Drewniana podłoga w domu daje wiele możliwości aranżacyjnych, jest zawsze modna, elegancka, ciepła i przytulna, ale może budzić pewnie obawy, jeśli zastanawiamy się nad jej prawidłową konserwacją. Z nami nie będzie to trudne zadanie! A właściwa pielęgnacja drewnianej podłogi pozwala nawet na montaż drewna w kuchni!
Dwa rodzaje drewnianej podłogi
Podłoga drewniana ma niejedno oblicze – może być to tradycyjny parkiet, trójwarstwowa deska (typu deska barlinecka), podłoga ługowana lub drewno olejowane (ewentualnie woskowane). Każda z nich wymaga innej metody konserwacji, a najbardziej popularne z nich to naturalne, olejowane drewno oraz lakierowany parkiet.
Poniżej przedstawiamy najlepsze i sprawdzone sposoby na pielęgnację, które gwarantują świetny stan, nienaganny wygląd oraz długie użytkowanie podłogi.
Pielęgnacja lakierowanej podłogi
Lakierowana, drewniana podłoga musi być dobrze zabezpieczona, aby służyła długo. Lakier należy położyć nie tylko na powierzchnię samej podłogi, ale trzeba zwrócić uwagę również na wszelkie elementy uzupełniające, czyli listwy przypodłogowe czy krawędzie. Lakier na podłodze powinien wytrzymać w dobrym stanie od kilku do nawet kilkunastu lat.
Przede wszystkim należy unikać uszkodzeń mechanicznych, które powodują wgniecenia, a więc nie chodzić po drewnianej podłodze w szpilkach, używać filcowych podkładek pod meble i nie wnosić piasku czy innych substancji, mogących powodować zarysowania. Do odkurzania używamy miękkiej końcówki odkurzacza, a mycie przeprowadzamy przy pomocy delikatnie wilgotnych ścierek czy zwilżonego mopa (nie wolno dopuszczać do zbytniego zawilgocenia podłogi). Do wody należy dodać środków dedykowanych drewnianym podłogom lakierowanym.
Konserwacja olejowanej podłogi
Olejowana podłoga to żywe drewno, które należy regularnie zabezpieczać warstwą oleju do parkietów. Taka podłoga jest szczególnie polecana dla domów ze zwierzętami, ponieważ nie widać na niej zarysowań powstałych przez zadrapania pazurów zwierząt, a te, które się czasem zdarzą, bardzo szybko się „zabliźniają” (olej powoduje delikatne pęcznienie drewna).
Poza olejowaniem podłogi co kilkanaście miesięcy, należy o nią właściwe dbać. Czyszczenie polega przede wszystkim na zamiataniu lub ewentualnie odkurzaniu podłogi przy pomocy miękkiej końcówki odkurzacza. W razie konieczności podłogę olejowaną można umyć, ale nie należy zrobić tego zbyt często, a do tego zadania można używać wyłącznie delikatnie zwilżonej wodą ściereczki. Nie ma konieczności stosowania środków nabłyszczających czy natłuszczających.
To prawda, że zabezpieczanie i konserwacja drewnianych podłóg wymaga więcej pracy niż w przypadku panelu lub zwykłego gresu, ale jest to gra warta świeczki. Tylko dokładnie przykładanie się do tych prac gwarantuje długowieczność drewna oraz wspaniałe efekty.