W związku z niepewnym rynkiem finansowanym, Polacy zaczynają inwestować w mieszkania do wynajęcia. To świetny sposób na ulokowanie kapitału. Jednocześnie wynajęte mieszkanie może przynosić dodatkowe dochody. Sprawdź, jak przygotować mieszkanie pod wynajem, aby na tym nie stracić, ale też szybko znaleźć najemców.
Sprzątanie to podstawa
Jeśli zależy Ci na długoterminowym wynajmie mieszkania, musisz je do tego porządnie przygotować, zaczynając od najbardziej błahej czynności, jaką jest sprzątanie. Dotyczy to zarówno osób, które będą wynajmowały mieszkanie „po sobie”, jak i całkiem nowe lokum. Mycie szyb, podłogi, sprzętów po remoncie to podstawa. Możesz też nieco odświeżyć mieszkanie – malując ściany, odmalowując meble i odnawiając podłogę.
Bardzo ważne jest także usunięcie z mieszkania wszelkich prywatnych rzeczy, zdjęć, pamiątek, książek i dokumentów. Możesz pozostawić w nim wyłącznie sprzęt AGD, meble i niezbędne w codziennym życiu przedmioty. To, co jest własnością prywatną, albo zabierz ze sobą, albo schowaj w piwnicy. Po prostu ważne jest, aby wynajmowane mieszkanie nie było przez Ciebie zagracone.
Sprzęt AGD do wynajmowanego mieszkania
Jako właściciel musisz zadbać o sprzęt AGD, który znajduje się w mieszkaniu. Absolutną podstawą jest lodówka, kuchenka elektryczna lub gazowa oraz piekarnik. Jeśli zależy Ci na tym, by mieszkanie odebrać po wynajmujących w dobrym stanie, powinieneś też zapewnić odkurzacz, niezbędny do utrzymania czystości. Czajnik, kuchenka mikrofalowa, opiekacz, toster, żelazko to już zbędne gadżety, w które nie warto inwestować.
Wybierając sprzęt wynajmowanego mieszkania poszukaj urządzeń ze środkowej półki cenowej. Dlaczego? Nie wiesz do końca, na kogo trafisz, i zbyt drogi sprzęt może zostać szybko uszkodzony. Z kolei najtańsze urządzenia mogą się szybko zepsuć, a Ty kolejny raz będziesz zmuszony ponieść koszty. Zwróć uwagę też na wielkość sprzętów i dopasuj je do powierzchni i warunków lokalu – nie ma sensu kupować ogromnej, rodzinnej lodówki czy 10-kilogramowej pralki do małej kawalerki, którą prawdopodobnie wynajmie singiel.
Meble i dodatki w ograniczonych ilościach
Przestrzeń w wynajmowanym mieszkaniu to podstawa. Dlatego zadbaj o najpotrzebniejsze meble i dodatki, by nie przesadzić – ważne jest z pewnością łóżko, sofa, stół, krzesła i szafa na ubrania. Dodatkowe kredensy i toaletki możesz wstawić wyłącznie na wyraźną prośbę lokatorów. W meble warto inwestować na zasadach takich, jak w przypadku sprzętu AGD – lepiej postawić na lepszą jakość niż kupić łóżko, które rozpadnie się po roku używania.
Podobnie ma się sprawa, jeśli chodzi o dodatki. Jedno lustro, kilka (dosłownie kilka!) designerskich obrazków czy plakatów oraz jeden kwiat doniczkowy mogą świetnie dopełnić wnętrze, jednocześnie go nie zagracając.