Izolacja termiczna budynku jest bardzo ważnym elementem, który zapewnia odpowiednią ergonomię całej nieruchomości. W efekcie zarządca lub właściciel nie jest zmuszony do inwestowania w obsługę obiektu więcej pieniędzy, niż jest to potrzebne.
Dlaczego warto zdecydować się na rozwiązania, które zwiększają energooszczędność budynku?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta – kluczowym aspektem są finanse. Za sprawą odpowiedniego i dobrze wymierzonego projektu, można postawić budynek, który nie będzie generował aż tak dużych wydatków, jak ma to miejsce na przykład w przypadku standardowych rozwiązań, gdzie energooszczędność nie jest priorytetem.
Oprócz kwestii związanych z finansami energooszczędny budynek będzie dobrym rozwiązaniem również ze względu na inne aspekty. Taka nieruchomość na pewno zapewni większy komfort cieplny w pomieszczeniach, a także będzie bardziej przyjazna środowisku, na przykład poprzez brak konieczności ogrzewania węglem, czy innym paliwem. Wszystkie pozytywne aspekty energooszczędnego domu podsumowuje to, że taki obiekt będzie również więcej wart na rynku nieruchomości. Budowa nieruchomości o energooszczędnej specyfice nie jest również droga, bardzo ciekawe rozwiązania obejmują różne zestawienia, na przykład takie jak TOP 5 tanich projektów domów energooszczędnych z myślą o przyszłości.
Te rozwiązania można stosować zarówno w przypadku obiektów przeznaczonych dla użytku firmowego, jak i mieszkalnego. Żeby osiągnąć jak największą skuteczność, a w rezultacie zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy, trzeba się stosować do konkretnych wytycznych. To, od czego zależy, czy dana nieruchomość będzie mogła być określona jako „energooszczędna”, to szereg konkretnych działań, które powinny zostać wdrożone podczas budowania obiektu.
Pierwsze etapy planowania budowy – na co zwrócić uwagę?
To, czy budynek będzie energooszczędny, jest kwestią, o której decyduje się już w pierwszych, koncepcyjnych etapach projektu. Dlatego warto zwrócić uwagę na te rzeczy i zwiększyć prawdopodobieństwo, że obiekt będzie jak najbardziej ergonomiczny.
Pierwszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest to, aby nieruchomość była postawiona w odpowiednim miejscu tak, aby mogła w pełni wykorzystać potencjał terenu, absorbując jak największą ilość ciepła generowanego przez słońce. Żeby zwiększyć komfort przebywania w pomieszczeniach użytkowych, czyli tam, gdzie przebywa się najczęściej, powinny być one umieszczone w południowej części obiektu. Natomiast przestrzeń techniczna, na przykład magazyn lub garaż, powinna być usytuowana od strony północnej.
Kolejne etapy budowy – czynniki wpływające na ergonomię budynku
Drugim aspektem jest zdecydowanie dach. Jego konstrukcja powinna być jak najprostsza. Mogą to być projekty obejmujące zadaszenie jedno lub dwuspadowe. Dzięki temu można zwiększyć ilość energii, która będzie dostarczana naturalnie.
Trzecią kwestią jest brak balkonów. To właśnie przez elementy konstrukcyjne, czyli mostki cieplne, powstające w połączeniu płyty balkonu ze stropem, często z obiektu ucieka ciepło. To zestawienie zamykają dwie ważne kwestie, czyli to, aby przeszklona elewacja o największej powierzchni znajdowała się od strony południowej, a także, żeby zapewnić odpowiednią termoizolację ścian, podłóg oraz dachu.
Tak ważne czynniki powinny zostać wdrożone w odpowiedni projekt, a jego wykonanie należy zlecać wyłącznie fachowcom lub korzystać gotowych rozwiązań, które już obejmują te wszystkie aspekty. Najlepsze projekty domów energooszczędnych znajdziesz na domoweklimaty.pl
Na co jeszcze zwrócić uwagę, stawiając energooszczędną nieruchomość?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dwie kwestie, jest to automatyka sterująca głównym źródłem ciepła. Są to na przykład takie maszyny i urządzenia jak kocioł kondensacyjny typu gazowego, czy kocioł z podajnikiem na paliwa stałe, na przykład drewno lub elektryczna odmiana tego elementu wyposażenia.
Jeżeli chodzi o to, aby jeszcze bardziej podnieść ergonomię obiektu, to należy zwrócić również uwagę na elektronikę, jaka jest używana do wykonywania codziennych czynności. Takie urządzenia powinny spełniać standardy klasy A+++ lub korzystać z jak najbardziej energooszczędnych rozwiązań, na przykład oświetlenia LED.