Czy boho kojarzy Ci się wyłącznie ze stylem ubioru i modą? Nic bardziej mylnego! Styl ubioru kojarzony do tej pory z gwiazdami – Kate Moss i siostrami Olsen – zawitał również do nowoczesnych i designerskich wnętrz. Podpowiadamy, jak urządzić mieszkanie w stylu boho.
Charakterystyka stylu boho
Czym w ogóle jest boho? Multikulturową mieszanką stylów, bardzo charakterystyczną dla czasów hipisowskich lat 60-tych i 70-tych. Często porównywane jest do patchworku, ponieważ dużo inspiracji zasięga w motywach etnicznych, łącząc je ze współczesnością, geometrią, motywami kwiatowymi, ekologią, cyganerią oraz szeroko rozumianą ludowością w sztuce i regionalizmem. W końcu nazwa boho pochodzi od słowa ‘bohema’ – artystycznej nazwy cyganerii, pełnej barw, kolorów i swego rodzaju przepychu.
Styl boho jest wyjątkowo uniwersalny i niezobowiązujący, dzięki czemu pasuje niemal do każdego wnętrza i każdej osoby, bo bardzo łatwo tę wybuchową mieszankę dopasować indywidualnie do siebie.
Boho mieszkanie
Dom w stylu boho to właśnie mieszanka stylów, ale przemyślana – jeśli postawisz na pełną dowolność, okaże się, że stworzyłeś chaos i bałagan zamiast designerskiego wnętrza. Jeśli nie masz w planach wieszać wielu obrazków i plakatów na ścianie, wybierz wzorzystą tapetę lub stwórz ciekawą kompozycję z kilku tapet. Jeśli jednak w dodatkach do swojego wnętrza zawrzesz wiele kolorów, wybierz neutralny kolor ściany lub chociaż jednolity.
Najlepszym tłem dla mebli i dodatków boho są drewniane panele – długie deski z naturalnego drewna, parkiet lub panele imitujące rysunek prawdziwego drewna. Jeśli musisz we wnętrzu położyć kafle, wybierz te wzorzyste, najlepiej marokańskie, hiszpańskie lub portugalskie.
Umeblowanie powinno być możliwie eklektyczne. Doskonale sprawdzą się stylizowane na starsze meble vintage, używane stoliki, nadgryzione zębem czasu czy meble „z epoki”. Do tego dobierz niskie siedzenia – pufy, fotele i poduchy.
Dodatki w stylu boho
Boho i dodatki równa się tkaninowy patchwork – na poduszkach, narzutach, dywanach i pościeli. I mamy na myśli nie tylko wzory, ale też ich strukturę. Ekologiczna i wielobarwna wełna, bawełna, len, a także misternie wykonane szydełkowe poszewki i pledy to kwintesencja tego stylu. Świetnie na podłodze prezentują się kolorowe dywany, a ich im więcej, tym lepiej (możesz nakładać jeden na drugi, zasłaniając nimi całą podłogę).
Uzupełnieniem mulitwzorzystych tkanin są ciepłe światełka, których źródłem mogą być nastrojowe świeczki, klimatyczne, małe lampki czy pomysłowe lampki led w wazonach. Pomyśl też o modnych cotton balls! Klimatu boho dopełni też łapacz snów zawieszony w oknie, etniczne plakaty i obrazy na ścianach, kilimów powieszonych na drzwiach czy baldachim nad łóżkiem.
Jeśli zastanawiasz się nad dominującym kolorem – nie martw się, nie ma takiego! Możesz połączyć każdy ulubiony kolor, nie zastanawiając się, czy do siebie pasują. Jeśli nie wiesz, na co się zdecydować, postaw na złoto, turkus, czerwień, róż, błękit i żółć.