Prace w domowym ogrodzie mogą przynosić wiele przyjemności oraz satysfakcji. Szczególnie jeśli włożymy w nie dużo serca oraz dobrych pomysłów. Jednym z nich jest samodzielne rozmnażanie roślin różnymi sposobami, które pozwoli na znaczne oszczędzenie pieniędzy. Rozmnażanie roślin nie jest wcale trudne – wystarczy poznać różne możliwości oraz dostosować właściwe do danej rośliny.
Dzielenie roślin poprzez podział korzeni
Rozmnażanie roślin poprzez podział korzeni to najłatwiejsza metoda na uzyskanie nowych roślin. Jest bardzo szybka i nie wymaga żadnych nakładów finansowych. Tą metodą z łatwością rozmnożymy paprocie, wężownice, dieffenbachie, fitonie, sansewierie oraz sepolie.
Roślinę, którą chcemy rozmnożyć przez podział korzeni, należy dobrze podlać, aby rozmiękczyć glebę (przynajmniej godzinę przed planowaną pracą). Następnie delikatnie wyjąć roślinę z ziemi, starając się nie urwać ani nie uszkodzić korzeni. Rozkładamy roślinę i przyglądamy się jej, by znaleźć miejsca, które niejako naturalnie nadają się do podziału. Dzielimy roślinę na kilka mniejszych, pamiętając, że nowa sadzonka powinna mieć i korzeń, i zielone liście. Ostatni etap to wsadzenie jej do ziemi, którą wokół korzenia należy lekko docisnąć, oraz obfite podlanie sadzonki. Ukorzeniacz w tym przypadku nie jest potrzebny, a pierwsze nawożenie możemy przeprowadzić po minimum dwóch tygodniach.
Bulwy do podziału
Inną metodą podziału roślin jest dzielenie bylin, które zaleca się w przypadku bardzo rozrośniętych i zagęszczonych roślin, wymagających odmłodzenia, ale posiadających zdrowy system korzeniowy. Ze względu na charakter bylin, operację tę najzdrowiej przeprowadzić zaraz po kwitnieniu wiosną (kwiecień-maj) lub dopiero w październiku. Wśród bylin łatwych do podziału wymienia się zamie, cyklameny, begonie i kaladium.
Jak się do tego zabrać? Zaopatrz się w bardzo ostry nóż, który trzeba zdezynfekować (np. denaturatem). Jedną bulwę możesz przeciąć na około trzy części, ale koniecznie zwróć uwagę, by każda z nich zawierała kilka oczek, z których później wyrosną kolejne pędy. Miejsce przecięcia bulwy należy również odkazić, a dobrym, naturalnym środkiem jest sproszkowany węgiel drzewny. Gotową bulwę umieść dość płytko w dobrej jakościowo glebie (na głębokość maksymalną do 2cm). Ziemię (nie cebulkę!) podlej. Podczas kolejnych nawodnień zwracaj uwagę na to, by nie oblewać wodą bulwy – może to powodować gnicie lub rozwój bakterii.
Nowe rośliny z liści
Do rozmnażania roślin świetnie nadają się także liście. W przypadku części z nich wystarczy odciąć liść i umieścić w żyznym podłożu z dodatkiem piasku (proporcja 1:1), a następnie podlać wodą i ukorzeniaczem. Taka operacja uda się w rozmnażaniu begonii, eszewerii, fiołka afrykańskiego, pepermii i sępoliny.
Część roślin doniczkowych można ukorzeniać z liści w wodzie z dodatkiem ukorzeniacza lub innej odżywki przyspieszającej puszczanie korzeni. Rośliny nie mogą być umieszczone w wodzie głębiej niż 2-3cm. Tym sposobem możemy rozmnażać pelargonie, oleandry, fikusy i papirusy. Po uzyskaniu mocnych korzeni, rośliny można przesadzić w doniczki docelowe i pielęgnować jak pozostałe kwiaty.