Łazienki w bloku to zazwyczaj od 4 do 6 m2 powierzchni. Bardzo mało, a przecież musi zmieścić się tutaj i prysznic, i toaleta, i zlew, czasem i pralka. I jeszcze ma ładnie wyglądać… Niemożliwe? Tylko pozornie. Jest kilka sprawdzonych sposobów na małą łazienkę, aby wydawała się większa i nadal była funkcjonalna.
Armatura w małej łazience
Marzysz o wannie? Nie ma problemu – wybierz zajmującą mniej miejsca wersję narożną lub taką z przesuwanymi drzwiami, aby móc także skorzystać z szybkiego prysznica. Jednak właśnie prysznic (dla osób dorosłych powinien mieć min. 90/90 cm), nie wanna, wydaje się najlepszym rozwiązaniem, szczególnie kabina bez brodzika. Wykorzystuje mało przestrzeni, nie odgradza jej sztucznie (przezroczyste ścianki), a także jest funkcjonalny i bardziej ekonomiczny niż tradycyjna wanna.
Przed umywalką i WC należy pozostawić około 70 cm wolnego miejsca, a po bokach minimum 20 cm, aby można było swobodnie z nich korzystać. Postaw na WC w zabudowie – im więcej drobiazgów jest schowanych, tym łazienka wydaje się przestronniejsza. A miejsce powstałe nad zabudowanym WC warto zagospodarować jako zamykaną szafkę.
Pamiętaj też, że wszystkie sprzęty (umywalka, WC, wanna/prysznic, baterie) powinny pochodzić z jednej serii, aby na tak małej powierzchni nie musiały się ze sobą gryźć. Jeśli jest to niemożliwe, zastosuj jakiś stylistyczny klucz, np. kształt lub kolor.
Mała łazienka a kolory
Mała łazienka to mniejsze pole do popisu, dlatego należy stosować umiar w wykorzystaniu deseni, kolorów i dodatków. Oczywistością jest, że jasne kolory optycznie powiększają wnętrza. Polecamy białe płytki łazienkowe, ale także te w chłodnych i jasnych odcieniach błękitu czy zielni. Sprawdzą się też ciepłe beże i brązy ze złotymi refleksami odbijającymi światło.
Można zastosować też dokładnie takie same płytki na ścianach i podłodze, aby nie dzielić dodatkowo małej powierzchni.
Czy mała łazienka potrzebuje dodatków?
Jasne! Największym dodatkiem niech będzie lustro, które stworzy wrażenie głębi i wizualnie powiększy łazienkę. Małe łazienki lubią też dużo światła, więc nie zapomnij o oświetleniu: na suficie, nad lustrem i prysznicem. Z racji tego, że chcemy, aby łazienka wydawała się większa, lepiej zrezygnować z dywaników. Zastawiając podłogę (lub robiąc schodki, np. do prysznica), zmniejszamy powierzchnię łazienki.
W małej łazience powinniśmy unikać zbyt wielu dodatków. Możemy zastosować zasadę mniej, ale lepszej jakości lub wykorzystać bardziej wyraziste kolory dodatków. Ilość mebli najlepiej ograniczyć, ale przecież nie możemy zrezygnować z nich całkowicie: najlepszym rozwiązaniem są szafki łazienkowe zamykane, które nie będą tworzyły dodatkowo chaosu. Pamiętasz o tym, że nie warto zastawiać podłogi w łazience? Wobec tego wybierz meble podwieszane.
Małe pomieszczenia są codziennością wielu z nas – w końcu na możliwie najmniejszej powierzchni, chcemy zmieścić jak najwięcej. Warto więc wykorzystać proste tricki, aby małe łazienki, skromne salony i sypialnie, wydawały się większymi. Przyjemniej optycznie.