Dzisiaj coś dla miłośników „Dumy i uprzedzenia” i wszystkich romantycznych dusz – wnętrza w stylu angielskim. Przywodzą na myśl sielski klimat i ciepłą, rodzinną atmosferę.
Kolory i materiały pasujące do wnętrza w stylu angielskim
Styl angielski kojarzy się ze spokojem i naturalnością, więc raczej zapomnicie o ekstrawagancji. Jeśli podłoga, to koniecznie z długich, dębowych desek. W pomieszczeniach, w których konieczne wydaje się użycie płytek ceramicznych – kuchnia, łazienka, przedpokój – postawicie na biało-czarną szachownicę jako nośnik angielskiego stylu. Możecie też wykorzystać glazurę i terakotę imitującą piaskowe kafle lub ceglaną podłogę (polecam szczególnie do kuchni).
Mile widziane kolory na ścianach to beż, blady, stłumiony róż, ecru lub złamana biel. Jedną ze ścian można wyróżnić nieco ciemniejszym odcieniem brązu lub brudnego różu (wersja dla odważnych). Jednak angielskie ściany to przecież nie tylko farby, ale także kwieciste tapety, łączki lub pionowe, eleganckie pasy (ostatnio w modzie są tapety ekologiczne!). Ściany możecie wykończyć szeroką sztukaterią, która złagodzi łączenie z sufitem.
Angielski wystrój wnętrza
Jeśli możecie sobie na to pozwolić, zbudujcie w centralnym punkcie domu lub salonu kominek, który jeszcze bardziej podkreśli sielski charakter wnętrza. Powinien być pomalowany na kolor biały, beżowy, ewentualnie brązowy i wykończony wieloma gzymsami.
Angielskie wnętrze pozwolą wam stworzyć dobrze dobrane meble. Powinny być stosunkowe zdobne: konsolety i toaletki na wygiętych nóżkach, obijane, pikowane fotele, klasyczne, sztukateryjne komody to najlepszy wybór. Koniecznie postawicie na meble z przeszkleniami, również te kuchenne (górne szafki). I pamiętajcie o klasycznych kolorach mebli dla tego typu wnętrz – ściany i dodatki są już tak bogate, że wystarczą meble drewniane, brązowe, beżowe lub białe.
Dodatki do angielskiego domu
Wśród dodatków nie może zabraknąć motywu angielskich róż. Powinny dosłownie opanować wnętrze i stworzyć w nim ogród. Poza różami wszędzie powinny dominować kwiaty, serca i ptaszki, niczym słodkie wspomnienie angielskiego ogrodu.
Nie bójcie się też bibelotów, koronek i ramek ze zdjęciami dosłownie wszędzie, w końcu wnętrze ma być przytulne i przyjemne, a więc i pełne miłych wspomnień. Pufy, poduszki, obicia mebli i kanap powinny podkreślać miękkie falbany.
Może to wszystko wydać się nieco chaotyczne i sugerować zagracenie pomieszczeń, ale angielskie wnętrze urządzone ze smakiem i dbałością o szczegóły jest wyjątkowo eleganckie i przytulne zarazem.