Wąska kuchnia nie oznacza, że musimy pogodzić się z jej niefunkcjonalnością, nieustawnością czy trudnościami dekoracyjnymi. Z nami urządzenie wąskiej i długiej kuchni to sama przyjemność!
Szafki i urządzenia do długiej i wąskiej kuchni
Najlepszym wyjściem jest ustawienie szafek w jednym rzędzie, oczywiście przy zachowaniu zasad trójkąta roboczego bądź pięciu stref prac kuchennych. Można też ustawić szafki w kształcie litery L. Jeśli jednak upieracie się co do dwóch rzędów szafek po przeciwległych stronach, pamiętajcie, że przestrzeń między nimi powinna wynosić przynajmniej 120cm. Dobrze jest wykorzystać powierzchnię małej kuchni i postawić na zabudowę kuchenną po sam sufit, dzięki czemu nie zmarnuje się żaden metr kwadratowy ściany. Szafki powinny być też wielofunkcyjne, z dodatkowymi relingami na akcesoria kuchenne.
Na małej powierzchni nie warto eksperymentować z kolorami i fakturami, a sprzęty kuchenne najlepiej wyglądają, gdy są zabudowane. Dlatego polecamy lodówkę do zabudowy, minimalistyczną kuchenkę indukcyjną oraz mikrofalówkę wbudowaną w regał w kuchni.
Kolory do wąskiej kuchni
Chyba każdy zna starą zasadę mówiącą o tym, że jasne powiększa, a ciemne pomniejsza. Dotyczy to także urządzania wąskiej kuchni. Optycznie powiększą ją jasne kolory – biel, szary, żółty, pastele czy beże. Świetnym pomysłem jest także wykorzystanie błyszczącej powierzchni mebli, która dodatkowo odbija światło niczym lustra. Ścianę kuchni, która pozostaje niezagospodarowana sprzętami i szafkami, warto wyróżnić jakimś oryginalnym kolorem, wzorem tapety, cegłą czy chociażby mozaiką z płytek.
Nieco ciemniejsza może być podłoga, ale nie czarna czy ciemnobrązowa. Harmonijnym jej uzupełniałem będzie blat kuchenny wykonany dokładnie w tym samym odcieniu.
Sprytne tricki dla podłużnej kuchni
Podłużna kuchnia ma zazwyczaj jedno okno, umieszczone na jej końcu. Czasem nie ma go wcale, dlatego bardzo ważna jest kwestia oświetlenia. Powinno być go naprawdę dużo! Poza standardowym oświetleniem górnym, zainwestujcie w dodatkowe oświetlenie nad blatem kuchennym, nad ewentualnym stołem czy nad rzędem szafek. Oświetlenie takie spełnia nie tylko funkcję praktyczną, ale też stanowi dekorację wnętrza.
Jeśli marzy się nam w tej wąskiej przestrzeni małe miejsce do jedzenia posiłków, nic straconego! Postawcie na składany do ściany blat, który będzie pełnił rolę stołu kuchennego. Przydadzą się także składane krzesła.
Jeśli jednak nie przekonują Was nasze rady dotyczące zaaranżowania powierzchni w wąskiej kuchni, zdecydujcie się na rozwiązanie bardzo radykalne, czyli wyburzenie ściany między kuchnią i salonem. Zyskacie dzięki temu większą powierzchnię i modne połączenie części kuchennej z częścią dzienną.