Żarówki to jedne z najważniejszych wynalazków ludzkości. Bez nich ciężko byłoby wyobrazić sobie jakiekolwiek funkcjonowanie porą wieczorną, a obecność sztucznego oświetlenia jest nie tylko wygodą dla wszystkich domowników, ale i możliwością nieustannej pracy zakładów przemysłowych. Przy wykorzystaniu tych urządzeń, da się rozświetlić przestrzeń otwartą oraz zamkniętą. Ważne jednak, aby dobrać w tym celu odpowiednią technologię i typ żarówki.
Podział żarówek przez wzgląd na technologię
Na przestrzeni lat zdołano opracować kilka technologii urządzeń oświetleniowych. Nie ma raczej typu, który na dobre zostałby wycofany, z uwagi na swoją przestarzałość. Unia Europejska w 2018 roku zdecydowała się natomiast na wycofanie technologii halogenowej – powodem była jednak chęć ograniczenia emisji CO2. Istnieją jednak grupy urządzeń, które dzięki swoim parametrom, znacznie odbiegają konkurencji.
Tradycyjne żarówki wolframowe
To swego czasu najchętniej wykorzystywany w gospodarstwach domowych typ żarówek. Takie urządzenia emitują naprawdę przyjemną barwę światła, choć zużywają przy tym masę prądu. Zasilenie całego domu takimi żarówkami może każdego miesiąca powodować zwiększone kwoty rachunków, przez co to klasyczne rozwiązanie coraz częściej zastępuje się już opcjami bardziej energooszczędnymi.
Świetlówki kompaktowe
O technologii świetlówek było niegdyś głośno, a wszystko za sprawą innowacji i możliwości wyboru koloru i temperatury światła. Są one wypełnione rtęcią i argonem, co przy podaniu energii elektrycznej, tworzy promieniowanie ultrafioletowe. To z kolei zamieniane jest na światło widzialne przy użyciu luminoforu.
Żarówki LED
Bez wątpienia najnowocześniejsze i posiadające najlepsze parametry urządzenia oświetleniowe. Dzięki swojej energooszczędności i długiej żywotności większość inwestorów decyduje się zamienić swoje tradycyjne źródła światła na właśnie żarówki led. Dodatkowo ich rozwój doprowadził do stworzenia urządzeń z funkcją bieżącej zmiany temperatury i barwy światła.
Rodzaje gwintów w żarówkach LED
Żarówki od wszystkich producentów posiadają gwinty zgodne ze współczesnymi normami. Trzonki w takich urządzeniach mogą dzielić się na wkręcane i wciskane. Ich dobór kierowany jest wyłącznie typem lampy, do której będziemy je mocować. Z gwintów wkręcanych wyróżniamy:
- E14 – powszechnie nazywany „małym gwintem”, posiada średnicę trzonka 14 mm i stosowany jest zazwyczaj w mniejszych lampach bądź kinkietach;
- E27 – określany „dużym gwintem”, występuje w większości lamp sufitowych i zewnętrznych. Posiada średnicę 27 mm;
- E40 – średnica trzonka 40 mm, najczęściej występuje w lampach przemysłowych bądź drogowych.
Żarówki z gwintami wciskanymi są natomiast pewną nowością na rynku. Używa się ich głównie do opraw podtynkowych i natynkowych, choć bardzo często stanowią też część podświetlenia wielu mebli. Oznaczane są symbolem „GU”, a liczba umiejscowiona tuż za tym skrótem, świadczy o rozstawie nóżek mocowania. Najpopularniejsze gwinty wciskane to GU10, GU9 oraz GU4.