Wybór grzejników to często nie lada gratka. Grzejniki decydują bowiem o sprawności funkcjonowania ogrzewania w domu, a także mają bardzo duży wpływ na odbiór i wygląd wnętrza. Grzejniki należy dopasować do rodzaju ogrzewania oraz rur budujących centralne ogrzewanie.
Grzejniki płytowe
Grzejniki płytowe to najbardziej popularne grzejniki w obecnym czasie. Grzejniki te wykonane są z płyt stalowych (płaskich bądź żłobionych), wewnątrz których ukryte są kolejne płyty aluminiowe. Kaloryfery, ze względu na swój wąski charakter, doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o małej powierzchni i wnętrzach o trudnym układzie, gdzie nie jest łatwo zaplanować rozmieszczenie grzejników.
Zaletą grzejników płytowych jest to, że mają bardzo dużą powierzchnię oddającą ciepło, więc szybko ogrzewają wnętrze. Również to, że wykonane są ze stali i aluminium powoduje, że nagrzewają się szybko, jednak i w krótkim czasie stają się chłodne. Grzejniki te są energooszczędne (mają małą powierzchnię wodną) i stosunkowo niedrogie. Za wadę można uznać słabą odporność na korozję.
Grzejniki żeliwne
Grzejniki żeliwne wydają się nie do zdarcia – są odporne na korozję, złą jakość wody, a ich budowa i materiał, z jakiego są wykonane, powodują, że mogą służyć nam dziesiątki lat. Mankamentem jest bardzo długie nagrzewanie się grzejnika, a tym samym i ogrzanie pomieszczenia. Mimo że piec pracuje na podwyższonych obrotach, nasze grzejniki pozostają chłodne. Kaloryfery tego typu nie pozwalają również na instalację regulatorów temperatury. Jednak jest i druga strona medalu – grzejniki żeliwne długo trzymają ciepło, co powoduje, że do pieca nie trzeba często dokładać, a kaloryfery pozostają ciepłe nawet po zakończeniu pracy pieca.
Grzejniki żeliwne polecane są w szczególności do ogrzewania bazującego na piecach do palenia węglem, drewnem i biomasą. Mogą być także podłączone do kotłów gazowych starszego typu.
Grzejniki aluminiowe
Grzejniki aluminiowe to doskonałe rozwiązanie dla domu z nowoczesnym ogrzewaniem, bazującym na automatycznej regulacji temperatury. Są to lekkie konstrukcje, wyglądem przypominające trochę grzejniki żeliwne – również mają budowę członową. Bardzo szybko się nagrzewają, ale jednocześnie nie trzymają zbyt długo wysokiej temperatury, dlatego tak świetnie sprawdzają się w przypadku centralnej kontroli ciepła w pomieszczeniu. Nie są też tak odporne na złą jakość wody i zapowietrzenia, jak grzejniki żeliwne.
Warto pamiętać, że w domu należy postawić na jeden rodzaj grzejników, aby prawidłowo funkcjonowało ogrzewanie centralne, a także by nie wprowadzić estetycznego chaosu.