Często zdarza Ci się zapomnieć o kwiatach w domu i zaczynają usychać, opadać liście i nieestetycznie wyglądać? Niestety, jeśli chcesz mieć w domu trochę natury, musisz poświęcić swoim roślinom trochę czasu. Na szczęście są kwiaty doniczkowe, które są jednocześnie piękne i mało wymagające – to sukulenty!
Czym są sukulenty?
Sukulenty to rośliny zielone, których naczelną cechą jest możliwość magazynowania znacznych ilości wody. Dzięki temu nie trzeba często ich podlewać ani poświęcać im dużo czasu, aby rosły. Można powiedzieć, że w pewnym sensie są samowystarczalne. Sukulenty dzieli się na dwie grupy – liściowe i pędowe. Te pierwsze magazynują miękisz wodny w liściach, natomiast sukulenty pędowe robią to przy pomocy pędów.
Do najbardziej popularnych sukulentów liściowych należą aloesy, grubosze (zjawiskowa eszeweria), agawy, faucaria, rozchodniki. Z pewnością wszystkim znane są sukulenty pędowe, czyli kaktusy, wilczomlecze, patyczaki oraz niezwykle ciekawe litopsy (żywe kamienie). Wszystkie one doskonale odnajdą się na parapetach w suchych mieszkaniach.
Pielęgnacja sukulentów
Mimo że nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, warto znać kilka zasad dbania o sukulenty, aby nie „przedobrzyć”. Sukulenty lubią, gdy powietrze jest suche i ciepłe (między 20-25 st.C), a bardzo źle znoszą wszelkie przeciągi. Bliskie ich sercom jest słońce, dlatego najlepiej czują się wyeksponowane na południowo-zachodnią cześć świata. Jeśli będziemy uprawiać je na wschodzie, mogą żółknąć, gnić, a także nienaturalnie wyciągać się do słońca, tracąc swój uroczy, zwarty kształt.
Sukulenty nie lubią dużej ilości wody, a naczelną zasadą powinno być to, że lepiej jest je przesuszyć niż przelać. Przelane będą gniły, nie będą rosły oraz stracą swój zielony kolor. Wystarczy podlewanie raz na tydzień małą ilością wody, a nawet rzadziej, jeśli widzimy, że roślina dobrze sobie radzi w warunkach, jakie jej zapewniliśmy. Możemy też z podlewaniem czekać do momentu, aż ziemia w doniczce będzie całkiem sucha. Na wiosnę oraz latem możemy sukulenty dodatkowo nawozić specjalnymi odżywkami przeznaczonymi właśnie dla nich. Natomiast zimą możemy całkowicie zrezygnować z podlewania, ponieważ jest to czas wegetacji i rośliny te nie potrzebują więcej wody, niż mają zmagazynowane w swoich liściach i pędach.
Przesadzanie sukulentów
Sukulentów nie warto często przesadzać, ponieważ mogą być bardzo wrażliwe na zmianę podłoża, a także na choroby, które czasem są w nim przenoszone. Przesadzamy je dopiero, gdy nie mieszczą się w swojej doniczce. Polecamy przede wszystkim doniczki plastikowe, których nie są w stanie przebić silne, rozrastające się korzenie kaktusów (często tak dzieje się w przypadku donic glinianych).
Roślinę należy delikatnie wyjąć z doniczki, aby nie uszkodzić żadnego z liści czy pędów, ponieważ może grozić to uschnięciem rośliny. Natomiast żeby łatwiej było wyjąć sukulent z doniczki można mocno zwilżyć podłoże. Rośliny nie wsadzamy bardzo głęboko i nie zostawiamy zbyt dużo luzu w doniczce. Po przesadzeniu nie podlewamy sukulentów przez 2-3 tygodnie.