Róże to jedne z najpiękniejszych kwiatów, rozpalające zmysły zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Kojarzą się z miłością, elegancją oraz dobrym smakiem. Nie może dziwić więc ich stale rosnąca popularność i ogrodowa sława. Wobec tego – w telegraficznym skrócie – kilka słów o pielęgnacji róż.
Gdzie posadzić róże?
Odpowiednie miejsce do sadzenia róż to miejsce słoneczne, ciepłe i jednocześnie zaciszne. Róże nie znoszą wiatru ani przeciągów, więc dość trudno je utrzymać na tradycyjnych balkonach. Mimo że kwiaty te lubią nasłonecznienie, nie należy sadzić ich przy południowych ścianach, które nagrzewają się zbyt mocno i, oddając ciepło, mogą spalić liście i kwiaty róż.
Oddalcie róże także od dużych drzew i krzaków, które mogą zasłaniać słońce i kłaść się cieniem na różane krzewy. Zbyt ekspansywne rośliny mogą też zabierać składniki odżywcze z gleby, których róże potrzebują całkiem sporo. Najlepszym sąsiedztwem dla róż są aksamitki, czosnek i lawenda, dodatkowo chroniące róże przed szkodnikami i chorobami (dzięki intensywnym olejkom lotnym).
Idealne podłoże dla róż
Jaką wybrać ziemię dla róż? Powinna być stale wilgotna, żyzna i dobrze przepuszczalna. Przed posadzeniem krzaka róż można wzbogacić ją specjalnym kompostem czy nawozem przeznaczonym dla róż. Ziemię należy także przekopać w promieniu około 0,5m i na taką samą głębokość. Koniecznie usunąć chwasty i stare korzenie. Dopiero po nawożeniu i odczekaniu około 2 tygodni, można sadzić krzewy róż.
Zwróćcie także uwagę na odczyn podłoża – nie może być zbyt kwaśne, ponieważ róże nie będą w stanie się utrzymać. Możecie posilić się miernikiem pH. Najlepszy dla róż poziom pH to 6-6,5.
Przycinanie róż
Przycinanie róż to temat rzeka i każdy doświadczony ogrodnik ma na nie swój, najlepszy sposób. Nie ulega wątpliwości, że cięcie jest dla tych kwiatów warunkiem niezbędnym do pięknego wzrostu i zdrowia. Róże wielokwiatowe należy przycinać, zostawiając od czterech do sześciu młodych pędów.
Przy pomocy cięcia róż możemy też operować wielkością i ilością kwiatów: jeśli chcemy mieć więcej, mniejszych kwiatów, należy przycinać je na czwartym oczkiem, natomiast większe kwiaty uzyskamy poprzez cięcie wyższe – nad szóstym pąkiem.
Najpiękniejsze odmiany róż wielokwiatowych
Najbardziej popularne wśród ogromnej rodziny różanej są róże wielokwiatowe, tworzące pachnące i widowiskowe kaskady kwiatów – róże herbaciane, mieszańce herbatnie, remontanty. Te ostatnie świetnie znoszą zimę (pod okrywą!), rozrastają się szybko i zjawiskowo.
Wśród odmian róż wielokwiatowych polecamy szczególnie polską odmianę Chopin (kremowe kwiaty, oszałamiający zapach), Flora Dancia, Ave Maria, Navoika (pomarańczowe kwiaty), Peace, Cananova, Landora (żółte), Mrs. Lincoln, Burgund, Erotika (ciemnoczerwone kwiaty), Blue River (niebieskie kwiaty) oraz Mainzer Fastnacht, Blue Moon, Charles de Gaulle (kolor fioletowy).
Warunkiem dobrego wzrostu róż jest nie tylko właściwa pielęgnacja, ale także kupienie sadzonek z zaufanego źródła. Odradzamy dyskonty czy hipermarkety – w tym wypadku warto postawić na szkółki i specjalistyczne sklepy ogrodnicze.