Do niedawna rolety zewnętrzne kojarzyły się wyłącznie z witrynami drogich sklepów albo rezydencjami. Ostatnio jednak zaczynają w nie inwestować nie tylko dumni posiadacze ogromnych majątków, ale też zwykli ludzie, nawet mieszkańcy bloków. Dlaczego się tak dzieje?
Dobre strony rolet zewnętrznych
Wydaje się, że rolety zewnętrzne mają więcej zalet niż wad. Nie mam na myśli tylko ochrony przed włamywaczami czy ogólnego bezpieczeństwa mieszkańców. Rolety zewnętrzne to także ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem mieszkania w trakcie wakacyjnych upałów. Latem szczególnie spodobają się wam też rolety zewnętrzne z moskitierą, które będą stanowić dodatkowe zabezpieczanie przed wścibskimi komarami i innymi owadami.
Taka ochrona przyda się także zimą, bo rolety zewnętrzne świetnie trzymają ciepło i znacznie poprawiają bilans energetyczny domu czy mieszkania (oszczędzanie ciepła nawet w granicach 30%!). Świetnie sprawdzą się ponadto jako izolator akustyczny (szczególnie w przypadku domów stojących blisko często uczęszczanych dróg).
Niektórzy twierdzą też, że rolety zewnętrze są estetyczne i mogą wpływać pozytywnie na estetykę mieszkania. Hmm, mam inne zdanie i jeśli chcecie udekorować swoje okna, lepiej zainwestować w okienne rolety wewnętrzne.
Rolety zewnętrzne – wady
A skoro już o inwestowaniu mowa, to właśnie cena zadaje się być największą wadą rolet zewnętrznych. Najzwyklejsze rolety antywłamaniowe to koszt rzędu 500 zł, ale za elektryczne rolety zapłacimy przyjemniej 1000 zł (rolety typu RC1 z najsłabszym stopniem ochrony, które stosuje się do mniejszych okien, np. tych w blokach mieszkalnych). Oczywiście za dodatkowe opcje, np. wspomniany wariant z moskitierą, trzeba dopłacać ekstra.
Jeśli jesteście gotowi zmierzyć się z tymi kosztami, weźcie pod uwagę również to, że montowanie rolet zewnętrznych to nie taka prosta sprawa. Najlepiej uwzględnić je już na etapie projektu domu, co w przypadku mieszkań jest raczej niemożliwe. Gdy nie macie takiej możliwości, liczcie się z tym, że konieczne będzie dostosowanie witryn okiennych (a nawet samych okien) do montażu rolet.
Rodzaje rolet zewnętrznych
Rodzaj rolety zewnętrznej zależy przede wszystkim od tego, gdzie jest montowana. Najbardziej popularne są rolety naokienne, czyli montowane na ramie okna, które są szybkie w montażu i stosunkowo niedrogie. Do modernizacji istniejących budynków poleca się też rolety natynkowe montowane na murze lub we wnęce okiennej. Ich wadą jest częste zabieranie światła okna.
Nowoczesne budownictwo wykorzystuje też rolety podtynkowe instalowane w specjalnej wnęce. Rolety te prezentują się znaczniej lepiej niż naokienne czy natynkowe, jednak ich montaż należy wziąć pod uwagę już na etapie projektu domu.
Najtrwalszymi i najbezpieczniejszymi roletami zewnętrznymi są rolety typu RKS, które są całkowicie zabudowane i nie ma możliwości montażu w istniejącym już oknie. Ich wadą może być też długi czas realizacji.