Straszy Cię sterta ubrań do wyprasowania? Znamy to… prasowanie to przykry obowiązek, który zdecydowanie łatwiej zorganizować z naszymi radami. Sprawdź, jak prasować skutecznie, szybko i bez przykrych niespodzianek w postaci przypalonego materiału.
Prasowanie uzależnij od tkaniny
Przed prasowaniem warto posegregować sobie tkaniny ze względu na ich rodzaj, a co się z tym wiąże – również sposób prasowania. To z pewnością ułatwi pracę. Zacznij od ubrań i bielizny, która wymaga najniższej temperatury. Będzie to aksamit oraz wełna, do których prasowania używamy pierwszego stopnia temperatury (do 150 st.C). Wyjątkiem są tkaniny wełniane z domieszką bawełny, wytrzymujące nawet drugi stopień prasowania. Aksamit nie lubi wody ani pary wodnej, więc ubrania powinny być dobrze wysuszone przed prasowaniem. Z kolei wełnę można traktować parą z żelazka, pod warunkiem, że prasujemy ją przez ścierkę lub na lewej stronie.
Kłopotliwą tkaniną jest jedwab, który należy prasować lekko wilgotny na lewej stronie. W żadnym wypadku nie zależy naciągać delikatnych ubrań, ponieważ bardzo łatwo je podrzeć. Nie używamy do jedwabiu też pary wodnej, mogącej pozostawić plamy, a maksymalna temperatura prasowania to 160 st.C (drugi zakres temperatur).
Najłatwiejsze w prasowaniu są ubrania bawełniane i lniane. Ustawiamy najwyższą temperaturę na żelazku, ubrania lekko zwilżmy parą (w przypadku lnu mogą być nawet wilgotne) i do dzieła! Gdyby bawełna się wyświecała podczas prasowania, wystarczy skierować na te miejsca strumień pary i po kłopocie.
Sprytne tricki ułatwiające prasowanie
Bardzo pomocny w prasowaniu jest ocet, który dodajemy do wody w odpowiednich proporcjach. Rozwór 1:1 ułatwi prasowanie kantów i mankietów, a także usunie ślady powstałe po zbyt gorącym żelazku. Z kolei mocno pogniecione ubrania spryskaj roztworem wody i octu w proporcji 3:1. Dzięki takiej mieszance, ubrania po wyschnięciu łatwiej będą się prasować.
Jeśli natomiast mamy do prasowania duże kołdry, ręczniki czy podwójne prześcieradła, możemy wykorzystać trick z folią aluminiową. Należy owinąć nią deskę do prasowania – zacznie odbijać ciepło i dzięki temu będziemy prasować dwie warstwy materiału na raz.
Prasowanie trudnych ubrań
Najbardziej upierdliwą rzeczą, jaką można sobie wyobrazić w prasowaniu, jest z pewnością męska koszula… Pięknie wyprasowałaś już przód i rękawy, a tu nagle powstają kolejne zagniecenia. W prasowaniu koszul najważniejsza jest właściwa kolejność. Zacznij od najmniejszych elementów (kołnierzyk, mankiety, rękawy), by skończyć na tych dużych (przód i tył koszuli). Prasowanie ułatwi też lekkie zwilżenie tkaniny lub prasowanie jeszcze lekko wilgotnego materiału.
Równie trudnym zajęciem jest prasowanie plisowanych spódnic i żabotów. Rozwiązaniem jest spięcie plis, aby nie przesuwały się podczas prasowania. Możesz użyć agrafek lub zwykłych wsuwek do włosów.