Szybkowary to nowoczesne garnki, które wykorzystując ciśnienie, wodę i temperaturę, pozwalają gotować znacznie szybciej i oszczędniej. Jak jednak wybrać ten właściwy szybkowar? Na co zwrócić uwagę? I jak w nim gotować? Mamy dla Was krótki przewodnik po świecie szybkowarów.
Jak działa szybkowar?
Tym, co odróżnia szybkowar od zwykłego garnka, jest jego pokrywka – wyjątkowo szczelna i zapinana na garnku przy pomocy specjalnych klipsów lub zapięciem. Pokrywka ta nie daje praktycznie żadnego ujścia tworzącej się w garnku parze, co powoduje, że podczas zwykłego gotowania w szybkowarze tworzy się bardzo wysokie ciśnienie (nawet do 2 atmosfer) oraz wysoka temperatura (do 120 st.C). Szybkowar oczywiście nie wybuchnie, ponieważ w razie potrzeby pokrywka ma specjalne ujścia, którymi wydostaje się zbędna para. Dzięki tej technologii w garnku utrzymywana jest stała temperatura oraz ciśnienie.
Para, która nie ucieka na zewnątrz, powoduje, że potrawy gotują się znacznie szybciej, a aromat pozostaje w przyrządzanych produktach.
Gotowanie w szybkowarze
Gotowanie w szybkowarze może wydawać się skomplikowane, ale wystarczy trochę praktyki, aby zdobyć kuchenną wprawę. Przede wszystkim należy uważnie przeczytać instrukcję, żeby nauczyć się prawidłowo zamykać garnek. W gotowaniu w szybkowarze najważniejsza jest woda – czynnik regulujący ilość pary oraz odpowiadający za właściwe ciśnienie. Minimum to 200ml, czyli pojemność standardowego kubka, ale oczywiście nie musi być to zwykła woda – można zastąpić ją bardziej aromatycznym wywarem. Czas gotowania należy zacząć odliczać w momencie, gdy z szybkowaru zacznie wydostawać się para.
Szybkowary mają zazwyczaj dwa poziomy ciśnienia. Pierwszy przeznaczony jest do produktów delikatnych, które łatwo mogą ulec rozpadowi, ale jednocześnie gotują się nieco dłużej. Natomiast drugi pozwala na szybsze gotowanie, jednak polecany jest do dań twardszych.
Podpowiadamy, jak wybrać dobry szybkowar?
Szybkowar nie jest tanim garnkiem, jednak w dłuższej perspektywie bardzo opłacalnym. Nie warto kupować najtańszego, jaki znajdziemy na rynku, ponieważ niska cena może oznaczać gorszą jakość – nieszczelność, słaby materiał wykonania, krótszą żywotność.
Dobrej jakości szybkowary wykonane są ze stali nierdzewnej, a nie z lekkiego i tracącego szybko ciepło aluminium. Aczkolwiek warto postawić na szybkowar z dnem wykonanym z 3 stopów metali, które gwarantują lepsze przewodnictwo ciepła. Jeśli chodzi o pojemność, powinna wynosić minimum 4l, a optymalnie to 6l. Dobrze też wybrać szybkowar z większą średnicą, aby zmieścić duże kawałki mięsa czy ryby. Pokrywka w dobrym szybkowarze powinna opierać się o zawór sprężynowy, które jest niezawodny. Ewentualnie polecamy tańsze rozwiązanie – szybkowar z regulatorem ciśnienia z zaworem ciężarkowym.
Świetnym dodatkiem do szybkowarów jest koszyk do gotowania na parze, który pozwala na gotowanie ponad powierzchnią wody w garnku. Szybkowary mogą też mieć wkładki do wyciskania soku, do rozmrażania produktów oraz tradycyjną pokrywkę.
Ogromną zaletą szybkowarów jest oszczędność – oszczędzamy i czas, bo gotujemy krócej, i pieniądze, dzięki mniejszemu zużyciu energii.