Rodzinne spotkanie, Święta czy elegancka kolacja to sprawdzian dla naszego zachowania i dobrego wychowania. Jak posadzić gości? Jak jeść? Jak się zachowywać i o czym rozmawiać? To wszystko określają zasady savoir vivre, czyli sztuka dobrych manier i znajomość obowiązujących zwyczajów.
Jak przyjmować gości?
W dobrym guście jest przygotowanie najlepszej zastawy stołowej, eleganckich kieliszków oraz dobrej jakości sztućców, niezależnie od tego, czy przyjmujemy dobrych przyjaciół, sąsiadów, czy rodziców i dziadków. Każdy z naszych gości zasługuje w końcu na to, co najlepsze. Ponadto warto wybrać biały obrus, który zawsze pasuje do wszystkiego i elegancko wygląda.
Jak siedzieć przy stole? Gospodarze powinni siąść naprzeciwko siebie, a goście po ich bokach. Należy zadbać o to, aby kobiety i mężczyźni siedzieli na przemian. Dla każdej osoby należy przeznaczyć 60cm, aby mogła swobodnie jeść i rozmawiać z innymi.
Znaczenie ma także kolejność podawania dań – zaczynamy od przekąsek zimnych, potem ciepłych, zupy, dań rybnych i mięsnych, serów, deserów, kawy i herbaty, a kończymy na owocach.
Maniery przy stole
Gdy zasiądziecie przy stole, serwetę rozłóżcie (nie potrząsając nią) na kolanach. Powinna tam pozostać do momentu, aż odejdziecie od stołu. Nie bójcie się dużej ilości sztućców – są one układane według kolejności jedzenia i podawania potraw, a więc najpierw zaczynamy od tych ułożonych najdalej od talerza. A w razie braku pewności – podejrzycie sąsiada! Nie powinna też Was przytłoczyć liczba kieliszków. Z prawej ustawia się duży kieliszek do wody, następnie pękaty do czerwonego wina oraz wąski do białego wina lub szampana.
Czego nie robić przy stole?
Przede wszystkim należy okazać szacunek naszym współbiesiadnikom i to na nich skupić swoją uwagę. Niedopuszczalne są rozmowy przez telefon komórkowy przy samym stole, a nawet pisanie wiadomości SMS. Dobre wychowanie wymaga także tego, aby nie poprawiać makijażu czy fryzury, ani nie wycierać ust pomalowanych szminką w materiałową serwetę.
Do oczywistych zasad przestrzegania dobrych manier należy niewycieranie talerza chlebem, niemówienie z pełnymi ustami oraz rozpoczynanie jedzenia, jeśli jeszcze nie wszyscy goście zasiedli przy stole lub nie otrzymali swojego posiłku. Nie odkłada się sztućców na stół ani nie opiera się ich o talerz. Nie należy również bawić się sztućcami. Dobre wychowanie uczy także, aby nie trzymać łokci na stole ani nie siedzieć zbyt blisko niego.