, z której formujemy kokardę. Takie zawieszki na choince wyglądają bardzo naturalnie i uroczo. Jeśli do dyspozycji mamy duże szyszki, wykorzystajmy małe kulki filcowe i wklejajmy je na szyszkę. Mniej zawansowana opcja to malowanie tak zwanych owocolistków na szyszce – do wyboru mamy wiele barw, my jednak szczególnie polecamy świąteczny złoty, czerwony lub klasyczną biel (dobrze wyglądają też białe szyszki, oprószone sztucznym śniegiem).
To tylko kilkanaście pomysłów na świąteczne ozdoby, które możemy zrobić w domu samodzielnie. Mogą być dla Was inspiracją, ale jednocześnie pomóc wpaść na kolejne, ciekawe projekty. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia i dostępność gadżetów oraz półproduktów.