Jesień zbliża się wielkimi krokami. Na szczęście przed nami jeszcze ciepły i słoneczny sierpień oraz uroczy wrzesień. To czas wzmożonej pracy w ogrodzie oraz zbierania plonów. Sprawdźcie, co warto zrobić w ogrodzie w sierpniu.
Zbieranie plonów i prace w sadzie
Tak, to właśnie w sierpniu możemy zebrać najwięcej plonów w ogrodzie i sadzie. Są to przede wszystkim jabłka, gruszki, śliwki, późne wiśnie oraz maliny. Jednak sierpniowe przyjemności to nie wszystko – należy zacząć powoli przygotowywać drzewa owocowe do nadchodzącej jesieni i zimy.
Sierpień to idealny czas na prześwietlanie drzew owocowych, które zapewni dorodne owoce w przyszłym roku. Warto przyciąć w szczególności śliwy, jabłonie, brzoskwinie oraz wiśnie. Pamiętajcie o dokładnym usuwaniu wszystkich chorych i zagrzybionych pędów oraz gałęzi, ponieważ brak skrupulatności może skutkować chorobą drzew jeszcze jesienią. Dobrze jest także podciąć krzewy agrestowe i porzeczki, natomiast po ostatnim zbiorze malin przycinamy ich pędy kilkanaście centymetrów nad ziemią.
Prace w ogrodzie ozdobnym
Mimo że to dopiero sierpień, trzeba myśleć już o wiośnie! W tym miesiącu zaplanujmy miejsce, w którym chcemy wiosną zobaczyć pierwsze kwiaty. Ziemię należy przekopać, jeśli jest to gliniane podłoże warto dodać trochę piasku, aby było bardziej przepuszczalne. W tak przygotowaną rabatę możemy umieścić cebule kwiatów (przebiśniegi, krokusy, żonkile, ziemowity, tulipany), które wcześniej ochronimy środkiem grzybobójczym.
Warto zabrać się także za dzielenie kwiatów i bylin. Dobrze jest w tym czasie zająć się piwoniami, rozchodnikami, kosaćcami, złocieniami, goździkami, liliowcami oraz lawendą (można ją także przyciąć). Możecie także wsadzić na działkę nowe byliny.
Porządki w ogrodzie
Najważniejsze jest możliwie wczesne przycięcie żywopłotów – zarówno iglastych, jak i liściastych. Z tą pracą nie wolno zwlekać, ponieważ wykonana zbyt późno, może przyczynić się do marznięcia pędów, uszkodzeń czy nawet pleśni. Ostatni dzwonek to koniec sierpnia.
Możecie też spróbować porwać się na trudne zadanie przesadzania iglaków. Często przesadzone iglaki nie przyjmują się, jednak właśnie sierpień jest najlepszym czasem na takie działania. Pamiętajcie, aby iglaki przesadzać z możliwie dużą bryłą korzeniową oraz bardzo często je podlewać. Jeśli planujecie nowe nasadzenia iglaków i roślin zimozielonych – do dzieła! Właśnie nadszedł na to odpowiedni czas.
Sierpień to jednak nie koniec zbiorów. Regularnie zaglądajcie do warzywnika i zbierajcie to, co jeszcze rośnie (na pewno cukinie, fasola, dynie), ale też możecie wysiać sałatę, rzodkiewkę, szczypior oraz koper na późny zbiór.