W sklepach możecie kupić niemal każdy rozmiar poduszek, jednak polecamy postawić na standardowe wymiary, aby łatwiej było znaleźć odpowiednią poszewkę. Chyba że marzy się Wam poduszka do spania na boku lub w kształcie motyla – wtedy jedynym wyjściem często okazuje się własnoręczne uszycie poszewki. Możecie za to poszaleć z materiałem, jakim jest wypełniona Wasza ulubiona poduszka. Opisujemy najczęściej wykorzystywane wsady do poduszek.
Wypełnienie z puchu i pierza
Wypełnienie z puchu i pierza to najstarszy wsad, który kojarzą nasze babcie i prababcie. To bardzo naturalne rozwiązanie, jednocześnie wyjątkowo trwałe, świetnie odprowadza wilgoć oraz jest wyjątkowo miękkie. Przyjmuje się także, że pierze czy puch doskonale działają na układ nerwowy w trakcie snu, oraz mają zdolność termoregulacji, więc poduszki nimi wypełnione nadają się zarówno latem, jak i zimą. Nie musimy obawiać się przegrzania ani ewentualnego chłodu w zimniejsze miesiące.
Jednak naturalne wypełnienie poduszek z puchu gęsi i kaczek ma pewne wady – odradzamy je w szczególności alergikom, ponieważ jest silnie uczulające. Ponadto nie nadaje się do prania i jest jednym z najdroższych wsadów (droższe jest jedynie ekskluzywne wypełnienie z jedwabiu).
Syntetyczne wsady do poduszek
Z kolei sztuczny wsad do poduszek jest jak najbardziej zalecany dla osób cierpiących na alergie, których pościel i bieliznę pościelową należy często prać. Poza tym sztuczny skład powoduje, że poduszka nie uczula. Do wyboru mamy wsad z akrylowego włókna (tzw. anilany), z granulatu, z włókna sylikonowego lub poliestrowego, pianki lub z lateksu.
Poduszki z syntetycznym wsadem są bardzo tanie w porównaniu do tych naturalnych, stosunkowo miękkie i trwałe. Dobrze trzymają kark i głowę w czasie snu, jednak nie zawsze mają dobre właściwości termoregulacyjne, przez co latem możemy mieć wrażenie, że poduszki te nas dodatkowo „grzeją”.
Poduszki do zadań specjalnych
Poza tradycyjnymi poduszkami znajdziemy ofertę poduszek wykonanych z materiałów termoelastyczncyh bądź lateksowych, które nie odkształcają się w trakcie spania. Poduszki te zalecane są zazwyczaj do celów terapeutycznych – jako wspomaganie w ortopedii, schorzeniach związanych z bólem kręgosłupa, pleców a nawet ramion. Sprawdzają się także dla osób narzekających na złą jakość snu.
Poduszki ergonomiczne dzięki swojej specyficznej i niezmiennej budowie stanowią doskonałe wsparcie dla kręgosłupa, jednocześnie zapobiegając powstawaniu napięcia mięśni lub je redukując. Niektóre z tych poduszek mają status medycznych, ale ich cena waha się od 400 zł do nawet 100 zł.