Wiele pomysłowych trików pozwoli nam łatwiej i wygodniej żyć. Dzięki prostym sposobom na utrzymanie porządku w kuchni czy na gotowanie, nasze codzienne życie może stać się po prostu łatwiejsze i przyjemniejsze. Zebraliśmy dla Was najciekawsze porady z Internetu, które przydadzą się każdej pani domu i każdemu panu domu.
Kuchenne sztuczki w sprzątaniu
Zaczniemy od kuchni, która zazwyczaj przysparza wiele problemów w utrzymaniu porządku. Pewnie dlatego, że spędzamy w niej sporo czasu, a jednocześnie dużo się tam dzieje – gotujemy, często też jemy. Najtrudniejsze w utrzymaniu czystości są lodówka, piekarnik, kuchenka, szczególnie jeśli gotujemy na gazie. Problemem jest wszędobylski tłuszcz, dodatkowo kurz i inne zabrudzenia gotowania. Dzięki prostym sposobom uda się nie tylko łatwiej i szybciej ich pozbyć, ale też zapobiec powstawaniu. Zobacz, jak oszczędzić czas i pieniądze.
Pewnie każdemu zależy na tym, by szafki kuchenne były lśniące. Można domowym sposobem przygotować środek czyszczący, który jednocześnie będzie doskonale nabłyszczał kuchenne powierzchnie i będzie bezpieczny dla naszego zdrowia. Szklankę wody mieszamy z połową szklanki octu oraz połową szklanki wódki. Środek przelewamy do butelki z dyfuzorem i przy pomocy miękkiej ściereczki możemy czyścić szafki. Nasza ekologiczna mikstura nada się także do powierzchni szklanych i jest doskonałym sposobem na pozbycie się kuchennego tłuszczu. Podobny roztwór pomoże nam wyczyścić mikrofalówkę. Szklankę wody mieszamy z trzema łyżkami octu. Szklankę należy wstawić do mikrofalówki i ustawić ją na około dziesięć minut na najwyższą moc. Następnie wystarczy mikrofalówkę przetrzeć szmatką do sucha, by była jak nowa. W ten sam sposób możemy wyczyścić piekarnik – w tym przypadku trzeba nalać roztwór do naczynia żaroodpornego, bo szklanka od wysokiej temperatury może pęknąć. Jeśli roztwór nie podziała właściwie, koniecznie będzie zastosowanie mocniejszych środków. To papka przygotowana z wody, soku z cytryny i sody oczyszczonej, która doskonale radzi sobie z zalegającym tłuszczem oraz przypaleniami. Papkę nakładamy na piętnaście do trzydziestu minut na najbardziej zabrudzone części piekarnika, a następie szorujemy przez kolejnych klika minut. Papkę należy dokładnie wyczyścić szmatką zwilżoną ciepłą wodą. Gwarantujemy, że piekarnik będzie błyszczał jak nowy.
Soda oczyszczona pomaga nie tylko przy czyszczeniu piekarnika. Jest to doskonały środek do zachowania świeżości w lodówce, bo nie tylko dobrze radzi sobie z brudem, ale i pochłania nieprzyjemne zapachy. Lodówkę czyścimy roztworem z pół litra wody, dwóch łyżeczek sody oczyszczonej i jednej łyżeczki wody. By usunąć brzydki zapach z lodówki, trzeba rozłożyć w niej kilka wacików nasączonych sokiem z cytryny. Soda oczyszczona świetni poradzi sobie również z zapchanym odpływem zlewu. Wysypujemy ją do odpływu, a następnie zalewamy niewielką ilością octu. Powstanie duża piana, którą możemy spłukać letnią wodą po kilkunastu minutach. Z kolei trudną do doczyszczenia kuchenkę indukcyjną, wygładzimy za pomocą… pasty do zębów. Pastę trzeba wsmarować w brudne miejsca, odczekać kilkanaście minut i dokładnie zmyć przed kolejnym gotowaniem. Jeszcze trudniejszym wyzwaniem bywa doprowadzanie do porządku kuchenki gazowej ze względu na trudnodostępne miejsca. Pomóc w tym zadaniu może szare mydło, które rozpuszczamy w małej ilości wody. Tak powstałą gęstą pastę należy pozostawić na kuchence na kilkanaście minut, by rozpuściła tłuste zabrudzenia. Dalej myjemy kuchenkę jak zwykle. Kuchenkę gazową można też oczyścić przy pomocy fusów po kawie. Przydadzą się do dokładnego szorowania zabrudzonych powierzchni.
Co zrobić z kamieniem, który zalega w czajniku do gotowania wody? Nie trzeba stosować specjalistycznych, drogich preparatów do odkamieniania. Łatwiejszym i z pewnością tańszym, a przy okazji bezpiecznym dla zdrowia sposobem jest zagotowanie w czajniku wody z kwaskiem cytrynowym lub sokiem z cytryny. Kwas rozpuści kamień całkowicie, jednak trzeba pamiętać, by przed pierwszym zagotowaniem wody na kawę lub herbatę, przegotować wodę i wylać do zlewu.
Mało znanym sposobem na wyczyszczenie przypalonego garnka, jest zastosowanie płynu do płukania. Na dno naczynia wlewamy trochę wody, do której dodajemy kilka łyżek płynu do płukania. Taki roztwór zostawiamy w garnku na dwie do nawet czterech godzin, zależy od tego, jak bardzo zabrudzone jest naczynie. Następnie myjemy garnek płynem do naczyń tak, jak zwykle.
Gotowanie dla spryciarzy
Poznaj też kilka sposobów na sprytne gotowanie, dzięki którym unikniesz wpadek. To niesamowite, jak proste triki pozwolą uniknąć podpalenia mleka, przedłużą świeżość produktów lub przyspieszą codzienną pracę w kuchni. Zacznijmy od gotowania mleka. Aby nie przypaliło się w rondelku, warto na dno wlać nieco wody – około centymetra, a dopiero potem mleko. To bardzo sprytny sposób na to, by nie przypalić tłustego mleka. Ile razy wykipiała Wam woda podczas gotowania ziemniaków, ryżu czy makaronu? I na to jest wyjątkowo prosty sposób. Na garnku wystarczy położyć drewnianą łyżkę, by zatrzymać wodę w swoim miejscu.
Trzeba też wiedzieć, że gotowanie rosołu wołowego jest proste, gdy pamiętamy o prostych trikach. Najczęstszym problemem przy tego rodzaju rosole jest jego mętnienie. Można mu zapobiec – do wywaru dodajemy małe wątróbki lub małe pomidory. Koniecznie też pamiętajmy o tym, by mięso na rosół wrzucać do zimnej, a nie ciepłej wody.
Gotowanie kaszy wymaga też specjalnego przygotowania, by zapobiegać jej gorzknieniu. Przed wstawieniem jej na ogień, należy przepłukać ją pod zimną wodą. Nie można tego natomiast robić z ugotowanym makaronem, ponieważ nie połączy się z sosem. Należy wrzucić go z powrotem do gorącego garbka, by pozwolić wodzie odparować, a następie dodać do wybranego sosu. Natomiast by ryż się nie kleił, do wody dodajemy około dwóch łyżek tłuszczu – może być to olej, oliwa, masło. Po ugotowaniu ryż przepłukujemy letnią wodą.
Częstym problemem przy gotowaniu różnego rodzaju zup jest ich zabielanie, bo śmietana lub jogurt naturalny dodane do gorącego wywaru ścinają się, przez co zupa nie smakuje tak dobrze i nieestetycznie wygląda. Jak temu zapobiec. Sposób jest niezwykle prosty, a w zasadzie dwa sposoby. Albo czekamy, aż zupa ostygnie i dopiero wtedy dodajemy zabielacz, albo odlewamy część zupy do oddzielnej miseczki, studzimy ją i dodajemy śmietanę lub jogurt. Taką mieszankę możemy dolać do gorącej zupy bez obaw o rozwarstwienie się nabiału.
Przedłużanie świeżości produktów
W kuchni ważne jest przedłużanie świeżości różnych produktów, szczególnie tych, których nie zużywamy w całości na raz. Przykładem może być cytryna, która nie zawsze wykorzystywana jest od razu – często potrzebujemy kilka kropel. Wtedy nie warto przecinać całej cytryny, a jedynie wydrążyć małą dziurkę wykałaczką i przez nią wycisnąć potrzebną ilość soku. Taką cytrynę należy przechowywać w lodówce, a nawet można tę dziurkę zakleić taśmą, by cytryna jeszcze dłużej pozostała świeża. A propos cytryny – by przy wyciskaniu soku dała nam go więcej, przed wyciśnięciem trzeba zostawić ją w gorącej wodzie na przynajmniej 15 minut.
Jeśli zależy nam na tym, by jajka były dłużej świeże, koniecznie posmarujmy je tłuszczem roślinnym przed włożeniem do lodówki (świetnie nada się do tego zwykły olej). Jest także prosty sposób na to, by sprawdzić, czy jajka są świeże. Wystarczy włożyć je do szklanki z wodą – świeże opadają na dno, te, których nie powinniśmy jeść, utrzymają się na powierzchni wody. Również banany tracą szybko świeżość, robią się miękkie i niezdatne do jedzenia. By dłużej zachowały dobry smak, wystarczy kiść w miejscu ogonków owinąć folią. Zielona sałata potrafi bardzo szybko wysychać, a ciężko zjeść całą główkę na raz. By zachowała chrupkość, trzeba przechowywać ja w lodówce – na najniższej półce. Sałatę trzeba umyć i lekko wilgotną ułożyć w misce, którą następnie przykrywamy delikatnie zwilżonym ręcznikiem papierowym. Gdy ręcznik wyschnie, wystarczy ponownie go zamoczyć, co przedłuża świeżość zielonej sałaty o kolejnych kilka dni. Co zrobić, gdy zioła za chwilę stracą świeżość, a my nie mamy czasu wykorzystać ich w kuchni? Nie muszą wylądować w koszu! Posiekajmy je i wrzućmy do pojemnika na kostki. Zalewamy wodą i mrozimy, dzięki temu będziemy mogli wykorzystać je w przyszłości, a będą smakowały, jak świeże. Problemem w kuchni są także ziemniaki, które przechowywane zbyt długo zaczynają kiełkować i marszczy się im skórka. By jak najbardziej oddalić w czasie ten moment, wystarczy razem z ziemniakami przechowywać także jedno jabłko. Jabłka pozwalają też przedłużyć świeżość ciastek i muffinek. Należy przechowywać je w zamkniętym pudełku lub szczelnym słoiku z kawałkiem świeżego jabłka. Problem z pokrojeniem miękkiego ciasta bądź kremowy tortu? Wykorzystaj jako sprytny nóż nić dentystyczną. Jest wytrzymała, dość gruba i nie pęknie, gdy będziemy przecinać nią ciasto (pamiętajmy tylko, by wybrać nić, która nie jest pokryta warstwą mięty czy fluoru).
A przy okazji ciasta –sprytnym sposobem na to, by nie wyschło ciasto biszkoptowe, jest położenie na nim kromki chleba – zwykłe pieczywo zatrzyma odpowiednią wilgoć w cieście. Chleb doskonale sprawdzi się także jako przedłużacz świeżości cukru. W pojemniku lub torebce warto przechowywać cukier (biały, brązowy lub trzcinowy) z kromką chleba, która doskonale wchłonie wilgoć. A gdy przydarzy nam się przypalić ciasto i powstanie gruba warstwa spalenizny, nic straconego. Ciasta nie trzeba wyrzucać, a jedynie na tarce zetrzeć spaloną część. Również smażenie naleśników nie będzie wielkim problemem i bałaganem, gdy zamiast tradycyjnej miski i chochli, wykorzystamy butelkę po wodzie czy ketchupie. Wlewamy do niej naleśnikowe ciasto, dzięki czemu łatwiej będzie nalewać ciasto na patelnię i dozować jego odpowiednią ilość.
Jest też porada dla tych, którzy kochają słone przekąski – chipsy. Okazuje się, że można dać im drugą świeżość, gdy do paczki dostało się dużo powietrza i chrupkie przekąski stały się wilgotne. Należy przerzucić je na papierowy ręcznik, a następnie „odgrzewać” w mikrofalówce przez około 30 sekund. Chipsy jak nowe!