Balkon to dodatkowa przestrzeń mieszkania, którą warto wykorzystać jak strefę relaksu, miejsce spotkań z przyjaciółmi czy pokój zabaw dla dzieci. Dobra zamiana tradycyjnej roli balkonu jako miejsca na pranie czy przydomowej graciarni, może uczynić cuda! Mamy dla Was garść pomysłów, jak zaprojektować balkon, by służył Wam nie tylko latem, ale (prawie) przez cały rok.
Relaks na balkonie
Niezależnie od tego, czy nasz balkon usytuowany jest od strony wschodniej, północnej południowej czy zachodniej, warto zaplanować na nim strefę relaksu dla całej rodziny. Świetnie uda się to zorganizować nawet na mniejszych balkonach, jednak trzeba będzie wesprzeć się składanymi meblami ogrodowymi, które nieużywane będą stały z boku, nie zajmując całej powierzchni balkonu.
Postaw na meble ogrodowe z technorattanu, gdyż są lekkie, nie odbarwiają się od promieni słonecznych, a ich konserwacja nie wymaga praktycznie żadnego nakładu pracy. Na małe balkony wybieraj meble w jasnych kolorach, które nie przytłoczą i tak małej powierzchni. Większe balkony możesz urządzić ciemniejszymi meblami ogrodowymi, do których poza krzesłami, ławą czy stolikami, dołącz skrzynię. Będziesz mógł w niej schować letnie pledy, ozdobne poduszki i koce, kiedy nie będą używane. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca wybierz na swój balkon drewniane leżaki, przywołujące na myśl letni klimat nadmorskiego kurortu.
Całość dopełnij zielonymi roślinami, które w zależności od potrzeby osłonią Cię przed słońcem bądź wzrokiem wścibskich sąsiadów. Wypoczynkową atmosferę balkonu podkreśli miękki dywan (w sklepach z wykładzinami dostępne są specjalne dywany tarasowe), ewentualnie sztuczna trawa lub drewniane deski tarasowe. Nie zapomnij też o nastrojowym oświetleniu. W tej roli doskonale sprawdzą się duże latarenki na świeczki bądź delikatne kinkiety zamontowane w fasadzie budynku (zapytaj o zgodę na wiercenie w ścianach zarządcę nieruchomości).
Balkonowy plac zabaw
Balkon w bloku możesz też przemienić w plac zabaw dla dzieci. Przede wszystkim zabezpiecz balustradę, by uniemożliwić nieszczęśliwe wypadnięcie dziecka z balkonu. Dla bezpieczeństwa zadbaj o miękkie podłoże – taką rolę spełni wykładzina tarasowa lub sztuczna trawa.
Niestety, piaskownica czy basenik na balkonie odpadają, gdyż spadający piasek lub chlapiąca woda mogą przeszkadzać sąsiadom (zaplanuj je tylko w wtedy, gdy nikt pod Tobą nie mieszka). Na dziecięcym balkonie główną rolę ogrywają zabawki, dużo zabawek, do których przechowywania przyda się skrzynia bądź pudło odporne na różne warunki atmosferyczne. Na słonecznych balkonach przyda się również duży parasol, chroniący dzieci przed zbyt intensywnym słońcem.
Zabudowa balkonu w bloku
Część osób rezygnuje z tradycyjnego balkonu w bloku i zabudowuje go tak, by zyskać dodatkowy pokój w mieszaniu. Na taką zabudowę balkonu konieczne jest uzyskanie pozwolenia, ponieważ ingeruje ona znacząco w wygląd budynku. Zgodę wydaje zarządca budynku lub wspólnota mieszkaniowa.
Zabudowa zazwyczaj wykonywana jest z szyb – po to, by nie zabierać dostępu światła do mieszkania. W takim dodatkowym pomieszczeniu można urządzić oranżerię lub potraktować je jako naturalne przedłużenie salonu. Dobra izolacja sprawi, ze będzie tam ciepło przez cały rok.