Mimo szybko zmieniających się trendów we wnętrzarskim świecie, skandynawski design nadal ma się bardzo dobrze. Prawdopodobnie to zasługa minimalizmu stylu scandi, który tak bardzo upodobali sobie nie tylko Polacy, ale cały świat. Co wyróżnia styl skandynawski na tle innych aranżacji wnętrz? Przekonajcie się sami!
Materiały i kolory w skandynawskim domu
Skandynawia to niemalże synonim natury, dlatego w urządzaniu wnętrz scandi liczy się przede wszystkim drewno, kamień oraz jasne, naturalne barwy. Drewniane są nie tylko meble, ale także podłoga, sufity (drewno pomalowane na biało) oraz elementy dekoracji. Natomiast naturalny kamień doskonale wygląda jako terakota w łazience, ozdobna ściana w salonie, oczywiście w połączeniu z drewnianymi elementami.
Ulubionym kolorem Skandynawów jest biel, jednak lubią uzupełnić ją o szarości, beże i brązy. Świetnie pasują także wszelkie pastelowe róże, rozbielone błękity oraz rozmyte żółcienie. Kolory te doskonale rozjaśniają wnętrza, a właśnie naturalny blask i świetlistość słońca charakteryzują scandi design.
Skandynawskie meble
W skandynawskich wnętrzach ma być ciepło i przytulnie, a miejsce wypoczynku jest centrum rodzinnego życia. Dlatego ważna jest wygodna sofa lub kanapa, na której zmieści się cała rodzina… i mnóstwo poduszek i pledów jako dodatki. Sofa powinna być szeroka, obszerna, głęboka, szara bądź jasnobrązowa. Przy kanapie przyda się mały stolik kawowy. Jaki jest najmodniejszy? Biały blat i drewniane nóżki – najlepiej w postaci dwóch małych stolików łączonych w jeden duży w razie potrzeby. Świetnie wygląda też duży i wygodny fotel, który dla odmiany nie musi być w tym samym kolorze i stylu, co kanapa.
Natomiast szafy, kredensy, stoły czy komody powinny być wykonane z bielonego drewna. Dobrze wyglądają przeszklone szafki oraz meble z lustrami, powiększającymi i rozjaśniającymi wnętrze.
Dodatki scandi
O stylu wnętrza wiele mogą powiedzieć dodatki. Ogromne pole do popisu mamy szczególnie w przypadku opisywanych aranżacji skandynawskich, które są na całym świecie wyznacznikiem najlepszego designu. Zgodnie z zasadą rozświetlonych wnętrz, ważnym dodatkiem są wszelkie lampy – podłogowe, biurkowe, meblowe i stołowe. Powinny stać dosłownie wszędzie!
W skandynawskim wnętrzu powinny znaleźć się także poduszki, koce i pledy, które można rozrzucić nonszalancko na krzesłach, kanapach i fotelach. Natomiast na ścianach odnajdą się rodzinne galerie zdjęć, czarno-białe plakaty czy duże zdjęcia zimowej przyrody.
Pamiętajcie, że najważniejszymi cechami skandynawskiego designu są minimalizm, prostota, elegancja i przytulność. Zachowując je, w bardzo prosty sposób stworzycie designerskie wnętrze.