Mały metraż mieszkania to często wyzwanie dla mieszkańców, którzy nie mogą znaleźć odpowiedniego miejsca na przechowywanie swoich drobiazgów i ubrań. Mamy garść pomysłów na sprytne przechowywanie, nawet w najmniejszym pokoju. I za niewielkie pieniądze!
Dobrze zaplanowane meble
Dobrze rozplanowane meble to klucz do sukcesu wszystkich kleptomanów. Najlepszym rozwiązaniem są te w wersji zabudowanej. Stolarz dopasuje je na wymiar do wnęki lub ściany, którą w całości obudujemy odpowiednimi szafkami, półkami oraz regalami. Jednak nie da się ukryć, że metoda ta jest dość kosztowna i nie każdy może sobie pozwolić na drogiego stolarza.
Wtedy z pomocą przychodzą meble modułowe, które w swojej ofercie ma większość firm meblarskich, na bardzo popularnej w Polsce Ikei zaczynając. Meble modułowe można dopasowywać do własnych potrzeb konfigurując ze sobą zamknięte i otwarte szafki, szuflady czy nawet całkiem duże szafy na ubrania. Meble te zazwyczaj mają ciekawy, designerski sznyt, a ich niewątpliwą zaletą jest możliwość uzupełniania (nie trzeba kupić całego zestawu od razu, ale urządzać się stopniowo!).
Nie marnuj miejsca! Sprytne schowki
Jeśli zależy nam na możliwie dużej ilości schowków, za żadną cenę nie możemy marnować miejsca w mieszkaniu. Rozejrzyj się dookoła i sprawdź, czy każda wnęka jest dobrze wykorzystana. Nasza rada: jeśli kuchnię od salonu oddzielacie barkiem, wykorzystajcie przestrzeń pod nim – najlepiej dwustronnie! Możecie zbudować otwarte półki na książki od strony salonu, natomiast od strony kuchni postawić na zamykane szafki lub płytkie szuflady na kuchenne akcesoria.
Modnym ostatnio rozwiązaniem jest wykorzystywanie przestrzeni wokół grzejników. Miejsce to zazwyczaj jest niewykorzystane, a obudowanie kaloryfera i jego otoczenia pozwoli nam uzyskać dodatkowe miejsce na przechowywanie – półki na książki, pudła, bibeloty. Nie zapominajcie również o suficie! Pawlacze kojarzą się z minioną epoką, jednak cały czas są dobrym i tanim pomysłem na zagospodarowanie niespożytkowanej właściwie przestrzeni. Jeżeli nie możecie się przekonać do pawlacza, postawcie na otwarte półki pod sufitem, biegnące wzdłuż ścian. To doskonałe miejsce na ekspozycję domowej biblioteczki!
Macie w domu schody? Świetnie! Przestrzeń pod nimi aż się prosi o zagospodarowanie lub zabudowanie.
Pudła, pudełeczka i puzderka
Sprzymierzeńcem mądrego przechowywania są z pewnością wszelkie pudła i pudełeczka, których rozmiary należy dobrać do miejsca, w którym mają być przechowywane (wysokość i szerokość zbliżona to wymiarów mebli). Pamiętajcie jednakże, żeby opisywać ich zawartość. To z pewnością ułatwi Wam odnajdowanie się w gąszczu pojemników, kartonów i skrzynek.
Świetnie wyglądają także pudła pozornie pozostawione od niechcenia na podłodze, w przestrzeni całego mieszkania. Aczkolwiek ten bałagan musi być zaplanowany! Na widok wystawiajcie wyłącznie ładne pudła, pasujące do wnętrza, w ciekawe wzory. Przechowywanie uproszą także gazetniki, małe skrzyneczki na biżuterię i bibeloty oraz kosze wiklinowe.
Podczas wybierania mebli, poszukajcie tych wielofunkcyjnych: stolika kawowego z półeczkami i szufladami, lustra z miejscem na drobiazgi lub stołków i pufów na skrzyniach z dodatkowymi pojemnikami.